Skip to Content

<

#1 - Tolstolobik bily

A cache by Ares65 & Silvii Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 7/1/2014
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Se Silvii jsme si pro Vas připravili keš, která je věnovaná tolstolobikovi, protože jeden z mých hlavních koníčků je rybaření.


Tolstolobik bílý


Jedná se o nepůvodní druh, jehož plůdek k nám byl poprvé dovozen v roce 1965. Jeho původní vlastí je Čína. Má protáhlé válcovité tělo s mohutnou ploutví a drobnými šupinami. Jedná se o kaprovitou rybu s drobnými stříbřitými šupinami živící se rostlinným planktonem. Dorůstá značných rozměrů a rozhodně není snadné ji ulovit.
Způsobem výživy je tolstolobik jedinečnou rybou, která využívá nejdostupnější potravu ze samého základu potravní pyramidy, prakticky nekonkuruje jiným druhům a díky tomu, že její potrava neprochází dalšími články potravního řetězce, vykazuje její maso nejnižší obsah škodlivin ze všech našich druhů ryb.
Příjem potravy je u tolstolobika enormní, v teplém období může dosáhnout až 20 % hmotnosti těla. Naproti tomu v zimě, kdy je planktonu nedostatek, bývá příjem potravy zastaven.
Význam tolstolobika je značný zejména v zemích s teplým klimatem, kde má po většinu roku dostatek potravy. Příkladem je třeba právě Čína, odkud tato ryba pochází. Místní rybníky s obsádkou zkombinovanou z kapra, tolstolobika, tolstolobce, bílého a černého amura a jednoho druhu ryby živící se měkkýši vykazují produkci až přes 10 tun z hektaru, což je v našich poměrech nepředstavitelné číslo – asi dvacetinásobek produkce dobrého kaprového rybníku.
V Číně se tolstolobik vytírá v květnu až červnu v řekách při poměrně značné teplotě vody. Průzračné jikry, kterých je u jedné samice kolem 500 000, jsou volně unášeny proudem. V našich podmínkách nebyl přirozený výtěr zaznamenán a tolstolobik je vytírán uměle, obvykle po stimulaci injekcemi s výtažkem z kapří hypofýzy. Pohlavně u nás dospívá ve věku 6 – 7 let. 
Pro svou značnou teplomilnost je u nás tolstolobik rybou žijící hojněji jen v některých vodách zejména v teplých částech státu. Jeho unikátní způsob výživy dovolující značnou produkci při minimální konkurenci ostatním druhům ryb je zajímavý pro komerční rybářství, ale znesnadňuje do značné míry lov na prut.
Tento druh roce celkem pomalu, proto váhy okolo 3 kg dosahuje až  v 5. až 7. roce života. Vzhledem k tomu, že se může dožít až 20 let, má i tak možnost výrazně překročit délku 1 m a hmotnost 20 kg. Úlovky stále větších ryb na mnoha našich vodách tomu nasvědčují. U nás je rekord tolstolobika okolo 140 cm 40 kg.

Vlastní poznatky


Chytit tolstolobika chce mít kus velkého štěstí. Za svých šestnáct let rybaření se mi to podařilo už několikrát. Je pravda, že jsem se na něj zpočátku svého rybaření nespecializoval a asi dvakrát se mi ho podařilo vytáhnout náhodně, ale za poslední léta se na jich lov specializuji.
Pokud ho chcete chytit, co k tomu potřebujete? Rozhodně ne žádnou návnadu, protože tolstolobik Vám na nic nezabere, je sice pravda, že ho můžete chytit za tlamu a myslíte si naivně, že Vám zabral, ale je to omyl - náhodou plul a zachytila se mu Vaše návnada o pusu či za jinou část těla. Pokud chcete jít na jistotu a mít šanci ho chytit, musíte si počkat na velká vedra (v červenci či v srpnu), kdy se tolstolobici vyhřívají na hladině, vzít si třpytku (na kterou se normálně chytají dravé ryby) a jí třpytkovat. Každá třipytka se nehodí na lov, protože má každá jinou gramáž, což je podstatné (každá se potom potápí do jiné hloubky). Většinou je na hladině vidíte, proto házíte do míst, kde jsou. Asi za hodinu třpytkování se Vám ho podaří několikrát podseknout (z velké části za hřbetní či zadní ploutev), ale po pár vteřinách/minutách Vám to s velkou pravděpodobností pustí. Při podseknutí je potřeba si trochu povolit brzdu na navijáku, protože by se jinak mohlo stát, že Vám to utrhne (tolstolobik má opravdu velkou sílu). V průměru ho taháte 15 min až půl hodiny, někdy i déle, záleží na silonu a jaký máte prut (podle toho si můžete dovolit tahat rychleji). Můj osobní rekord je 45 min minut, kdy jsem měl tolstolobika na prutu (měl okolo metru) a pustil mi to (když byl cca 2 metry ode mě), což docela zamrzí. U tolstolobika si musíte dát mnohokrát pozor u břehu, když uvidí podběrák, snaží se to "naprat" do břehu a vyhákne se Vám, proto je lepší si pro něj při podebírání vlézt do vody(samozřejmě vlézt do vody pro většího tolstolobika, okolo 60-70 cm zvládnete v pohodě a nikam lézt nemusíte), ale záleží, kde rybaříte, těžko půjdete do dvou metrové hloubky. To by bylo o lovu.
Tolstolobika je radost vytáhnout, protože každému se to jenom nepovede, pokud se na něj nespecializujete. Chuťově to není moc dobrá ryba (na řízky). Pokud byste ho připravovali na řízky,určitě ji doporučuji dát do udírny, protože je to jinak samý tuk, pokud byste to dělali jako řízek a určitě byste si na něm moc nepochutnali.

Kam Vás keš dovede?


Chtěli jsme to se Silvii dát na tématické místo, a proto jsme vybrali jeden rybník, který leží mezi Hradečnem a Studnicí. Přestože bydlím v Ledcích, docela mě zaráželo, že jsem tento ukrytý rybník objevil až před pár dny a hned mě okouzlil svou krajinou. Místu, kde se rybník nachází, se říká ve Šperkotně (za info o názvu děkujeme kolegovy Chrtovi) Rybník má jediný přítok, a to z pramene, který tvoří Šternberský potok, proto jeho hladina kolísá. Kvůli minulým vedrům vyschl na polovinu své vodní kapacity, ale momentálně znovu jeho hladina stoupá a jak jsem si všiml, v rybníce jsou i nějaké rybky. Rybník určitě není lovný a jak nám sdělil patamat66 (za což mu velmi děkujeme), rybník patří Vojenským lesům a v katastru je uváděn jako lesní pozemek.

Ke keši jsme pro Vás se Silvii připravili waypointy, které Vás k ní v pohodě dovedou. Doufáme, že se Vám keš bude líbit a přejeme Vám hezký odlov :)

Additional Hints (Decrypt)

I mrzv h zabubfgebzh (mr fgenal bq cbgbxn). An xelgh xršr wr cevovgá švšxn (sbgbuvag).

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

236 Logged Visits

Found it 213     Didn't find it 1     Write note 7     Temporarily Disable Listing 3     Enable Listing 3     Publish Listing 1     Needs Maintenance 2     Owner Maintenance 5     Update Coordinates 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 26 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.