Skip to Content

This cache has been archived.

FRUlTIK: Dakujeme s vidime sa o rok

More
<

GA SWG Exchange - Svp

A cache by GeoAwards Team Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Friday, May 1, 2015
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:SWG je pre niekoho drevené kolecko, ktoré obcas vidí v keške, pre iného zberatelský predmet, ktorý ked náhodou nájde tak sa mu poteší, a pre niekoho dalšieho je to priam zberatelská vášen.

Ci už patríte medzi tých co im skratka "SWG" cosi hovorí, alebo ste v tej hrstke co ju dnes vidí prvý krát, a ci len radi chodíte na eventy, všetci ste pozvaní na tento event venovaný týmto dreveným kolieckam, ktoré tešia mnohých kešerov.

Oficiálny subevent k hlavnému eventu "Skola v prírode"


Na co sa môžete už tradične tešit?
 • Eventové SWG pre každý prihlásený nick
 • K dispozícii bude výstava SWG, ktorú ste mohli vidieť na XWG Flash Mob Evente
 • Hra GEOBINGO o geokešerské vrece plné SWG/CWG/AWG/XWG, a určite aj čosi iné...
  -do žrebovania sa môže zapojiť každý, kto prinesie ideálne svoje, prípadne iné SWG/CWG/AWG/XWG.
 • Veríme, že sa tu opäť zíde vela kešerov nielen z blízkeho či vzdialeného okolia, s velmi vela SWGckami na výmenu, preto ak ste podlahli vôni spálených koliecok, a chcete rozšírit svoju zbierku, nezabudnite si zabezpecit a zobrat dost SWG aj pre ostatných :)

Dátum a cas eventu je 1.5.2015 od 12:30 do 14.30 a uskutocní sa v areáli eventu
Skola v prirode blízko obce Kysak.
Vstupné, platné pre event "Skola v prirode" pre tento subevent NEPLATÍ, učastníci hlavného eventu "Svp" budú mať pásky na rukách a ak ju mať nebudete, nebudete sa môcť zúčastniť ďalšieho programu
Eventové SWG budú samozrejme k dispozícii ucastníkom eventu s páskou na ruke

K dispozícii bude aj možnosť zakúpiť si niečo na osvieženie

Trochu dávnej histórie:
Prvý oficiálny SWG (Slovak Wood Geocoin) vznikol v roku 2006 ked si Igi s Glipom povedali, že sa im páci to co rok predtým vymysleli JPAgeo a Poník & team v Cechách a nazvali to CWG (Czech Wood Geocoin). Kedže bol Igi rýchlejší, má jeho SWG císlo 1. O tom ako vznikal druhý oficiálny, no v „domácich podmienkach vyrábaný“ SWG Vám urcite s radostou povie Glip.
Hoci pocet SWG zdaleka tak nerastie ako v Cechách (na zaciatku roku od roku 2005 do konca roku 2012 vzniklo viac ako 9000 CWG – osobných, druhé verzie, eventových, venovaných keškám), postupne sa pocet SWG rozrastá aj na Slovensku. Ved posúdte:

 • 2 osobné a 2 eventové SWG v roku 2006
 • 5 osobných SWG v roku 2007 (+ 1 neoficiálny)
 • 0 osobných SWG v roku 2008 (+ 2 neoficiálne)
 • 47 osobných a 3 eventové SWG v roku 2009 (+ aspon 4 neoficiálne)
 • 120 osobných a 11 eventových SWG v roku 2010 (+ ktovie kolko neoficiálnych)
 • Viac ako 250 osobných a viac ako 30 eventových SWG v roku 2011..
 • Približne 200 osobných a viac ako 30 eventových SWG v roku 2012
 • Koľko presne ich bolo vyrobených od roku 2013 nevie pravdepodobne nik, no v súčasnosti počet oficiálnych SWG presahuje číslo 2000
 • ..

Väčšinu z nich nájdete v putovnej výstave SWG, ktorú si na evente budete môcť prezrieť.
To, ci bude SWG uznané ako "oficiálne" a zaradené do oficiálneho katalógu, stanovujú pravidlá vytvorené autormi prvých CWG. Každé SWG musí mat jednotný font (Arial 11, tucný), nápis SK GEOCACHING na prednej strane dole (do konca roku 2014 bol nápis GEOCACHING.SK) a na rubovej strane logo geocachingu a okolo neho nápis SLOVAK WOOD GEOCOIN a rok výroby.

Okrem už spomínaných CWG a SWG, existujú aj dalšie xWG a je mozne nast ich aj v Anglicku, Rakúsku, Finsku, Francúzsku, Kanade, Holandsku, Madarsku, Nemecku ci Polsku.

Hoci sa na zaciatku drevene koliecka menili a aj davali do kesiek, presiel nejaky cas, kym vznikla prva keska od kikonana venovana priamo vymene tychto predmetov. Bohuzial osud takychto kesiek je vzdy na vazkach a veru zistilo sa ze nestaci ani to aby taketo kesky boli daleko od ludi, aj tak po case skoncia prazdne. Preto sa v sucastnosti rozmohlo robenie SWG zmenarni ktore su takmer vzdy mysterkami, ale najdu sa aj vynimky ktoré sú len PM, a sú bud take obtiazne ze ich skoro nie je mozne ani vylustit, alebo su PM no ani to, nezabrani ich niceniu, pripadne ich owner so sikovnymi rukami rovno zamuruje pod svoje okno (a aj vďaka tomu sa stane víťazom Goeawards) a aj napriek tomu sa tych koliecok so cu v nich chce niekto zmocnit a kesku znici. No a okrem kesiek venovanych SWGckam vznikla aj keksa venovana tomuto eventu, s ktorou ak si nebudete vediet rady, tak Vam radi pomozeme.

Co je to vlastne SWG?
Ked držíte v ruke SWG, držíte vlastne truhlársku záplatu (ak má doska kazy, tie sa vyrežú a zaplátajú sa práve takým koleckom, aby sa mohla použit na dalšie spracovanie napríklad v nábytkárstve). Naštastie sa pre ne našlo zaujímavejšie využitie a tak vznikli xWG. (Pôvodne to boli len koliecka s letokruhmi "suky", no v súcasnosti sú coraz oblúbenejšie aj koliecka z masívu). Koliecka majú velkost cca 35mm x 7mm. Velmi vela koliecok ale nie je vhodných (vraj je to možno až 70% a o tom by Vám výrobcovia vedeli dlho rozprávat), pretože obsahujú rôzne kazy, ryhy, praskliny. Ked je už koliecko uznané za vhodné stat sa SWG-ckom, vložia ho spolu s dalšími do gravírovacieho stroja a ten za pomoci laseru vypáli to, co ste sa rozhodli na SWG mat (a vdaka tomu, že sa SWG vypalujú, tak krásne vonajú). Samotný proces výroby si môžete (po dohovore) osobne pozriet u každého výrobcu. Na Slovensku v súcasnosti máme troch výrobcov, ktorí Vám zabezpecia full servis (nazvime ich pracovne DRAGON SK, RECOIL a LesMarco).

Okrem klasických xWG existujú aj iné úcelom rovnaké predmety (SPG, MWG, Maxi XWG, GEOmapky)

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

168 Logged Visits

Write note 1     Archive 1     Will Attend 74     Attended 89     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     Announcement 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 7 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.