Skaņuplate. Plate. Vinils. Kā tik nesaucām savualaik tik populāro un neaizstājamo mūzikas avotu. Tā tika saukta vinila plate jeb vienkārši plate, un tā ir analogais skaņas nesējs, divpusējs, retāk vienpusējs (žurnālos tika iesiets), disks, kas izveidots no sintētiskiem materiāliem (iesākumā no šellaka), uz kura virsmas vai virsmām iespiesta nepārtraukta viļņaina iedobe jeb celiņš, kā skaņas viļņu atveids. XIX gadsimta beigās un gandrīz visu XX gadsimtu skaņuplate bija svarīgākais audio nesējs. Skaņu plates galvenie plusi bija masveida tiražēšanas ērtība ar karstās iespiešanas veidu un skaņuplates neietekmēja elektriskie un magnētiskie lauki.

Pirmā skaņu plašu rūpnīca Rīgā “Pišuščij Amur” darbojās jau 1901. gadā, un tā bija vienīgā plašu fabrika milzīgajā Krievijas impērijā. Rīgā skaņuplates ražoja arī 20. gds 30. gados - Bellacord – Electro Kalnciema ielā. Vēlāk “Rīgas skaņuplašu fabrikā”, tad skaņu plašu fabrikā „Līgo”, Vissavienības firmā “Melodija”, kas bija lielākais šāda profila uzņēmums pasaulē un gadā saražoja apmēram 135 miljonus plašu. 1965. gadā fabrikā sāka ražot ilgspēlējošās (LP), bet 1971. gadā stereofoniskās skaņu plates. 1973. gadā tika uzcelts kasešu ražošanas cehs. 1990. gadā fabrika Melodija tika atdota Latvijai. 1992. gada uz firmas “Melodija” bāzes tiek nodibināta SIA “RiTonis”, 1999. gadā SIA „RiTonis” beidza pastāvēt un beidzās arī skaņu plašu ražošana Latvijā.
Plašu trūkumi ir nenoturība pret temperatūras izmaiņām un mitrumu, kā arī skaņuplates audio īpašības, pie biežas plates klausīšanās, pasliktinājās.
Par skaņuplatēm un citām tehnoloģijām skaņu ierakstu eksperts Juris Lapinskis stāsta šeit
Vairāk par platēm –
šeit
Konteiners atrodas šeit:
N 56° 55.ABC E 023° 54.XYZ
Lai to atrastu, jāatrod pareizās vērtības ABC un XYZ. Visa informācija atrodama tīmeklī latviešu valodā.
Sākam risināt:
A – Latvijas skaņuplašu ražošanas pirmsākumi ir saistāmi ar:
Helmārs Rudzītis – 3
Vitauts Rudzietis – 4
Mūzikas biedrība – 0
B – Pašu pirmo skaņuplašu diametrs bija:
7,56 collas - 6
6,89 collas – 8
7,22 collas – 7
C – Pasaulē lielākā skaņuplate atrodas:
Hamburgā – 2
Losandželosā – 6
Sony centrālajā mītnē - 9
X – Populārākie skaņuplašu griešanās ātrumi ir:
34, 55, un 77 – 5
16, 331⁄3, 45 un 78 – 8
4, 9 un 19 – 0
Y – Lai precīzi noregulētu skaņu plašu atskaņotāja griešanās ātrumu, Latvijas inženieri sērijveida ražošanā ieviesa plašu atskaņotājus ar:
Tsonarmu – 7
Stroboskopu – 6
Elektronisko rito stabilizētāju – 9
Z – Rīgas Radiorūpnīcā ražotā plašu atskaņotāju sērija saistās ar:
Āriju – 4
Oskaru – 7
Abavu - 9
Pareizo vērtību kontrolsumma ir 35.

Kad čekeris devis zaļo gaismu, dodamies pēc slēpņa, līdzi ņemot neslīdošus apavus, lukturīti, vēlams cimdus. Esam uzmanīgi, piekļuve nav vienkārša. Netālu ir pieejamas kāpnes, pa kurām var tikt gandrīz līdz slēpnim. Tālāk patstāvīgi.
Var būt slidens un bīstams
Vēlams apmeklēt diennakts tumšajā laikā
Bērnībā gan te kāpelēts uz nebēdu, bet toreiz bija basas kājas un smaguma centrs arī bija zemāk.
Pirmajam atradējam patriotisks suvenīrs. Slēpņa apraksts apskatīts
reizes.