Skip to Content

<

Velky Vrestov - obec

A cache by Geo-Ondra Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 7/30/2014
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Jedná se o cca. 1,5 km dlouhou (s návratem na start 3 km) multikeš,která má za cíl,ukázat Vám obec Velký Vřešťov. Celá trasa i s návratem na start by Vám měla zabrat maximálně hodinu.


Velký Vřešťov

Obec Velký Vřešťov se nachází na rozhraní 3 okresů Hradec Králové, Jičín a Trutnov, do kterého patří. Má 224 stálých obyvatel. V letním období se pravidelně rozroste o cca 500 rekreantů v autokempu a v chatách. Velký Vřešťov leží v průměrné výšce 273m nad mořem. První zmínku o obci nalezneme v historických pramenech v roce 1348.

Dominantou obce je původní náves s římskokatolickým kostelem a přilehlou farou, hostincem Na podhradí, obchodem se smíšeným zbožím, historickou budovou bývalé školy ve které sídlí obecní úřad, pošta a kadeřnictví. Součástí návsi je i autobusová zastávka linek směr Hradec Králové (22km) a Dvůr Králové nad Labem (12km). Od roku 2008 je k dispozici i soukromá čerpací stanice s občerstvením. Od roku 1926 má obec druhý kostel církve Československé husitské, který je poslední budovou při výjezdu směrem na Bílé Poličany. O historii se již rozepisovat nebudu, je totiž již popsána v jiné keši ze série.A jak to vlastně bylo s Velkým Vřešťovem za války, která roku 1866 probíhala na nepříliš vzdáleném Chlumu?

V obci Velký Vřešťov ani v jejím okolí se za prusko-rakouské války roku 1866 nebojovalo. Přesto však obec válka zasáhla a to mohutnými přesuny rakouských i pruských vojsk. První jednotkou, která se v obci zdržela, byla rakouská armádní dělostřelecká záloha a to až do 30. června. Na její ochranu byl vyčleněn hulánský pluk č. 2 knížete Schwarzenberga z 2. rezervní jízdní divize. V okolí Vřešťova se také pohybovalo velké množství vojenských jednotek a útvarů, které se soustředily v okolí Dubence a Lanžova.

Až 1. července 1866 v noci se obcí přesunoval rakouský III. a X. armádní sbor, dále 3. rezervní a 1. lehká jízdní divize, které pokračovaly směrem na Cerekvici, Sadovou a Lípu. Okolo půl třetí projížděl přes Velký Vřešťov směrem k Hradci Králové hlavní štáb rakouské Severní armády v čele s polním zbormistrem Ludvíkem Benedekem. V den bitvy u Hradce Králové, 3. července 1866, se přes obec doslova valila pruská druhá armáda korunního prince Bedřicha Viléma. Po bitvě se obec stala jedním velkým lazaretem. Na povozech sem byli přiváženi ranění vojáci obou válčících stran.Ke keši:

Jedná se o cca. 1,5 km dlouhou (s návratem na start 3 km) multikeš,která má za cíl,ukázat Vám obec Velký Vřešťov. Celá trasa i s návratem na start by Vám měla zabrat maximálně hodinu. Jedná se zejména o vycházkovou keš,tudíž je nejlepší ji odlovit pěšky. Na kole lze trasu projet také. S kočárkem to také půjde, ale až k finálce se s kočárkem bohužel nedostanete. Můžete s sebou vzít také děti nebo psy. Nejezděte prosím až ke keši autem! Místním by jste byli akorát tak podezřelí a navíc je tu poblíž hájovna ( mezi stage 8 a 9). Hajný by si akorát tak mohl myslet, že mu jdete na dřevo. Také prosím nelovte v noci, vypadali byste jako pytláci a hajný by nebyl zrovna nadšen, že musí vstávat a jít bránit les.

Stage 1 ( N 50° 21.546 E 015° 44.988 )

Úvodní souřadnice Vás zavedou k pomníku, který nechal na vlastní náklady zřídit místní občan Havrda. Jakého roku to bylo? (Tuto informaci naleznete na zadní straně pomníku) Vznikne Vám čtyřmístné číslo, ze kterého postupnou ciferací (např. 2014 -> 2+0+1+4 = 7) získáte jednomístné číslo - to bude Vaše první indicie A.


Stage 2 ( N 50° 21.518 E 015° 45.075 )

Tato stage Vás zavede před místní hostinec, ten se asi zastavil v čase, takže si tu můžete vychutnat atmosféru dob minulých. Nás však bude zajímat jeho název - jaký je počet písmen v "uvozovkách", to bude Vaše indicie B.

Mezi stage 2 a 3 se nachází místní zajímavost - pranýř ze 17. století


Mezi stage 1,2 a 3 se nalézá také místní dominanta - kostel Všech svatých církve Římskokatolické postavený ve 14. století. Věž byla přistavěna ve století sedmnáctém. V roce 1723 byl kostel barokně upraven. V kostele se nalézá náhrobní kámen Wienka Kordule ze Sloupna a jeho manželky Johanky. Pod oltářem jsou údajně ostatky Rýzmburků.

Stage 3 ( N 50° 21.488 E 015° 45.063 )

Tato stage Vás přivede ke třem infotabulím, kde si můžete přečíst informace o obci, ale nedivte se, že některé informace na nich jsou duplicitní s listingem, já jsem z nich totiž při vytváření listingu čerpal informace. Vás bude zajímat zejména nejmenší tabulka uprostřed, na ní najdete informaci, kdy byl založen poštovní úřad - je to čtyřmístné číslo, takže znovu ciferace a vznikne Vám jednomístné číslo C.


Stage 4 ( N 50° 21.504 E 015° 45.092 )

Tato stage Vás dovede k rozcestníku. Nadmořská výška tohoto místa je 27D metrů. Vzdálenost v kilometrech k "Velký Vřešťov (ryb., kemp)" je Vaše indicie E.

Stojíte vlastně za budovou obecního úřadu. Ve kterém zároveň sídlí pošta, knihovna a kadeřnictví. Je to vlastně budova bývalé školy, ta byla postavena roku 1878.


Stage 5 ( N 50° 21.453 E 015° 45.190 )

Tato stage Vás zavede k pěkné roubence, její číslo popisné bude Vaše indicie FG. Číslo je uvedeno těsně vedle vchodových dveří. Když se otočíte můžete zahlédnout ovce.


Stage 6 ( N 50° 21.378 E 015° 45.368 )

Tato stage Vás přivede k infotabuli o hradu, je to bez úkolu. Tabuli jsem nafotil a tak si ji můžete přečíst i z domova. Můžete si také odlovit keš vztahující se k hradu.


Stage 7 ( N 50° 21.340 E 015° 45.407 )

Zde se nachází "letní dětský tábor JZD okres Trutnov". Myslím, že je již nevyužívaný. Tato stage je bez úkolu, ale pokud chcete, můžete si odtud odbočit na další keš ze série - bažantnici.


Stage 8 ( N 50° 21.245 E 015° 45.365 )

Tato stage Vás přivede před mlýn, který byl postaven krátce po založení vesnice. Zde máte za úkol najít na infotabuli kolikrát mlýn vyhořel - to bude Vaše H. Na tabuli je také pověst, kterou si můžete přečíst na obrázku níže.


Stage 9 ( N 50° 21.147 E 015° 45.385 )

Tato stage Vás přivede k plechové tabulce na plotě. Kolik je na tabulce slov? To bude Vaše I. Pokud se otočíte, můžete zde vidět koně.


Stage 10 ( N 50° 20.971 E 015° 45.352 )

Tato (poslední) zastávka Vás zavede k infotabuli o vřešťovské bažantnici a jelikož je jí již věnována jiná keš ze série, nebudu se tu o ní rozepisovat. Zde máte za úkol zjistit její rozlohu - desetinnou čárku ignorujte a vznikne Vám třímístné číslo, ze kterého po ciferaci získáte jednomístné číslo J.


Ve Vřešťově jsou ještě dvě místa, která bych Vám rád ukázal, ale aby nebyla multina moc dlouhá, nemají svoje stage. Je to kostel církve Československé husitské (N 50° 21.651 E 015° 44.731) a hřbitov (N 50° 21.600 E 015° 45.175 ).


Final : N 50° (D)(C).(J - 6)(H)(E)

E 015° (B/2)(A).(I)(F)(G)

Keš je velikosti mikro - nevyfouklá PETka, tudíž se do ní nevejdou žádné věci na výměnu. Asi se ptáte proč mikro v lese? Je to proto, že jsem se snažil o trochu netradiční provedení a navíc na výměnu máme ve vřešťovské sérii již jiné keše. Při založení byla uvnitř tužka, ale víte jak to bývá... Takže si raději přineste svoji.


! POZOR ! Jedná se o 4.keš ze série " Velký Vřešťov " Nezapomeňte si tedy zapsat bonus kód D.


!LOVU ZDAR! 

Additional Hints (Decrypt)

uyrqrwgr i bxehuh 2 zrgeh bq iýiengh...

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

159 Logged Visits

Found it 135     Didn't find it 9     Write note 7     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 4     

View Logbook | View the Image Gallery of 18 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.