Skip to Content

<

Park J. S.

A cache by zouhaarci Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/25/2014
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keš je věnována panu Josefu Škvoreckému, který byl v 60. letech minulého století také občanem Prahy 6 - Břevnova. 


V září roku 2014 by se dožil 90 let významný exilový spisovatel a nakladatel Josef Škvorecký, který byl v 60. letech minulého století také občanem Prahy 6. Jako vzpomínka, na tohoto významného českého autora, bude instalována pamětní deska se známou karikaturou od Ondřeje Suchého. Deska bude umístěna na domě, kde pan Škvorecký tehdy žil..Dále v rámci “zušlechtění“ přilehlého mezidomí a zeleně, došlo k obnově stávajícího parku a ke zřízení nových přístupových cest. Na křižovatce těchto cestiček je pak instalován “patník“ se zlatými iniciálami J.Š.. Otázkou pak zůstává, zda si dílo tohoto mistra.. zaslouží být "oslavováno" tímto způsobem, resp. *patníkem, který je přímo výzvou pro vykonání potřeby - našich nejbližších čtyřnohých přátel.. pejsků...... ;-)

 

JOSEF ŠKVORECKÝ

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

zdroj: http://ld.johanesville.net/

Český spisovatel, překladatel a vydavatel (po roce 1968) české a slovenské exilové prózy v kanadském Torontu, přichází na svět 27. září roku 1924 v Náchodě v rodině bankovního úředníka.

V mládí Škvorecký studuje na gymnáziu v rodném Náchodě (maturuje v roce 1943), po maturitě je pak pracovně nasazen jako pomocný dělník.

Po skončení druhé světové války Josef Škvorecký začíná studovat na lékařské fakultě pražské Univerzity Karlovy (viz Karel IV. Lucemburský), v roce 1946, po skončení prvního semestru, pak přechází na téže vysoké škole na fakultu filosofickou (absolvuje v roce 1951) – po absolutoriu Josef Škvorecký krátce působí jako učitel na středních školách v pohraničí (vyučuje v Polici a Hořicích).

V roce 1953 Josef Škvorecký nastupuje do pražského SNKHLU (Státní nakladatelství krásné hudby, literatury a umění), kde pak od roku 1956 působí jako redaktor dvouměsíčníku Světová literatura, v roce 1958 je ale po vydání románu Zbabělci, kvůli kterému je vůči němu rozpoutána komunistickým režimem štvavá kampaň, nucen z tohoto místa odejít a nastupuje do nakladatelství Odeon. V roce 1963 se pak Josef Škvorecký stává spisovatelem z povolání.

Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 odjíždí Josef Škvorecký v roce 1969 na stipendijní pobyt do Spojených států amerických – do Československa se pak Škvorecký již nevrátí, zůstává v exilu v kanadském Torontu, kde na místní univerzitě vede kurzy českého divadla a filmu, angloamerické literatury a kreativního psaní. V roce 1975 je pak Škvorecký na torontské univerzitě jmenován řádným profesorem.

V roce 1971 Josef Škvorecký v Torontu zakládá (s manželkou Z. Salivarovou) nakladatelství Sixty-Eight Publishers, zaměřené především na vydávání české a slovenské exilové a samizdatové literatury.

Po listopadových událostech roku 1989 a obnovení demokratického zřízení v Československu se Josef Škvorecký často vrací do vlasti, kde jsou opět vydávána jeho díla.

Do světa literatury vstupuje Josef Škvorecký v polovině padesátých let 20. století, kdy časopisecky publikuje své překlady angloamerických autorů, Škvoreckého knižním debutem je pak román Zbabělci (1958), odrážející životní pocity a prožitky mladé generace za druhé světové války na maloměstě – hlavním hrdinou je zde postava, jíž vtiskuje Škvorecký své vlastní, autobiografické prvky, postava Dannyho Smiřického. Přitom je třeba poznamenat, že chronologie vydávání Škvoreckého tvorby se neshoduje s chronologií jejího vzniku.

Postava Dannyho Smiřického je pak hlavní postavou i v dalších Škvoreckého románech a povídkách – setkáváme se s ní v románu Prima sezóna (Toronto 1975, Československo 1990), kde Škvorecký popisuje život gymnaziálních studentů za okupace Československa na maloměstě, Danny Smiřický k nám promlouvá i z románu Konec nylonového věku (1967), kde se Škvorecký vrací do poúnorových dní roku 1948, Danny Smiřický je i titulní postavou románu Tankový prapor (Toronto 1971, Československo 1990), satirického pohledu na vojenský výcvik v Československu padesátých let 20. století. V románu Příběh inženýra lidských duší (Toronto 1977, Československo 1992) je pak zachycen Dannyho (Škvoreckého) život od mládí až po dobu exilu.

Na invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 Josef Škvorecký reaguje románem Mirákl (Toronto 1972, Československo 1991). V románu Lvíče (1969) Josef Škvorecký zobrazuje český (pražský) kulturní život v uvolněném ovzduší druhé poloviny šedesátých let 20. století.

Ve své tvorbě věnuje Josef Škvorecký velký prostor detektivnímu žánru, je autorem souborů detektivních povídek Smutek poručíka Borůvky (1966) a Hříchy pro pátera Knoxe (Toronto 1973, Československo 1991), postava poručíka Borůvky se pak objevuje i v románech Konec poručíka Borůvky (Toronto 1981, Československo 1992) a Návrat poručíka Borůvky (Toronto 1981, Československo 1992). Známý je též Škvoreckého teoretický „návod“ na psaní detektivního žánru, nazvaný Nápady čtenáře detektivek (1965).

Mnoho Škoreckého próz je zfilmováno, např. Tankový prapor (1991), z televizních adaptací Škvoreckého prací lze pak jmenovat např. seriály Prima sezóna či Hříchy pro pátera Knoxe..

************************************************************************************************************************

O CACHE

Keš je umístěna zhruba 15 m od výše zmiňovaného “patníku“ s iniciály J. Š. Odlov by měl být celkem snadný, leč s ohledem na vysokou frekvenci pejskařů, bezdomků a dalších mudloidních individuí, vás předem prosím - o co nejvíce nenápadné "chování".. ;-)

Jedná se o keš "menší", takže pro úspěšné lovce doporučuji mít tužku s sebou.. Dále předpokládám, že se ke schránce budete chovat ohleduplně, aby co nejdéle vydržela a posloužila.. 8) Keš jako taková zůstává po nálezu na místě, tzn. nesundavat, pouze vyjmout "schránku" s logbookem.. po podpisu "schránku" vraťte zpět do kešky.. děkuji.. 8))

About CACHE

If it is located approximately 15 m from the above mentioned "stank" with the initials of J. Š. The catch should be quite easy, but with regard to the high frequency of dogs, homeless people and other mudloid individuals, please pre-please - the most unobtrusive "behavior" .. ;-)

This is a "smaller" cache, so for successful hunters I recommend having a pencil with me .. I also assume that you will behave nicely to the clipboard to stay as long as possible 8) As such, it remains after the finding on the spot - do not take off, just cut " box "with the logbook .. after signing the" mailbox "return back to the cache .. thank you .. 8))

Additional Hints (Decrypt)

Ivfí ohqxn i wruyvpí, cbqr zabh fr arxevpí..

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

2,159 Logged Visits

Found it 2,092     Didn't find it 23     Write note 19     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 17     Owner Maintenance 4     Update Coordinates 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 46 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.