Skip to content

<

Lizums multi

A cache by Busjaulabi, StrelnieksA Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 01/10/2015
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Slēpni veido 7 posmi, kurus apmeklējot, izstaigāsi (vai izbrauksi) Lizuma centru.


1.Piemiņas akmens represētajiem pie bijušās Lizuma stacijas

Lizuma stacija atklāta pēc Pirmā Pasaules kara 1919.gada 1.septembrī. 1929.gadā blakus sākotnējai koka stacijas ēkai pēc arhitektes L.Grinbergas projekta uzbūvēta divstāvu mūra stacijas ēka, kura Otrā Pasaules kara laikā sagrauta.

Kādreiz Lizums bija būtisks dzelzceļa centrs, taču 1944.gadā skaistā Lizuma stacija tika sagrauta, savukārt, 1999.gadā tika slēgta arī dzelzceļa līnija Rīga - Žīguri (caur Ieriķiem).

Pēc kara stacijas ēku neatjaunoja. Uz sagrautās stacijas ēkas pamatiem komunistiskā režīma represiju upuru piemiņai par iedzīvotāju saziedotiem līdzekļiem 90.gados atklāja piemiņas akmeni 1941. un 1949.gada staļiniskā režīma represiju upuriem. 1941.gada padomju okupācijas varas iestādes izsūtīja 6, bet 1949.gadā - 87 iedzīvotājus.

Cik vārdu ir uzraksta pirmajā rindā? (A)

2.Dzirnavas

Lizuma pagasta teritorijā bijušas trīs dzirnavas. 1685.gadā Uriekstē apmēram 1 km pirms tās ietekas Gaujā uzceltas Silto dzirnavas (1944.gadā nopostītas, ap 1956.gadu uzbūvēta neliela HES, kas sagrauta 1962.gada plūdos, aizsprosts atjaunots 70.gados). 1920.gadā tirgotājs K.Jaunzems Gaujā pie Velēnas uzcēlis Jaunzemnieku dzirnavas.

19.gs. pirmajā pusē Lizuma centrā uzbūvēta četrstāvu akmens ēka - Lizuma vējdzirnavas. 20.gs. 20.gados dzirnavas piešķirtas melderim O.Zvaigznītim. Vēlāk dzirnavām nolūzis spārns, un tās vairs netika atjaunotas. 20.gs. 80.gados gados kopsaimniecība “Spars”, sadarbojoties ar mākslinieku Jāni Brekti, dzirnavas atjauno un tajās tika iekārtota izstāžu zāle. No 1992.gada vējdzirnavas ir mākslinieces Ilonas Brektes īpašums. Par to, kas šobrīd dzirnavās aktuāls, var uzzināt https://www.facebook.com/LizumaVejdzirnavas

Cik logu ir dzirnavu augšējā līmenī? (B)

3. Tautumeita

Netālu no autobusa pieturas atrodas Leas Davidovas-Medenes ģipša skulptūra „Tautumeita“. Tā ir tradicionāls padomju tēlniecības objekts, kas šeit uzstādīts 20. gadsimta 50.gados. Šī skulptūra ir viena no nedaudzajām padomju laikā tapušajām skulptūrām, kas saglabājušās, pateicoties 26. Gulbenes Ceļu remonta un būvniecības pārvaldes darbiniekam un skulptoram Vilim Zvaigznītim. Viņš ir arī netālās skulptūras Gosupes velna autors (vari apmeklēt slēpni GC1MHHA Gosupes Devil). Kandavas novadā kādā privātā teritorijā atrodas Tautumeitas skulptūras līdziniece (GPS 56.9610882 22.6201523).

Ko tautumeita tur kreisajā rokā? Karogu – 10, lāpu – 15, vainagu – 20. (C)

 4. Ozols

Lizuma pagasta teritorijā ir 18 dižkoki.  Viens no tiem atrodas pašā Lizuma centrā. Ozola apkārtmērs sasniedz 6,1 m. Lizumiešiem ozols ir vēstures liecinieks no barona fon Vulfa laikiem, kad tas ticis stādīts.

Kas atrodas blakus ozolam? Tualete un akmens – 50, akmens un nolūzusi egle – 65, tualete un metāla krusts – 80. (D)

5. Muižas kungu māja (tagad vidusskola)

Pirmais Lizuma muižas īpašnieks bija kāds Roberts Sesvegens, kurš šo īpašumu ieguva 1596.gadā. 1629. gadā kā muižas īpašnieks minēts Antoniuss Morrie, bet 1657. gadā – Meijers. No 1781. gada muiža nonāca barona Malamas īpašumā. 1836.gadā par muižas īpašniekiem kļuva fon Volfu dzimta, kurai tā piederēja līdz Latvijas agrārajai reformai 1920.gadā.

Muižas greznākā celtne neapšaubāmi ir barona Otto Johana Gotlība fon Volfa laikā 19.gs. 30.gados celtā kungu māja, kura 19.gs. 80.gados pārbūvēta Tjūdoru neogotikas stilā. Pārbūves laikā ēka ieguva minētajam stilam gandrīz obligāto sastāvdaļu –poligonālu torni un atiku virs centrālā rizalīta.

Iekštelpās koka apdares darbus veicis igauņu tautības meistars Aleksandrs Knoks. Viņš darināja interjera apdari Zilajā (Mednieku) zālē, kas ir viena no greznākajām telpām pilī. Šeit uz sienām ir dekoratīvi koka paneļi, bet griestus rotā dekoratīvs koka kasetējums.

No 1936.līdz 1937.gadam pilī tika iekārtota skola, kura šeit atrodas arī tagad. Pils tornī iekārtots Lizuma vidusskolas novadpētniecības muzejs.

Ap pili saglabājies neliels ainavu stila parks ar vairākiem dīķiem. Attālāk no pils ēkas izvietojušās saimniecības ēkas, kas kļuvušas par pamatu pašreizējam pagasta centram. 19.gs. vidū celtajā mūra klētī ar kolonnām tagad izvietojies pagasta kultūras nams, savukārt bijušajā zirgu stallī – sporta zāle, bet muižkunga mājā – ambulance.

Cik ēkai ir jumta logu? (E)

6. Muižas klēts (tagad kultūras nams)

Muižas klēts celta 19. gadsimtā. 20. gadsimta 20.-30. gados ēka piederējusi Lizuma Lauksaimniecības biedrībai, kas 1934.gadā to atdāvina pagasta Aizsargu nodaļai kā sabiedrības atzinību par aktīvu kultūras dzīves vadīšanu. Šodien nams kalpo kā pagasta kultūras dzīves centrs.

Cik rūtis pusapaļajā logā virs durvīm? (F)

7. Muižas zirgu stallis (tagad sporta zāle)

Kādreizējā muižas saimniecības ēkā 1864. gadā ierīkoja zirgu stalli. Padomju varas gados ēkā atradās kolhoza „Spars” saimniecības preču noliktava, bet vēlāk – Lizuma vidusskolas sporta zāle, kas te ir joprojām.

Cik fasādes kolonnām var apiet apkārt?  (G)

 

Kontrolsumma: A+B+C+D+E+F+G=120

Konteiners atrodas šeit:

57 11.(A+C)*(E+F)+D-G

26 22.(D+F)*E-B*F-C+A+3

Additional Hints (Decrypt)

Qbohzf

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.