Skip to Content

<

Zapomenuta vrba

A cache by ryvova Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 12/05/2014
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keška je věnovaná Zapomenuté vrbě, která ač patří mezi největší v ČR, tak dosud nebyla vyhlášena památným stromem. Vrba se umístila na 4. místě anketyStrom roku 2015.


29. 4. 2016 byla keška přemístěna o pár metrů vedle. Pokud máte vyluštěné původní součadnice, proveďte korekci: N: +9, E: -15.

Na úvodních souřadnicích keš nehledejte, ale najdete zde odpovědi na na prvních 5 otázek z následujícího testu. Se zbylými otázkami vám jistě rád pomůže strýček Google. Půjdete-li s georobotkyi, doporučuji cestu od parkoviště 1, kde nahoře hned na začátku naučné stezky je malé hřišťátko a v průběhu krátké naučné stezky věnované ing. Pavlu Kyzlíkovi (23. 9. 1936 - 25. 5. 2015), který Vrbu zapomenutou objevil a pasoval, je několik docela zajímavých zastávek, které by se georobotkům mohly líbit, aspoň mudlovským dětem se líbily.

Na soutoku Horoměřického a Únětického potoka se nachází zapomenutá vrba, která ač patří mezi největší jedince svého druhu u nás, tak dosud není vyhlášena jako památný strom. 28. 10. 2014 byla slavnostně "pasována" a pokřtěna Zapomenutá. Bylo také vyčištěno nejbližší okolí, aby zcela nezanikla mezi ostatními stromy.

Vrba bílá (Salix alba) - foto Wikipedie
Vrba bílá (Salix alba) - foto Wikipedie
Vrba bílá pochází z Evropy a ze střední Asie a ve střední Evropě je jednou z nejrozšířenějších vrb. Roste také v serverní Africe. Strom může dosáhnout výšky 20 - 30 m a průměr kmene může být větší než 1 m. Jméno druhu je odvozeno od zbarvení listů, které je světlejší než u jiných vrb. Miluje chladnou vlhkou půdu, proto ji můžeme najít často u potoka nebo u rybníků či v lužních lesích. Má ráda plné slunce nebo polostín. Nejlépe se jí daří v oblastech s jasně definovanými ročními obdobími.

V minulosti se vrbové dřevo používalo k výrobě harf a došků pro doškové střechy. V irské písni lesních stromů ze 13. století se píše: "Vznešená vrba, strom posvátný všem básníkům, nesmí být dána za potravu plamenům ohně." Vrba byla pokládána i za posvátný strom básníků - básník usedl do vykotlané vrby a čekal, až báseň dozraje. Dodejme, že k topení se vrbové dřevo ani příliš nehodí, má nízkou výhřevnost a navíc je měkké, takže rychle shoří, rozhodně není vhodné k tomu naložit ho večer do kamen a těšit se, že ještě ráno bude teplo, spíše je vhodné na podpal nebo např. na opečení špekáčků. Vrbové pruty také využívají proutkaři k hledání podzemní vody. Ze dřeva vrby se vyrábí i kriketové pálky.

Z vrby vychází melancholie působící na citlivé lidi a připomínající jim pomíjivost pozemského života. Posiluje pocit zodpovědnosti za vlastní osobu a etiku. Uklidňujícím vlivem působí zejména na osoby zažívající zklamání, hořkost a vnitřní chlad, nenávist a nemající dostatek odvahy.

Podle Roberta Gravese je vrba stromem čarodějnictví a kouzel. V Bílé bohyni Graves sděluje: "Její spojitost s čarodějnicemi je v severní Evropě tak silná, že anglické výrazy witch (čarodějnice) a wicked (zlý) mají slovní základ ve starém výrazu pro vrbu, z něhož pochází i wicker (proutí)."

Pokud budete k logu přikládat nějaké fotky, dejte pozor, ať z nich nejdou poznat odpovědi na otázky z níže uvedeného testu.

Co je to pasování stromu?

Jde o akci sdružení Dendrologická Dobřichovice o.s., která spadá pod Českou lesnickou společnost a má v současnosti více než 70 aktivních členů nejen v České republice, ale například i na Slovensku či v Kanadě. Jde vlastně o Klub přátel známých, památných a významných stromů. Člen sdružení Ing. Pavel Kyzlík, mj. velký znalec stromů, vytipovává stromy, do té doby sice přehlížené, přesto ale zajímavé, které by byly vhodné na pasování. Ročně jsou vybírány a pasovány pouze 2-3 stromy v celé republice, je to jakýsi předstupeň k vyhlášení za památný strom. V r. 2014 byly pasovány 2 stromy na Suchdole (k tomu druhému se možná také dočkáte kešky, pokud ovšem najdu místo, kam ji v Suchdole přecpaném keškami dát).

Test

1. Vrba Zapomenutá je:
a) vrba bílá (Salix alba) [a = 0],
b) vrba křehká (Salix fragilis) [a = 1],
c) vrba překrásná (Salix elegantisima) [a = 2].

2. Obvod kmene vrby Zapomenuté je cca:
a) 690 cm [b = 6],
b) 790 cm [b = 8],
c) 890 cm [b = 7].

3. Velký obvod kmene vrby je způsoben tím, že se jeden společný kmen kus nad zemí rozděluje na několik menších. Kolik jich je? Obejděte strom kolem dokola a počítejte i ty, které byly nedávno odříznuté.
a) 3 [c = 5],
b) 4 [c = 6],
c) 5 [c = 7].

4. Stáří vrby Zapomenuté se v r. 2014 odhaduje na:
a) 80 let [d = 1],
b) 120 let [d = 7],
c) 150 let [d = 9].

5. V jaké nejnižší zhruba výšce nad zemí se kmen rozděluje na menší?. Popojděte si kousek dopředu od cedule.
a) 1 m [e = 1],
b) 2 m [e = 6],
c) 4 m [e = 8].

6. Vrba není příliš vhodná:
a) k výrobě pomlázek [f = 3],
b) k výrobě pletených košíků a pleteného nábytku [f = 5],
c) k výrobě vytápěných dřevěných podlah [f = 2].

7. Z kůry vrby se získává:
a) kyselina salicylová C6H4(OH)COOH [g = 2],
b) kyselina acetylsalicylová C9H8O4 [g = 5],
c) kyselina octová CH3COOH [g = 9].

8. Derivát kyseliny získávané z kůry vrby se používá:
a) v potravinářském průmyslu [h = 7],
b) ve strojírenství [h = 9],
c) v medicíně [h = 0].

9. Podle řecké mytologie je vrba stromem:
a) bohyně obilí a sběru Deméter [i = 1],
b) převozníka do říše mrtvých Chárona [i = 7],
c) bohyně lásky a krásy Afrodity [i = 3].

10. Vrba je zasvěcena:
a) Venuši [j = 9],
b) Slunci [j = 6],
c) Měsíci [j = 0].

Keš hledejte na souřadnicích N 50o AB.CDE, E 014o FG.HIJ.

Něco o keši

Keš je na území PR, kde je povolen vstup mimo cesty a je dále než 1 m od cesty. Chovejte se šetrně k přírodě a nic nerozrývejte ani neobracejte, je to zbytečné, použijte hint! Signál v těchto místech není nejpřesnější. Než začnete bezhlavě obíhat okolí, zkuste se zamyslet, kam byste podle hintu umístili kešku dané velikosti aby přitom nebyla příliš nápadná z nedaleké cesty.

Pozor, po nálezech prvních kačerů jsem upravila dvě odpovědi v testu, aby byly jednoznačné a po silném větru v dubnu 2015, který vrbu poškodil, jsem upravila otázku č. 3.

Additional Hints (Decrypt)

I xzrav qhgrub fgebzh.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

457 Logged Visits

Found it 429     Didn't find it 7     Write note 15     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Owner Maintenance 3     

View Logbook | View the Image Gallery of 64 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.