Skip to content

<

Kunčice pod Ondřejníkem - Kostel sv Máří Magdalény

A cache by jamescz Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/10/2015
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Římskokatolický kostel sv. Máří Magdaleny stojí uprostřed hřbitova v centru obce Kunčice pod Ondřejníkem. Je volně přístupný okrasnou železnou vstupní branou. Předchůdcem kostela byla dřevěná kaple, postavená na tomto místě roku 1672. Byla vysvěcena olomouckým biskupem a sloužila převážně místním pasekářům, chalupníkům a pracovníkům místní sklářské hutě. Každoročně se ke kapli 22. července scházela procesí z Paskova a Staré Bělé. Kaple však zchátrala a musela být do roku 1814 zbořena.


Pověst praví, že jedna zdejší chudá pasačka našla na pasece zázračnou sošku Máří Magdaleny, která se pohybovala a k dívce promlouvala. Pasačka sošku vzala a ukryla doma do truhlice. V noci se nad stavením objevila převeliká záře, která k němu přilákala velké houfy lidí. Dívka se k zázračné sošce musela přiznat. Lidé následně pro sošku postavili dřevěnou kapli.

Po zbourání dřevěné kaple byl postaven v letech 1812 - 1814 zděný kostel, jehož oltář pochází z roku 1830, stejně jako kazatelna, varhany a kamenná dlažba. V roce 1844 bylo pořízeno nové svícnové osvětlení kostela. Sanktusní věž s malým zvonkem pochází z roku 1854. V hlavní věži byly umístěny původně tři zvony: nejstarší z roku 1556, další z roku 1712 a 1783. Tyto zvony však padly za oběť požáru v roce 1861. Dnes visí ve věži dva nové zvony.

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.