Skip to Content

<

Zamek Prestavlky

A cache by Karlooosek Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/14/2014
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Zamek Prestavlky

Prostřednictvím této keše bych Vás rád pozval k našemu zámku do Přestavlk. Zámek i park je bohužel pro veřejnost nepřístupný.

Přesto si myslím, že návštěvou těchto míst nic nezkazíte a třeba se i něco nového dozvíte.


Objekt, kde je keška uložena zámek není :-) a k zámku nepatří. Zámek je o pár metrů trochu dále. Někdo v logu napsal poznámku, že si myslel, že je to ruina zámku :-) Není. Keš je tam jen proto, že nebylo možné ji k zámku dát - Zámek je pro veřejnost nepřístupný a kolem plotu a vstupní brány je velký výskyt děcek ze zámku.

 

 

Prohlídka zámku:

Pokud máte zájem o neoficinální prohlídku zámku tak prosím kontaktujte našeho kolegu kačera Radima Sedláčka: radimsedlacek@gmail.com . Mám na něho i telefon a pokud bude zájem tak předám.

 

Historie:

Přestavlky se prvně připomínají v r. 1318, kdy zde sídlil Ctibor z Přestavlk. Tvrz se poprvé uvádí v r. 1413, kdy náležela Janovi z Bošína. Později tvrz zpustla a v r. 1539 se již připomíná pouze ves.

V r. 1567 získal Přestavlky Hynek Talacko z Ještětic a ten v místech původní tvrze nechal postavit novou, renesanční tvrz. Obnovená tvrz se připomíná v r. 1595 v Hynkově závěti. Jeho syn a dědic Hynek mladší Talacko neměl žádné přímé dědice a proto přestavlckou tvrz odkázal svému strýci Adamovi Talacko z Ještětic. Adamův syn Leopold Talacko prodal v roce r. 1699 Přestavlky Barboře Ludmile Zárubové z Hustiřan, rozené z Vrtby. Při té příležitosti se uvádí panský dům, což zřejmě nasvědčuje tomu, že již Talackové původní tvrz přestavěli v barokní zámek.

Po změně několika majitelů koupil přestavlcký zámek v r. 1860 Jan Keller a v r. 1872 nechal zámek přestavět v pseudorenesančním slohu. Z této doby pocházejí dnešní fasády. Nízká valbová střecha a mezi bočními křídly na západní straně zámku byla zřízena nová hala.

Dalším majitelům, Ragensdorferům, byl zámek v r. 1945 zkonfiskován. Dokonce Karel Regensdorfer má v místním parku pamětní hrob.
Dne 24. dubna 1945 opustil majitel velkostatku Karel Regensdorfer i s rodinou Přestavlky. Jako Němec uprchl z obavy před postupující Rudou armádou, která začátkem května roku 1945 osvobodila Prahu od německých nacistů. Kam ale Regensdorferovi odešli, není přesně známo.

Hrob Karla Regensdorfera v zámeckém parku byl dlouhodobě neudržován, soše chyběla hlava a místo pak zcela postrádalo náhrobní desku. Chrudim tedy jako současný vlastník zámku přistoupila s ohledem na zanedbaný stav pietního místa, tvořeného hrobem 2,5 x 3 m s pomníkem a sochou zmiňovaného pololežícího vojáka, k opravě. 

Celkové náklady na opravu se vyšplhaly na více než čtvrt milionu korun, přičemž 80 procent nákladů pokrylo ministerstvo obrany a zbývajících 60 tisíc poskytlo ze svého rozpočtu město. Po letech nezájmu se tedy vojákovi rakousko-uherské armády konečně dostalo důstojného odpočinku. 

Budova byla upravena pro potřeby chrudimské nemocnice. V současnosti zámek slouží jako Dětský domov se školou, středisko výchovné péče, výchovné dětské oddělení.

Zajímavosti zámek:

Pro potřeby dětského domova byla přistavěna k zámku věžička. Věžičku projektoval jeden architekt, který měl za úkol, aby věž ladila se zámkem a nebyla v kontrastu. Stavba bohužel nedopadla podle představ, a proto se stala terčem kritiky nejenom od místních občanů.

Pokud jste zvědavci jako já, určitě i Vás bude zajímat ona věžička. Stačí zajít za roh, branou na fotbalové hřiště, kde se Vám vyskytne výhled na „věž“. Při výhledu uvidíte nejenom věž ale i zeď plnou maleb a to od dětí z dětského domova.

Po pokračování po travnaté cestě dojdete až k zákazu vstupu na soukromý pozemek.  Za značkou uvidíte pasoucí se koně patřící dětskému domovu, spoustu stromů, to vše tvoří Přestavlcký „zámecký park“. Ač přes zákaz vstupu lidé do parku chodí tak já k tomu nenabádám.

Při logování můžete připsat i Váš názor, o vhodnosti stavby, či jiné Vaše postřehy.

Zajímavosti o obci Přestavlky:

Pokud se Vám u nás v Přestavlkách líbilo a chtěli by jste se o obci dozvědět více, stačí zadat do Vašeho internetového vyhledávače www.prestavlky.cz/dokumenty/kronika.pdf

Dále kousek od keše máme jednu prodejnu s posezením. Dají se zde koupit věci na motorky a v letním období posedět u točeného piva či zajít na zmrzku. S tímto obchodem nemám nic společného, o reklamu se nejedná. Jen je to také taková zajímavost v naší obci (hlavně ty motorky :) )

Na fotbalovém hřišti už bohužel žádné zápasy neprobíhají. Náš fotbalový oddíl před několika lety zanikl. Přestavlky hráli IV. třídu Chrudimska. Nyní na hřišti probíhají pouze vesnické akce a oslavy, na hřiště si chodí zahrát fotbálek děti z dětského domova, popřípadě i místní děti a nebo hřiště a hospůdku na hřišti pronajímá obec. Můžete si zde uspořádat oslavu narozenin, výročí. Na hřišti si postavit stany a strávit zde třeba celý víkend.

Kolem Přestavlk jsou další krásné keše, které doporučuji shlédnout. Jedná se hlavně o dva židovské hřbitovy.

Umístění keše:

Zámek a zámecký park je bohužel veřejnosti uzavřen a proto jsem keš nemohl dát dovnitř. Keš se nachází několik metrů od vstupní brány. Zámek slouží jako dětský domov a tudíž je zde velký výskyt mudlů. Z těchto důvodů jsem keš dal raději o kus dále.

Keš je prakticky kousek od parkoviště a proto můžete přijet geovozidlem rovnou ke keši.

Tato keš je moje první. Snažil jsem se vše vymyslet a udělat tak, aby keš byla zajímavá a hlavně aby vydržela. Pokud by byl nějaký problém, něco nesouhlasilo tak mne to prosím napište do logů a nebo do soukromé zprávy.

 

Prosím, chovejte se ke keši tak jako by byla vaše. Může se zdát, že keš je na očích, na frekventovaném místě, ale není. Moc aut a lidí kolem neprojede. Jen to chce vteřinku vyčkat, keš vyndat, zapsat se a zase keš hezky schovat. Keš kontroluji prakticky každý den - jezdím okolo.

Přesto kdyby bylo něco v nepořádku tak mne prosím konktaktujte do zpráv a já vše napravím.

3.5.2015 PROSÍM DEJTE POZOR NA MUDLY !!

Začíná krásné počasí, dlouhé letní dny a kolem keše začíná být trochu živo. Může za to hlavně mládež, která buď vysedává na protější straně ve žluté zastávce a nebo autama jezdí na parkoviště ke keši, kde dělají srazy. Také děcka v zámku pobíhají kolem plotu a na keš mají výhled. Zatím to není nějak tragické, ale ten výskyt mudlů je trochu větší než v zimním období.

Proto prosím dbejte vyšší opatrnosti a než kešku budete lovit tak se pořádně rozhlédněte, zda vás nikdo nesleduje.

Additional Hints (Decrypt)

Fpubqvfgr ceb fxevgxl, xgrev arcbgerohwv qirer :))

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.