Skip to content

GEOLES – Panda velka Traditional Geocache

Hidden : 03/18/2014
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


GEOLES – Panda velká

Dalším zvířecím přírůstkem je medvěd panda - to aby medvěd hnědý nebyl na dohlížení geolesa sám.:-) K pandě se dostanete, když půjdete po zelené turistické značce od rozcestníku Bílé břehy směr Chloumek, minete lišku a pak se dáte na cestu odbočující ze značky doprava, panda už pak nebude mít svůj pelech daleko.:-)

Panda velká (Ailuropoda melanoleuca) je savec nyní řazený do čeledi medvědovití, který pochází z centrální Číny. Panda velká žije v hornatých oblastech, jako Sečuán a Tibet. Od druhé poloviny 20. století se panda stala národním symbolem Číny a je zobrazována na čínských zlatých mincích.


Čínský název je složenina „medvěd-kočka“. Západní ekvivalent panda pochází od její vzdálené příbuzné pandy červené, jde o francouzskou adaptaci nepálského slova „požírač bambusu“. Dokud nebyla známa tato příbuznost (panda červená byla objevena v roce 1901), byla panda velká známá jako medvěd černobílý.


Panda velká žije téměř nepřetržitě uvnitř bambusových houštin. Přestože se řadí mezi šelmy, je její potrava převážně rostlinná. Její trávící ústrojí má sice stavbu obvyklou spíše pro masožravce, unikátní bakteriální mikroflóra ve střevech jí však umožňuje bez problémů tuto těžkou potravu strávit. Po odborné stránce je všežravcem, neboť je známo, že se příležitostně živí vejci a spolu s bambusem konzumuje také nějaký hmyz. Jsou to pro ni nezbytné zdroje bílkovin. Při žvýkání se jí třesou uši.

Její tlapa je velmi neobvyklá; s „palcem“ a pěti prsty; "palec" je ve skutečnosti modifikovaná kost zápěstí.

Dospělá panda váží 75-160 kg, je dlouhá 1,6-1,9 m. Ocas pandy je krátký, jen 12-13 cm dlouhý.

Panda velká patří k ohroženým druhům, nebezpečí se zvyšuje s postupujícím narušováním jejích přirozených lokalit a velmi slabou porodností ať už v zajetí nebo v přírodě. Samice je březí 97-181 dní a rodí jen jedno nebo dvě malá, slepá a holá mláďata. Z dvojčat zpravidla přežije jen jediné mládě. Podle Mezinárodní unie pro ochranu přírody v přírodě žije nejméně 900 jedinců. V zoo se dožívají až 30 let. Panda velká je symbolem Světového fondu na ochranu přírody.

zdroj: wikipedie


GEOFOREST – Giant Panda

Another animal is Giant Panda. You can get to the cache if you walk along the green tourist trail from the signpost White shores in the direction Chloumek, pass the fox and then turn on the path on the right side.

Giant Panda /Ailuropoda melanoleuca/

The giant panda has an insatiable appetite for bamboo. A typical animal eats half the day—a full 12 out of every 24 hours—and relieves itself dozens of times a day. It takes 28 pounds (12.5 kilograms) of bamboo to satisfy a giant panda's daily dietary needs, and it hungrily plucks the stalks with elongated wrist bones that function rather like thumbs. Pandas will sometimes eat birds or rodents as well.

Wild pandas live only in remote, mountainous regions in central China. These high bamboo forests are cool and wet—just as pandas like it. They may climb as high as 13,000 feet (3,962 meters) to feed on higher slopes in the summer season.

Pandas are often seen eating in a relaxed sitting posture, with their hind legs stretched out before them. They may appear sedentary, but they are skilled tree-climbers and efficient swimmers.

Giant pandas are solitary. They have a highly developed sense of smell that males use to avoid each other and to find females for mating in the spring. After a five-month pregnancy, females give birth to a cub or two, though they cannot care for both twins. The blind infants weigh only 5 ounces (142 grams) at birth and cannot crawl until they reach three months of age. They are born white, and develop their much loved coloring later.

There are only about 1,000 giant pandas left in the wild. Perhaps 100 pandas live in zoos, where they are always among the most popular attractions. Much of what we know about pandas comes from study of these zoo animals, because their wild cousins are so rare and elusive.

Fast Facts

Type: Mammal
Diet: Omnivore
Average life span in the wild: 20 years
Size: 4 to 5 ft (1.2 to 1.5 m)
Weight: 300 lbs (136 kg)
Protection status: Endangered

source: animals.nationalgeographic.com

Additional Hints (No hints available.)