Skip to Content

<

Beskydy - Čertův Mlýn

A cache by jamescz Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 01/01/2015
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Čertův mlýn je čtvrtá nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd, nacházející se 2,5 km východně od Pusteven. Celá vrcholová část je součástí NPR Kněhyně - Čertův Mlýn, nejrozsáhlejší rezervace v Moravskoslezských Beskydech, vyhlášené roku 1982 na ploše 195 ha kvůli ochraně přirozených vrcholových smrčin. Název vznikl podle pověsti, že ve žlabu nedaleko vrcholu postavil čert mlýn. Ve skutečnosti se jedná o ukázku odsedání bloků tzv. godulského pískovce.

Čertův stůl
Kamenný útvar "Čertův stůl" se nachází nedaleko vrcholu beskydské hory Čertův mlýn (1207 m.n.m.), na konci asi 100 m dlouhého kamenného žlabu, který od vrcholu hory směřuje jižním směrem. Jedná se o mohutnou kamennou desku, která má úctyhodných 6,5 tun. Stojí na dvou pravidelných kamenných soklech. Jeho podoba, která opravdu připomíná stůl, vyvolává dodnes mnoho otázek a dohadů. Společnost se v otázce jeho klasifikace dělí na dva tábory. První část považuje Čertův stůl za dokonalý výtvor přírody, geologický úkaz, který nemá v okolí obdoby. Druhá část se kloní k názoru, že tento kamenný stůj je výtvorem lidských rukou. Vždyť přeci Keltové, ale i jiné národy tisíce let před nimi i po nich, vztyčovali mohutné bloky kamenů, které sloužily jako rituální místa, primitivní observatoře, či hroby náčelníka.

Docent Jan Folprecht podrobil toto místo studiu a došel k přesvědčení, že tento kamenný stůl je opravdu megalitickou památkou podobnou dolmenům – kamenným stolům, které jsou roztroušeny po celé Evropě. Pro teorii, že Čertův stůl může být opravdu dílem našich předků, svědčí i odvěké spojování vrcholu Čertova mlýna s rituálními obřady. Přesně v ose dolmenu se nachází vrchol Radhoště, mýty a legendami opředené hory, a z dutiny dolmenu lze o jarní a podzimní rovnodennosti pozorovat západ slunce nad Radhoštěm. Čertův obličej
Kamený útvar "Čertův obličej" se nachází asi 20 metrů severně od kameného útvaru Čertův stůl, na obrovském přírodním kameném kvádru. Jelikož se o tomto obličeji nikde nedozvíte, je tento kamený útvar naprosto neznámým místem. Podle legendy se traduje že Čert který prohrál sázku se proměnil v kámen, a jeho obličej můžeme do dnešních dnů spatřit.

Ať je již pravda né té či oné straně, rozhodně jsou tyto místa velmi zajímavá, plné tajemna, magie a dávných časů, a určitě stojí za shlédnutí. Protože žádný jiný kamenný útvar v Beskydech nerozpoutává tolik úžasu, bujení lidské fantazie, ale hlavně dohadů a otázek.

K uznání logu je třeba zaslat do zpráv správné odpovědi na tyto otázky:
a) Kolik pseudokrasových jeskyní se nachází na vrcholu Čertova Mlýnu?
b) Z jaké horniny je vytvořen kamenný útvar Čertův stůl a Čertův obličej?
c) Jakým geologickým jevem vznikla celá tato oblast (jeskyně, pukliny, kamenné útvary)
d) Nepovinný: Fotografie Čertova Stolu nebo Čerta

Pozor!! Na kamenné útvary prosím nelezte, neničte je a nevyhazujte zde odpadky.


Pokud něco nebude sedět, určitě se ozvu. Jestliže neobdržím odpovědi do 24 hodin po vašem zalogování, log smažu.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

361 Logged Visits

Found it 354     Write note 4     Publish Listing 1     Owner Maintenance 1     Update Coordinates 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 262 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.