Skip to content

This cache has been archived.

SimonCooper.sk: dakujeme

More
<

Backstage I - Dom sv. Alzbety

A cache by S.Cooper & Kikoletka Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Monday, 13 October 2014
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Spoznaj nepoznane... V prvej casti ta pozyvame spoznat najvychodnejsiu goticku katedralu v Europe, Dom svatej Alzbety v Kosiciach, ktory je najznamejsim symbolom nasho mesta.


O čom je Backstage (zákulisie)...? V živote snáď každého človeka sa nájde nejeden moment, keď si povie toto by som chcel spoznať, vedieť ako to funguje, čo za tým je, ako to tam vyzerá, ako sa to robí a prečo to tak je. V rámci potencionálnej série eventov vám ponúkame ochutnať nepoznané, ale nie zakázané.

Začneme našou najznámejšou dominantou mesta gotickým Dómom svätej Alžbety. Dóm svätej Alžbety je najväčší kostol na Slovensku s plochou 1 200 m² a kapacitou vyše 5 000 ľudí, a zároveň najvýchodnejšia gotická katedrála v Európe.

V pozdĺžnej osi meria 60,5 m a v priečnej osi 39,5 m. Severná veža chrámu dosahuje výšku 58,5 m. Jeho výstavba sa realizovala pod kráľovským dozorom v niekoľkých etapách od roku 1380 a možno povedať, že dodnes nie je ukončená. Kostol sv. Alžbety bol pôvodne projektovaný ako päťloďová bazilika. Pod ťarchou živelných pohrôm a vojen získal inú výslednú podobu - stal sa päťloďovým dómom s krížnou loďou.
Napriek novoslohovým úpravám po požiaroch a zemetrasení v 19. storočí si stavba zachovala množstvo pôvodných gotických prvkov a hodnotných umeleckých výtvorov. Patrí k nim napríklad nádherný severný portál s tympanónom zobrazujúcim posledný súd.
Zaujímavý je stredoveký chrlič vody v juhozápadnom rohu. Má podobu ženy, ktorá pravdepodobne znázorňuje manželku staviteľa Štefana. Touto formou ju vraj majster potrestal za nadmerné pitie vína.

Celokovový bočný oltár údajne odliaty zo zbraní použitých v 1. svetovej vojne, krypta Rákócziho (za ktorého bojoval istý čas aj Jánošík), vzácny 4-krídlový oltár sv. Alžbety, miesto kultu Kristovej krvi, krstiteľnica staršia než Dóm, labyrint schodísk vo veži, fresky zo 16. storočia, obrovský organ, nádherný secesný luster… Takýchto detailov i príbehov ukrýva Dóm sv. Alžbety omnoho viac a je na Vás čo budete chieť spoločne s nami spoznať.
Ako bonus sa pokúšame vybaviť návštevu tajnej miestnosti, kde bežní smrteľníci nevstupujú ani v rámci prehliadok. Vstup záleží na tom, čo v nej v danom termíne bude uschované.


LOGOVANIE NIE JE PODMIENENÉ NÁVŠTEVOU katedrály! Pochopiteľne môžete prísť, zalogovať si bod a odísť. Logbook bude k dispozícií na súradniciach od 16.00 do 16.25 hod. Pre tých, ktorí majú skutočný záujem spoznať Dóm sv. Alžbety a nie len sa zúčastniť pre bodík sú venované nasledujúce riadky.

Čo, kde, ako, kedy:
16.00 - 16.25 k dispozícií logbook na súradniciach
16.15 - výber vstupného vo výške 2,5 € / osoba. Deti navštevujúce ZŠ zdarma.
16.25 - spoločná fotografia
16.30 - vstup pre platiacich záujemcov
16.30 - 17.30 prehliadka katedrály s profesionálnym výkladom
od 17.30 možnosť doplnkových spoplatnených návštev pre jednotlivcov
od 17.30 - voľný program, môžeme napr. ísť niekam spoločne sadnúť a pozhovárať sa o dojmoch z prehliadky
od 18.00 začína svätá omša počas ktorej sa už pochopiteľne prehliadka nekoná.
Po svätej omši prehliadku nevybavujeme z dôvodu, že by sme museli získať špeciálnu výnimku dekana farnosti čo sú v praxi vybavovačky naviac, tak snáď vám nastavené časy vyhovujú.

Prečo je prehliadka spoplatnená?
K dispozicií máme profesionálneho sprievodcu s ktorým sú dohodnuté podmienky. Toho vyplácam ja či nás tam bude šesť alebo tridsaťsedem. Vstupné, keďže sprievodcu vypláca owner, tak owner ho aj osobne vyberá. Tj neplaťte ho nikde inde (ak nebude určené inak). V prípade, že by nááááhodou bola účasť vyššia tak sa suma nad rámec využije napríklad na doplnkové prehliadky (dvojité schodisko, výstup na vežu alebo spoločný posed po evente). Inak doplnkové návštevy ako je napr. dvojité schodisko, veža, krypta, kaplnka sv. Michala sú spoplatňované sólo a na ne už sprievodcu nenajímam čo však neznamená, že si prehliadku nemôžeme urobiť bez sprievodcu (máme ho na hodinu a nová započatá hodina by zbytočne navýšila cenu). Zakúpením vstupeniek na doplnkové návštevy jednotlivcov prispievate na obnovu Dómu.

Pri logovaní Will Attend prosím uveďte log tak, aby bolo jasné či sa zúčastnite prehliadky s výkladom. Príklad: "Prídem spolu s manželkou a susedou a dvoma deťmi do 12r., ideme aj na prehliadku." alebo "Prídem sa zalogovať, kostol ma nezaujíma, nejdem dnu."
K dispozícií budú aj eventové SWG v obmedzenom množstve a v prvom rade budú uprednostnení tí, ktorí s nami absolvujú aj návštevu katedrály a ktorým to takto pripomenie jej prehliadku. SWG dostane každý platiaci návštevník a teda sa nedávajú na log. Tie čo budú naviac sa rozdajú medzi ostatných evenťákov.

Opakujem, že prehliadka je dobrovoľná a spoplatnená no nie podmienená na logovanie! Na prehliadku si môžete vziať aj "nekešerov" (rodinu a známych), ktorých táto téma zaujíma, ale prosím uveďte to v logu kvôli kapacite a príprave. Vstupné je pevne dané na osobu bez ohľadu na počet návśtevníkov. Vstup pre vozíčkarov je možný na základnú prehliadku, žiaľ schodiská v prípadných doplnkových návštevách nie sú tomu prispôsobené. Fotenie / kamerovanie upresním pred eventom.

Info pre návštevníkov: Vzhľadom na to, že vstupujeme do kostola, tak bez ohľadu na tvoje náboženstvo, deizmus, ateizmus atď. ŤA ŽIADAM o vstup a správanie S ÚCTOU, pokorou a zachovanie ticha a atmosféry, ktorá miestu prináleží. Dámy prosím neobliekajte sa vyzývavo a pánov poprosím o dlhé nohavice, nie kraťasy. Šiltovky a podobne si zložte z hlavy bez ďalšieho upozornenia. Tričká či mikiny s nežiadúcim motívom (znázorňujúce náboženské symboly, lebky atď.) si taktiež nechajte doma v skrini. Ďakujem..

A na záver... prečo 13. október? Rád templárov (oficiálny názov Pauperes commitiones Christi templique Salomonis - Chudobní ochrancovia Kristovi a chrámu Šalamúnovho) bol stredoveký vojensko-mníšsky rytiersky rád založený roku 1119. Prioritnou úlohou Rádu bolo ochráňovať kresťanských pútnikov zo Západu na cestách po Svätej Zemi. Ohromné bohatstvo rádu začalo lákať francúzskeho kráľa Filipa IV. Pekného, ktorý mal finančné problémy a nútil pápeža Bonifáca VIII., aby rád rozpustil. Ten to však odmietol, nápomocný sa mu preto stal jeho nástupca Klement V. (vtedy sídliaci v Avignone (avignonské zajatie)). Filip IV. poveril svojho ministra Nogareta a inkvizítora Francúzska Ymberta, aby tajne zhromaždili všetko, čo by mohlo skompromitovať templársky rád. Obžaloval ich, že na miesto Krista uctievajú boha Bahometa. V noci z 12. na 13. októbra 1307 (povera v negatívny piatok trinásteho vznikla vďaka tomuto dňu) boli všetci templárski rytieri vo Francúzsku zatknutí a ich majetok skonfiškovaný... A tak si symbolicky môžeme pripomenuť aj túto udalosť hoci nie je piatok trinásteho.

Vidíme sa na súradniciach 13. októbra od 16.00 hod. (logujeme do 16.25, 16.30 vstupujeme dnu).

Additional Hints (Decrypt)

Nq UBaberz Wrfh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.