Skip to Content

<

Nebeští jezdci

A cache by von Bronin Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/09/2014
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Nebeští jezdci


Na úvodní souřadnice jezděte. Naleznete tam malý pomníček. Je na něm uveden letec Sgt. Karel Klimt, který bojoval a padl v řadách legendární československé bombardovací perutě v Anglii a stal se prvním padlým rodákem z Vinoře. Protože Karla Klimta a jeho druhy připomíná ve Vinoři pouze skromné pietní místo, věnuji cache těmto statečným letcům, kteří pro naši zemi bojovali a umírali. Příběh jejich posledního dramatického bojového letu vám přinesou následující řádky.
Karel Klimt odešel do exilu z 1. na 2. srpna 1939 přechodem hranice do Polska. Dále se dostal do Francie a nakonec do Anglie. Zde byl zařazen k československým "bombarďákům". Protože byl z civilu radiotelegrafistou čs.aerolinek na trase Praha-Brno-Piešťany-Košice-Užhorod, dostal tuto funkci i u československé bombardovací perutě. V jejích řadách se 21/09 1940 zůčastnil vůbec prvního úderu perutě plnou silou proti nenáviděnému nepříteli - náletu na doky a přístav v Calais, kde nacisté shromáždili plavidla pro invazi na Britské ostrovy. Nálet byl velmi úspěšný a přes zuřivou palbu těžkého flaku se všech šest našich letounů vrátilo na základnu.

Dne 16/10 1940 proběhl velký noční nálet 73 britských letounů Bomber Command na cíle v nacistickém Německu. V akci nemohly chybět ani letouny československé bombardovací perutě, v jednom z nich letěl vinořan Sgt. Karel Klimt. Byl to slavný bombardér Wellington Mk.AC označený písmeny KX-T s B členy posádky na palubě: kapitán P/O Bohumil Landa, druhý pilot Sgt. Emanuel Novotný, navigátor P/O Hubert Jarošek, radiotelegrafista Sgt. Karel Klimt, přední střelec Sgt. Otto Jirsák a zadní střelec Sgt. Augustin Šesták. Letoun byl součástí bombardovacího svazu, který zaútočil proti dokům a námořní základně v Brémách. Ještě na cestě k cíli byl Wellington Bohumila Landy ve 20:00 napaden německou noční stíhačkou Dornier CDZ-10 řízenou budoucím známým stíhacím esem Luftwaffe Ludwigem Beckerem, kterého navedl na cíl pozemní radiolokátor Freya. V tu dobu se bombardér nacházel nad Zuiderským jezerem a proti měsícem osvětlené hladině byl dobře viditelný. Becker neváhal a zaútočil - dlouhá dávka z 20mm kanonů naplno zasáhla pravý motor a křídlo. Pumami plně naložený letoun se v plamenech zřítil a explodoval u obce Oosterwolde v okupovaném Nizozemí. E členové posádky v troskách bombardéru bohužel zahynuli, mezi nimi i Karel Klimt. Pro Beckera to bylo jeho druhé vítězství.

Katastrofu letounu přežili pouze E.Novotný a A.Šesták, kterým se podařilo zachránit na padácích. Sgt. Augustin Šesták musel bojovat o život hned dvakrát. Jeho zadní střelecká věž byla poškozena útokem stíhače, takže ji mohl otevřít jen napůl. Když zjistil, že se normálně z věže nedostane, učinil zoufalý krok: vyhodil z ní ven svůj padák, který měl samozřejmě připoutaný na svém těle. Padák se venku silným proudem vzduchu otevřel a střelce doslova vyrval ven z letadla. Z bezvědomí se Šesták probral až v ledové vodě jezera. Aby se neutopil, musel se rychle zbavit padáku a výstroje. Následně se mu podařilo se zraněnou nohou doplavat dlouhé dva kilometry ke břehu jezera. Vzhledem ke zraněné noze nebylo na útěk ani pomyšlení a padl do zajetí.

Druhý pilot Sgt. Emanuel Novotný se při prudkém pádu neříditelného letounu udeřil o strop kokpitu následkem čehož ztratil vědomí, nemohl tedy později popsat jak z letounu vypadl. Naštěstí se mu podařilo otevřít padák, po přistání na zem neztrácel čas a ihned se vydal na dlouhý pochod okupovaným územím směrem na Brusel, kde měl z předválečných dob dobré přátele. Bohužel jej na cestě provázela smůla a třetího dne pochodu brzy z rána byl Němci zajat. Oba letci pak putovali do zajateckého tábora Stalag Luft I v Barthu.

Naše FGH. bombardovací peruť, která byla jednou z celkem I československých perutí v Británii, tuto noc utrpěla nebývale těžké ztráty. K náletu proti Brémám a Kielu odstartovaly celkem čtyři stroje (KX-T, KX-K, KX-H, KX-W) a pouze jediný Wellington se vrátil zpět na domovskou základnu (KX-W). O osudech ostatních statečných československých osádek z noci 16/10 1940 se můžete podrobně dočíst v knize Jiřího Rajlicha: Na nebi hrdého Albionu.

Členové osádky Wellingtonu KX-T, kteří padli, byli pochováni na hlavním hřbitově Doornspijku (Oosterwolde) v kraji Gelderland - část I-2, čísla hrobů 59,60,61 a 62. Emanuel Novotný a Augustin Šesták zbytek války strávili v zajateckých táborech a 15. dubna 1945 byli osvobozeni vojáky britských a amerických armád. Stalo se tak v poslední chvíli, protože esesáci se válečné zajatce chystali povraždit. Němec Ludwig Becker se stal slavným nočním stíhacím esem a dosáhl 46 vzdušných vítězství. Jeho osud se naplnil v denní akci dne 26.ledna 1943, kdy byl sestřelen a zabit nad Severním mořem při útoku na americký svaz bombardérů Liberator. Spolu s ním zahynul i jeho operátor Josef Staub.
CACHE:

N50 08.[(A+B+C+D+E)*EB]+7
E14 35.[(F+G+H+I)*B0]


Na místě, prosím, dávejte pozor na mudloprovoz! K logbooku se dostanete odšroubováním víčka. V keši není tužka!


Additional Hints (Decrypt)

anwqv manx trbpnpuvath n fnuav ceb av muben

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

555 Logged Visits

Found it 530     Didn't find it 1     Write note 10     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 3     Owner Maintenance 8     

View Logbook | View the Image Gallery of 32 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.