Skip to Content

<

Araukarity na Rakovnicku

A cache by jack99957 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/29/2014
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Zkamenělé dřevo, fosilní dřevo nebo araukarit (od latinského názvu často objevovaných zkamenělých blahočetů) je název pro speciální typ zkamenělin suchozemských rostlin. Rakovnicko je významných nalezištěm araukaritů (hlavně okolí Hlavačova směrem k Lužné). Na úvodních souřadnicích nalezneme velký araukarit + další araukarity, které jsou rozmístěny okolo památníku o pár metrů dál. Jedná se o nálezy z okolí Rakovníka.


Jedná se o výsledek permineralizace stromů, které proces přeměnil v kameny. Všechny organické materiály ve stromě byly přeměněny na minerály, především křemičitany, jako např. křemen, ale byla mu ponechána původní dřevěná struktura. Na rozdíl od ostatních fosilií, které jsou často pouze otisky, se jedná o třídimenzionální reprezentaci původního organického materiálu. Proces zkamenění probíhá pod zemí, kde je dřevo pohřbeno pod sedimenty, které ho chrání nedostatkem kyslíku, který by jinak dřevo rozložil. Minerální vody proudící přes sedimenty uskladňují v buňkách rostliny minerály a jak lignin a celulóza v rostlině slábnou, vytváří se na ní kámen.
Obecně dřevu trvá sto let, než zkamení, což se musí stát před jeho rozkladem. Lesy, které jsou známé výskytem zkamenělého dřeva, se nazývají zkamenělé lesy. Dobrým příkladem je národní park Petrified Forest.Složení araukaritů

Chemické prvky, jako mangan, železo a měď, které se při petrifikaci vyskytují ve vodě, nebo v bažině, dávají dřevu širokou škálu různých barev. Čisté krystaly křemenu jsou sice bezbarvé, ale když se k nim přidají znečišťující látky, jejich barva se může změnit na žlutou, červenou a další.

Následuje seznam znečišťujících látek a jejich barev:

uhlík - černá
kobalt - zelená/modrá
chrom - zelená/modrá
měď - zelená/modrá
oxidy železa - červená, hnědá a žlutá
mangan - růžová/oranžová
oxidy manganu - načernalá/žlutá

Zkamenělé dřevo si uchovává svou původní strukturu až do mikroskopického detailu. Často se zkoumají letorosty a různé tkáně.

Na Mohsově stupnici tvrdosti má zkamenělé dřevo tvrdost 7, což je stejně jako křemen.

Zkamenělé dřevo je provinčním kamenem v kanadské provincii Alberta a státním drahokamem v americkém státě Washington.K odlovu této earth keše musíte odpovědět na všechny tyto otázky:
1. Kolik araukaritů v okolí souřadnic nalezneme? (Není potřeba přesný počet, stačí například méně jak 2, více jak 4 atd... zarostlé nemusíte počítat)
2. Jaké barvy má ten největší osamocený araukarit ( 3 barvy)?
3. Odhadněte výšku toho největšího osamoceného araukaritu.
A následně odeslat správné odpovědi pomocí mailu v mém profilu. Po odeslání odpovědí nečekejte na zalogování. Pokud bude nějaká odpověď špatně, tak se ozvu. Budu rád, když přiložíte i fotografii k logu.
Zdroj: wikipedia.org

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

626 Logged Visits

Found it 622     Write note 3     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 376 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.