Okruh naučné stezky měří 7,5 km a vede blízkým okolím Světlé pod Ještědem. Tvoří ho 12 informačních panelů, zvukové nahrávky dobových textů a umělecky pojatá odpočinková místa. Panely jsou osázeny keři a květinami typickými pro tento kraj. V okolí stezky je ukryto 5 keší ze série PSKS s tématem Karoliny Světlé a několik dalších "adoptovaných" keší ze série KS. Na internetových stránkách www.karolinasvetla.cz naleznete všechny obsahy informačních panelů, tipy na využití naučné stezky (např. pro školní výuku), doprovodné texty a fotografie. Naučnou stezku vytvořily obdivovatelky Karoliny Světlé, které chápou krajinu jako nositelku kulturního dědictví. Svou činností chtějí přispět k tomu, aby tato pozůstalost zůstala jak v lidské, tak v krajinné paměti zachována. Kontakt: stopyvkrajine@gmail.com
Ještědské lesy byly dříve velmi divokým místem. Mlhy byly častým úkazem, lesy byly tmavé, strašlivě tiché a opuštěné, nad kopci se velmi často srážely mraky do nevídaných podob, a když tady hřmělo, připomínalo to řev hladových lvic. S bouřkou přicházely požáry a požáry pak hasily slejváky. Voda se z kopců lila jako nezkrotná řeka a vše, co jí přišlo do cesty, zlámala. Nebyly to ale jen přírodní úkazy, kterých se tu lidé báli. Karolina Světlá v povídce „Z Ještěda“ (1867) píše toto: Skrýval však Ještěd v lůně svém divokém ještě obludy jiné, jichž lidé více se báli než dravé zvěře a živlů rozvzteklených, přechovával v tajemných záhybech černého pláště lesů svých odvěkých bandu loupežníků. Těmto loupežníkům se říkalo filkové. Bylo to proto, že kdysi dávno loupežníci velmi krutým způsobem ubili krčmáře, vydrancovali jeho krčmu a zapálili ji, a této krčmě se říkalo „U tří filků“. Stála na táhlém hřbetě hor ještědských, tam, kde dosud se říká „na pláních“. Náležela Lamatům, a dobrý jim šel z ní užitek; křižovalo se tam mnoho cest pro pěší i jezdce. Od té doby ovšem nikdo tamtudy nejel a nechodil pro hrůzu, a po dnešní den je na místě tom pusto a smutno; kdo nemusí, tudy nejde, píše v povídce Karolina Světlá.
Výchozí místo multikeše se tedy nachází mezi dvěma místy, která jako inspirace vstoupila do povídky Karoliny Světlé „Z Ještěda“: jedná se o Pláně na Ještědském hřebenu a o několik domů ve Světlé pod Ještědem, kterým místní dodnes říkají U tří filků. Karolina Světlá vzala pojmenování pro tuto skupinu domů nacházející se podél silnice ve Světlé mezi zastavením č. 1 a č. 2 naučné stezky, ale krčmu tohoto jména umístila na Ještědský hřeben. Přečtěte si povídku „Z Ještěda“ (dostupnou v liberecké městské knihovně nebo v některých antikvariátech) a přeneste se do dob, kdy tu řádili strašliví loupežníci filkové. Možná se skrývali právě na tomto místě, kam jsme umístili vychozí stage multikeše.
Pro nalezení finální keše je nutné zodpovědět následující otázky. Odpovědi na všechny z nich naleznete na výchozím místě multikeše nebo v těsném okolí.
1. Kolik horizontálních tyčí má mříž chránící vchodu do jeskyně? = A
2. Kolik vertikálních tyčí má mříž chránící vchodu do jeskyně? = B
3. Když vyjdete na louku vedle lesa, budete mít krásný výhled do údolí. Jakou nadmořskou výšku má kopec tyčící se nad bývalým vojenským prostorem se zříceninou hradu na samém vrcholku? = C
Souřadnice finální keše:
N 50° 42,XXX
E 14° 58,YYY
XXX=AB + 758
YYY=C+55
Další keše ze série PSKS:
PSKS # 1 Modřín Marie Terezie
PSKS # 2 Poslední odpočinek
PSKS # 3 Po stopách Karoliny Světlé MULTIKEŠ
PSKS # 4 Skalákovna