Skip to Content

<

Konska stezka VI. - Starokladrubsky vranik

A cache by Hrádci Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 6/4/2014
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Koňská stezka VI – Starokladrubský kůň

 

Tato série vám ukáže, že i v blízkosti Prahy může být hezká příroda. Je to trochu stranou a kdo není místní, těžko sem jen tak zavítá. Tady máte díky geocachingu příležitost tuto procházku okořenit ještě odlovením, doufáme, zajímavých tradiček. Obtížnost je trochu vyšší, než bývá u podobných sérií, tak si to snad i více užijete. Pokud se vám nepodaří všechny, nezoufejte. K finálce nepotřebujete odlovit úplně celou sérii. Ale kdo by to vzdával rád…  :o)

 

Za pěkného počasí je velmi pravděpodobné, že cestou potkáte koně, protože je to oblíbená procházková trasa majitelů koní ustájených v Mratíně, jezdců z místní jezdecké školy a zároveň zde působícího hiporehabilitačního centra. Každá keš je tedy věnována jednomu z plemen, které zde můžete potkat. Tak v jejich blízkosti, prosím, nehlučte, aby se zvířata nesplašila.

Nezapomeňte si opsat bonusové číslo, u finálky se vám bude hodit.

 

Úspěšný lov!

 

Starokladrubský vraník

              

Původ a historie

Poutavý příběh vznešeného starokladrubského vraníkaje příběhem znovuzrození. Nechybělo mnoho, abychom tohoto nádherného koně znali jen z obrazů dávné minulosti. Starokladrubský vraník, kterému v jednu chvíli hrozilo naprosté vyhynutí, se přitom může pochlubit několikasetletou tradici. Ta z něho učinila dokonce i národní kulturní památkou, za tu byl plným právem prohlášen v roce 1995.

První písemná zmínka o chovu koní v Kladrubech je datována rokem 1552. V roce 1562 pak císař Maxmilián II. Zakládá v Kladrubech hřebčín, kterému v roce 1579 císař Rudolf II. uděluje statut císařského dvorního hřebčína.

V těchto dávných časech byli v Kladrubech chováni koně různých barev, od konce 18. století se barva starokladrubských koní ustálila na bílé a černé. Vraníci byli chováni ve dvou liniích Napoleone a Sacramoso, tu založil vraník z arcibiskupského hřebčína Ries, který se nacházel u Salzburku. Tato původní linie zanikla, ale udržela se druhá linie založená hřebcem Sakramoso, který spatřil světlo světa roku 1800 v Kroměříži.

Po celé devatenácté století byli starokladrubští vranícioblíbenými ceremoniálními koňmi vysokých církevních hodnostářů, všeobecně pak byli velmi ceněni pro svoji eleganci a majestátnost.

Zlom v osudu starokladrubského vraníka přichází po první světové válce. Z čistě politických důvodů, starokladrubští vraníci příliš připomínali habsburskou monarchii, bylo necitelně rozhodnuto nepokračovat v chovu těchto nádherných koní.

V roce 1922 zaniká linie Napoleone, ve třicátých letech pak dochází k naprostému rozprodání chovného stáda.Starokladrubský vraník se tak víceméně přestává existovat. V roce 1938 je však profesorem. Františkem Bílkem iniciován odvážný a smělý pokus regenerace tohoto v tu chvíli již takřka zaniklého plemene. Pokus naštěstí úspěšný, protože v roce 1973 je v tehdejší Výzkumné stanici pro chov koní ve Slatiňanech starokladrubský vraník opět po mnohaletém šlechtitelském úsilí opět doslova vzkříšen.

V současné době probíhá stále fáze udržovacího šlechtění. Za tímto účelem mají chovatelé k dispozici osmnáct plemenných hřebců a šedesát pět plemenných klisen tohoto unikátního původního českého plemene. Příběh starokladrubského vraníka, který se začal před několika sty lety tak díky úspěšné chovatelské práci pokračuje i dnes k nemalé radosti všech, kterým tento nádherný kůň právem učaroval.

           

Charakteristika plemene

Starokladrubský vraník je naprosto ojedinělým plemenem a to nejen díky svému původu, ale i jako příklad úspěšné regenerace takřka již zaniklého plemene. Starokladrubský vraník byl původně chován jako kočárový kůň pro slavnostní příležitosti, tomu odpovídá i jeho elegantní a reprezentační vzhled. Ten je ovšem podtržen i vysokou výkonností, vytrvalostí a značnou odolností. Spolu s tím je starokladrubský vraník, který dospívá o něco později, schopen pracovat až do stáří. Jeho povaha je vyrovná, výborně spolupracuje s lidmi.

 

Popis plemene

Typickým znakem strarokladrubských koní je těžká hlava s charakteristickým klabonosem, ten je u vraníků výraznější než u běloušů. Trup je mohutný, na něm je vysoko nasazený silný, dlouhý i široký a především nezaměnitelně krásně nesený krk. Hřbet má straokladrubský vraník delší a měkčí, jeho silná záď je mírně skloněná. Nohy jsou silné s krátkými spěnkami, které mohou být strmější a dobře tvarovanými kopyty.Vznosné vysoké a reprezentační chody, které vynikají při kadenčním klusu, zřetelně odkazují na původní využití starokladrubského vraníka.

Kohoutková výška hůlková se u hřebců pohybuje v rozmezí 162 až 174 centimetrů, u klisen je to 159 až 171 centimetrů.

 

Využití

Mnohá desetiletí byl starokladrubský vraník využíván jako kočárový reprezentační kůň typu galakarosiéra.Dnes se tak díky tomu výrazně prosazuje především ve vozatajském sportu. Mimo to se uplatňuje i v drezůře, stejně jako je oblíbeným koněm pro rekreační ježdění. Jeho vyrovnaná povaha činí navíc ze starokladrubského vraníka velmi vyhledávaného koně pro hipoterapii.

 

 

 

 

Additional Hints (Decrypt)

Arcnqn qnyrxb bq fgebzh / qbrf abg snyy sne sebz gur gerr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

1,383 Logged Visits

Found it 1,369     Didn't find it 4     Write note 4     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 3     Update Coordinates 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 37 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.