Skip to Content

<

Y – Bonusove CH-O-T-A-N-K-Y

A cache by slussy, ryba+rak Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/02/2014
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Y – Bonusove CH-O-T-A-N-K-Y


.....aneb Teď trochu vážně

K získání bonusové keše budete muset navštívit vesničku Choťánky včetně jejích dalších pěti části, kterými jsou Vrčení, Balkán, Vystrkov, Vystrkov II a V Zátiší.


CH – Chotanky

     Obec Choťánky pochází ze stejné doby jako slavníkovská Libice. Až do 18. století se vyskytovalo pouze označení Chotětice, postupně se začalo užívat také názvu Choťánky.
     Choťánky byly původně rozloženy pravděpodobně při břehu Labe, které svůj tok časem změnilo a zůstaly pouze labské zátočiny.V 15. století společně vytvořily tehdy pro Poděbradsko typickou rozsáhlou rybniční síť. Zdejší tvrz je zmiňována v roce 1345 jako součást poděbradského panství a později se stala sídlem manů. Zanikla pravděpodobně při obléhání Poděbrad husity roku 1426 a přezdívalo se jí Kočičí hrádek. Proto se ve znaku obce objevuje tvrz s kočkou.
     Podél dnes již neexistujících tvrzí se po staletí až do současnosti rozkládala řada hospodářských stavení, usedlostí a statků. Lze tak soudit podle podrobného zápisu místní kroniky. Na počátku 20. století už měla obec 77 domů, 419 obyvatel, hostinec, kovárnu, školu, občanskou knihovnu, sbor dobrovolných hasičů.
 O – Vrceni

     Vrčení byla dříve samostatná obec, dnes se jedná o část obce Choťánky rozkládající se převážně kolem silnice č.611 z Poděbrad do Hradce Králové.T – Balkan

     Kousek blíž k Poděbradům se podél silnice č.611 nachází několik budov sloužících převážně komerčním účelům. Tato část Choťánek se nazývá Balkán.A – Vystrkov

     Hned vedle Balkánu, ale již mimo hlavní silnici, je další choťánecká „čtvrť“, které se říká Vystrkov.N – Vystrkov II

     Vystrkov II, to je dalších pět stavení, které od prvního Vystrkova odděluje železniční trať.K – V Zatisi

    Několik dalších rodinných domů s krásným výhledem na Poděbradské Rádiovky se nachází v poslední části Choťánek – V Zátiší.


 

Ke keši:
     Pokud jste si opsali bonusová čísla ze všech šesti výše zmiňovaných keší, bude pro Vás získání finálních souřadnic hračka. Stačí dosadit a spočítat:

N 50°(CH – A) . (N – K – T) (O+A), E 15°(CH/9) . (T *(O + K))
 

Nezajíždějte geovozidlem až ke keši, dojděte posledních pár metrů pěšky.

Doufáme, že jste si celé putování kolem Choťánek užili.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

239 Logged Visits

Found it 221     Didn't find it 2     Write note 9     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 3     

View Logbook | View the Image Gallery of 15 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.