Skip to content

This cache has been archived.

Nikita-1: Brzy nashledanou [;)]

More
<

KS2KS 2014

A cache by Nikita-1 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Friday, 30 May 2014
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:
Kačenky a kačeři, drazí kolegové.


Jsem rád, že mohu po roce opět pronést tuto větu. Několikrát jste mi psali, přemlouvali jste mě, nabízeli termíny a nejednou urgovali, až jsem neodolal a znovu jsem pro vás připravil báječný a jedinečný noční přechod z Karlovy studánky na Kralický Sněžník. Ačkoliv letos z několika důvodů nemohu zajistit úplněk, přesto bych vás co nejsrdečněji pozval na druhý ročník. Tento event jste si přímo vyžádali a já jsem vám za to vděčný.
Tak jako loni i letos na vás čeká neuvěřitelných 54 km dnem i nocí, tedy naopak, během kterých budete mít možnost poměřit své síly s nádhernou a současně i zrádnou krajinou Jeseníků. Za necelých 14hodin nastoupáte nějakých 2262m a sklesáte 1661m. Do údajů není zahrnuta návratová cesta do civilizace, která činní 7 - 11km, dle denní doby.Vítejte na trase Karlova studánka – Kralický Sněžník!

Výprava započne v Karlové studánce na parkovišti před Hubertusem v 18:45 organizačním sdělením a rozdáním CWG.V 19:00 se pak vydáme na cestu. Nemohu a ani netrvám na tom, abychom do cíle došli všichni spolu v jeden čas, ale oficiálně musím akci "ukončit" v 9:00 druhého dne. A kdo to nestihne, ten se osobně zodpoví u Groundspeaku ;). Sice by mě společné ukončení velmi potěšilo, ale byl by to asi nadlidský výkon. Třeba se zadaří jít spolu aspoň první etapu. I když po loňském ročníku, vím jak to dopadne ;) Jediné o co bych vás opravdu rád poprosil je, aby si týmy (nicky) vedli statistiku jednotlivých etap. Vysvětlím při zahájení eventu. Některé etapy byly oproti loňsku zaktualizovány!

Event můžete pojmout jako zcela samostatný event, anebo jako přípravu na GeoKOPR 2014, konající se o dva týdny později. A to je ten důvod, proč my letos nejdeme při úplňku :). Event rozhodně není soutěží ani jinou sportovní akcí. Jedná se o čistou turistiku za účelem dojít a užít si.

Spoje do Karlovy studánky jsou pro Olomoučáky velmi mizerné. Bruntál to nejspíš nějak zvládne. Jeseník opravdu nevím. Proto stanovit začátek eventu bylo velmi náročné. Chci dát šanci nejen studentům, ale i pracujícím. Navíc skloubit to se západem slunce již na kopci, je takřka nemožné. Pokud to bude v zájmu většiny, jsem ochoten s časem cca +30minut pohnout. Každopádně údolí Bílé Opavy musíme zvládnout ještě za světla.

Slunce zapadá cca 20:49 a vychází opět až v 4:47. Měsíc nám zapadne hodinku a čtvrt po Sluníčku v 22:04 a opět vyjde až ráno v 7:18.

Kvůli špatnému dopravnímu spojení do Karlovy studánky, navrhuji, aby motorizovaní kačeři nabídli volná místa v autech.

A nakonec si neodpustím organizační poznámku, i když si myslím, že pro zkušené turisty je zbytečná. Jsou eventy, kam mohou všichni a jsou eventy, které nejsou určeny široké veřejnosti. Proto dobře zvažte své schopnosti! S obtížností roste zodpovědnost. Nepřeji si, aby se v terénu vyskytovali osamělí jedinci! Vždy jděte ve skupinkách. Trasa nemusí být snadná a průšvih je hned na světě, viz. GeoKOPR 2011 anebo loňský ročník KS2KS.

Vše vypadá nevinně, dokud se něco nesemele!

Nechci nikoho nahánět po horách. Vždy si najděte parťáka anebo skupinu, se kterou půjdete. V případě bouřky volte cestu mimo vrcholy potažmo hřebeny a za velmi špatného počasí raději odstupte. Event je jen na vlastní odpovědnost.

I. Etapa
Etapa začíná na parkovišti U Hubertusa v Karlové studánce a končí na Barborce. Celkem měří cirka 5,5 km a provede vás perlou Jeseníků, údolím Bílé Opavy. V údolí se nachází několik kaskád s vodopády, lávky, schody i řetězy. Abyste ovšem toto nádherné údolí neminuli, musíte se vydat po žluté značce, kterou až nad vodopády vyměníte za modrou. Ta už vás pak bezpečně dovede k Barborce.

II. Etapa
Během druhé etapy budete muset absolvovat cca 4,2 km po asfaltu z Barborky až na Švýcárnu, kam vás z nedalekého rozcestí dovede červená značka. Kdo bude chtít, může si trasu zpestřit nočním pohledem z Pradědu a za tímto účelem si zajít až na vrchol. Pak jej tedy bude čekat celkem 6 km po asfaltu. Určitě doporučuji si tam za hezkého počasí zajít. Na cestě jsou dva prameny k naplnění vody. Pod Pradědem a na Švýcárně.

III. Etapa
V další etapě vás čeká 6 km mezi Švýcárnou a Červenohorským sedlem po červené značce. Tato semi-hřebenovka, jak ji nazývám, má jeden z nejhezčích horských chodníčků vyrobený z hatí. Na hatích je mnoho otevřených prostorů, ze kterých se naskýtají krásné výhledy do všech stran. Věřím, že i v noci budou výhledy krásné. Na Červenohorském sedle se pak nabízí možnost úniku pro první odpadlíky, odkud ráno mohou odjet autobusem buď do Jeseníku anebo do Šumperku. Věřím, že zde ještě nikdo neodpadne.

IV. Etapa
Dlouho jsem uvažoval, zda mám čtvrtou etapu mezi Červenohorským sedlem a Keprníkem rozdělit na dvě části, jelikož uprostřed 7 kilometrové trasy se nachází zajímavý bod „Vřesová studánka.“ Nakonec jsem ji nedělil s tím, že se zde stejně plno kačerů zastaví dobrovolně pro keš. Místo je velmi zajímavé i svojí historií. Nechám tedy na vás, zda si vyberete doporučovanou trasu anebo Červenou horu podejdete. Osobně mi záživnější připadá žlutá odbočka, jelikož nevede po zpevněné cestě, nýbrž klečím přes lavinový kar a nádherné skalky. S červenou se opět sejde v Selde pod Vřesovkou. Vzdálenosti obou variant jsou zcela shodné.
Kdo spoléhá, že si ve Vřesové studánce doplní pitnou vodu, může se pěkně spálit. Studánka spíše neteče, než teče. Na konci bych si dovolil ještě jednu zmínku o Keprníku. Je zde totiž možné běžně najít krystalický křišťál a méně kvalitní český granát. Za zmínku jistě stojí i Rašeliniště pod Keprníkem.

V. Etapa
V páté etapě vás čeká cca 7 km klesání až do Ramzovského sedla. Svojí výšku ztratíte bez mála o polovinu. Z Keprníku k rozcestí na Šeráku lze sestoupit pouze jedinou trasou. Dále ovšem můžete do Ramzové pokračovat několika trasami. První varianta se nabízí po červené značce až dolů. Dále je možné sestoupit po modré kolem Obřích skal a odtud po zelené, kde se později dá tuto značku opustit a pokračovat po lesní asfaltce vyúsťující u lanovky anebo setrvat na zelené. Poslední variantou je obejít Šerák a vydat se po neznačené cestě pod lanovkou až do sedla. Nechám to na vás, dle vašich sil a hlavně podle keší, které budete chtít odlovit.
Kdo by již věděl, že další etapy fyzicky nezvládne, může opět na konci této etapy odstoupit a vydat se vlakem buď na Jeseník anebo Hanušovice. Další možnost odstoupit bude až na Paprsku.

VI. Etapa
V následující etapě vás čeká 6,5km pozvolného stoupání po červené značce až do blízkosti horské chaty Paprsek. Přesněji řečeno na rozcestí Palaš. Zde se nachází malé turistické posezení k odpočinku před další etapou a k případné snídani. V průběhu trasy můžete odlovit pár keší, které sice ne vždy leží na cestě, ale srdce kačera málokdy dovolí nechat krabičku jen tak bez povšimnutí. Snad jedinou zajímavostí na trase může být stará štola nedaleko stezky. Z této etapy se dá odstoupit na chatě Paprsek po zelené značce až do Starého města na vlak do Hanušovic. Tato ústupová trasa je asi tak dlouhá jak zpět do Ramzové, ale naštěstí vede furt jenom z kopce.

VII. Etapa
V sedmé etapě, která měří asi 6,4km se opět otevírá více možností jak postupovat. Pokud se v předchozí etapě rozhodnete dojít až pro kešku na Paprsku, budete s největší pravděpodobností pokračovat dále po červené. Pokud vás ovšem tato chata neláká, můžete opustit červenou značku již na rozcestí Palaš a dále pokračovat z kopce neznačenou cestou po lesní cestě k Medvědí boudě. Zde opět navážete na červenou značku, kterou jste před tím opustili. Dále pak po značce a prakticky po vrstevnici až na přibližné souřadnice S1, kde se vydáte po lesní cestě na polskou hranici a přejdete na zelenou značku, jež vás dovede až na Kladské sedlo.

VIII. Etapa
Před započetím poslední výstupové etapy se na chvíli usaďte na Kladském sedle a vydatně posvačte. Budeteli mít štěstí, bude již otevřeno i malé občerstvení. Zastavte se a chvíli rozjímejte. Užijte si zde ten kontakt s přírodou. Zanedlouho se totiž vydáte na nejdelší etapu celého klání měřící 8 km a ani jedna její píď nebude z kopce. Etapa vede lesním porostem kolem hraničních patníků bez možnosti výhledů, a proto bude poněkud zdlouhavá. To jí ovšem neubírá na kráse, ba právě naopak. Ti nejúspěšnější z vás pak na jejím konci stanou na Kralickém Sněžníku a jejich jména budou navždy vytesána do kamene ;)
Budu rád, když se nám podaří aspoň z části dojít jako skupina. Nicméně trvat na tom nemohu a ani nebudu. Takže budu se na vás těšit jak na startu, tak i v cíli.

IX. Etapa
Posledním vaším cílem bude vrátit se domů. Z Kralického Sněžníku je nejlepší sestoupit do Stříbrnic, kde, budete-li mít štěstí, chytnete autobus do Starého města na vlak. V opačném případě budete muset do Starého města dojít pěšky. Odsud vás již vlak odveze do Hanušovic a pak každý svým směrem na Kraliky, Jeseník nebo Šumperk, kde přesednutím na BUS můžete jet na Rýmařov, Bruntál, Karlovu studánku. Ze Šumperku dále vlakem na Zábřeh, Olomouc, Uničov, Desná, atd.) No a kdo by náhodou měl málo, může se ještě vydat na speciální etapu a sice pěšky až do Hanušovic přes Sušinu ;)


Těším se opět na všechny z vás !
Kolegové kačeři! Všem děkuji za účast na druhém ročníku báječného přechodu z Karlové studánky na Kralický Sněžník. Bylo mi potěšením se s Vámi opět sejít a prožít úžasnou noc plnou nevšedních zážitků. Mnohem více mě ovšem těší, že mnozí zúčastnění již pro mne nejsou jenom nicky v logbooku, ale osobnosti se jmény, které mají své tváře a dokážu si je dokonce zapamatovat. Jinými slovy: zdravé jádro, skalní příznivci, přátelé.

Pokud bych měl porovnat letošní ročník s loňským, tak ačkoliv nám nepršelo jako loni, bylo na trase mnohem více bláta a vody. Patrně následek deštivého týdne před eventem. Chtěl jsem tedy přidat atribut brodění se, ale u eventu nelze nastavit. Škoda ;). Na celé trase nás čekala asi dvě zásadní překvapení. Zavřená Švýcárna a zavřená sjezdovka v Ramzové. V závěru také jistě nepotěšila polská zelená značka před Sněžníkem a tak mnozí z nás volili českou červenou. Tak či tak nás nakonec na vrcholu čekalo velmi přívětivé počasí, pro Kraličák až nezvykle.

A co nás čeká příště?! To je otázka, kterou si momentálně kladu. Znovu KS2KS? Anebo jinou trasu? Silně uvažuji o střídavé variantě, aby se nám trasa nezačala zajídat a event si tak zachoval svoji prestiž. A co místo? Orlické hory? Jeseníky? Beskydy? Kdo ví? Jisté je jen jedno. Taková změna si bude vyžadovat i nový název.

A úplným závěrem něco málo ze statistik.

Časy v jednotlivých etapách:

Rozdílové časy od vedoucí skupiny:

Individuální srovnání s minulým ročníkem (doba trvání etapy):
* Červená horší čas, zelená lepší čas než loni.

Naměřené teploty
Všem, kteří se dobrovolně zúčastnili zaznamenáváním časů děkuji. Čaute opět na dalším eventu.

Nikita-1

Additional Hints (Decrypt)

nž an xbarp fvy

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.