Skip to content

<

ORNITOLOGICKA I - ANEB KACERSKY KURZ PREZITI

A cache by Phoenicurus Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 02/20/2015
Difficulty:
4.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Často se setkávám s lidmi, kteří rádi pozorují ptáky. V místech, kde se přírody nedostává-jako je městská zástavba, jsou ale ptáci často jen slyšet a málokdo je od sebe rozezná jen po hlase. Rád bych Vám proto představil hlasy těch nejběžnějších druhů a skrze luštění vám představil ohromnou variabilitu ptačích hlasů vzhledem k místu, kde zpívají. Snad Vám to, tak jako mě, pomůže vnímat trochu té divoké přírody i v ruchu velkoměsta :-).


U téhle mysterky si můžete sami zvolit obtížnost řešení od D4,5 až (skoro) k nule :-).
Na úvodních ani na vyluštěných souřadnicích keš nehledejte.

(Na úvodní souřadnice si ale můžete zajít natrénovat poslouchání a určování ptačích hlasů, vyskytuje se tu mnoho ptačích druhů a zvlášť na jaře je to zajímavá lokalita.)

Milý kačírku, jak ti paní učitelka ve škole říkala, když už ti narostly křídla a ty cítíš nekonečné nutkání lítat všude po světě za keškama, měl bys před tím složit tuhle malou bushcraft zkoušku. Jak víš, takový malý opeřený kačírek je lákavou kořistí nejen mudlů v zelených hábitech, co nosí na zádech odkačerovač, ale i větších opeřenců, co mají ostré zobáky a drápy o kterých se ti ani nesnilo.

Abys v té městské džungli přežil a mohl dlouho létat, je potřeba se naučit rozeznávat znaky nebezpečí. Jistě, okolo rybníka se už umíš pohybovat téměř nepozorován, vyndat/zandat tu i onu kešku, aniž bys byl viděn... Ale když už chceš lítat na kešky do města, musíš se, jako každý správný bushcraft kačer, naučit rozeznávat hlasy tvých opeřených kamarádů a rozeznat jejich poplašné hlasy, když vřískají, že se něco děje. Spravný bushcrafťák má všechny poplašné hlasy kamarádů tak vryté do paměti, že už při první strofě odlétá do bezpečí.

Vítej tedy u zkoušky z přežití ve městě!


Abys mohl opustit bezpečí rybníka, zaposlouchej se do níže uvedených hlasů našich městských opeřených kamarádů, které si můžeš stáhnout níže. Jde o klasické hnízdní a kontaktní hlasy samečků, které jsou běžně slyšet. Musíš přeci vědět, komu lezeš do revíru! Předkládám ti tedy vesměs typické hlasy, které můžeš zaslechnout v Praze a jiných městech. Když poletíš až za hranice Vltavy, počítej s tím, že každý pták stejného druhu zpívá trochu jinak v Praze, trochu jinak na Moravě, jinak ve Francii, jinak v Číně.... Určitě víš, že se hlasy rozdělují na pár základních kategorií a to na zpěv (song) a volání (call, alarm call...). Ne každý pták umí zpívat. Ale každý umí vydávat varovné volání (alarm call), když se něco děje. A právě to, je tvým úkolem! Chceš-li složit zkoušku a opustit rybník, přiřaď deset níže přiložených nahrávek s poplašnými hlasy k ptákům v tabulce. Pak použij ověřovač souřadnic a můžeš se vydat na první cestu do města.

- ZDE si můžete vybrat, kterou nahrávku si poslechnete/stáhnete


- anebo si můžete stáhnout vše hromadně zde v ZIPu (36Mb)
- samotné nahrávky k luštění v ZIPu zde (4Mb)
(stačí úplně nahoře na černém řádku kliknout na ikonku pro stáhnutí)


číslo český název latinský název
1 bažant obecný Phasianus colchicus
2 brhlík lesní Sitta europaea
3 budníček menší Phylloscopus collybita
4 červenka obecná Erithacus rubecula
5 datel černý Dryocopus martius
6 dlask tlustozobý Coccothraustes coccothraustes
7 havran polní Corvus frugilegus
8 holub domácí Columba livia f. domestica
9 holub hřivnáč Columba palumbus
10 hrdlička zahradní Streptopelia decaocto
11 jiřička obecná Delichon urbica
12 kavka obecná Coloeus Monedula
13 konipas bílý Motacilla alba
14 konipas horský Motacilla cinerea
15 kos černý Turdus merula
16 kukačka obecná Cuculus canorus
17 ledňáček říční Alcedo atthis
18 mlynařík dlouhoocasý Aegithalos caudatus
19 pěnice černohlavá Sylvia atricapilla
20 pěnice hnědokřídlá Sylvia communis
21 pěnkava obecná Fringilla coelebs
22 rehek domácí Phoenicurus ochruros
23 rehek zahradní Phoenicurus phoenicurus
24 rorýs obecný Apus apus
25 slavík obecný Luscinia megarhynchos
26 sojka obecná Garrulus glandarius
27 stehlík obecný Carduelis carduelis
28 straka obecná Pica pica
29 strakapoud velký Dendrocopos major
30 strnad obecný Emberiza citrinella
31 střízlík obecný Troglodytes troglodytes
32 sýkora koňadra Parus major
33 sýkora modřinka Cyanistes caeruleus
34 šoupálek krátkoprstý Certhia brachydactyla
35 špaček obecný Sturnus vulgaris
36 ťuhýk obecný Lanius collurio
37 vlaštovka obecná Hirundo rustica
38 vrabec domácí Passer domesticus
39 vrabec polní Passer montanus
40 zvonek zelený Chloris chloris
41 zvonohlík zahradní Serinus serinus
42 žluna zelená Picus viridis

Písmena nahrávek (A-J) přiřaď k číslům v tabulce. Pak použij ověřovač:
- do souřadnic severní šířky zadej výsledek součinu A*B*C*D*E,
- do souřadnic východní délky zadej výsledek součinu F*G*H*I*J

příklad:
A=7 (havran polní)
B=8 (holub domácí)
C=9 (holub hřivnáč)
D=10 (hrdlička zahradní)
E=11 (jiřička obecná)
F=1 (bažant obecný)
G=39 (vrabec polní)
H=40 (zvonek zelený)
I=41 (zvonohlík zahradní)
J=42 (žluna zelená)
A*B*C*D*E=7*8*9*10*11=55440
F*G*H*I*J=1*39*40*41*42=2686320
do ověřovátka zadáte N00° 55.440 E026° 86.320 - tedy GeoCheck je tu nikoliv pro ověření souřadnic, ale aby Vám po zadání správné odpovědi (kterou můžou být třeba souřadnice v Arktidě) správné souřadnice sdělil

Ještě ti trochu napovím, jak na to - máš několik možností:
1) D4,5: Jestli jsi kovaný survivalista, určitě dáš těch deset narhávek z hlavy.
2) D4,5: Zaposlouchej se do hnízdních a kontaktních hlasů které ti předkládám. Varovné hlasy sice znějí rozdílně, ale základ hlasu je stejný - tenhle krok ti minimálně pomůže vyfiltrovat, mezi jakými ptáky hledat. V hledaných hlasech není žádný háček typu sojka, straka, které umí napodobit ostatní ptáky. Když se naučíš rozeznávat hlas podle jeho projevu a specifických vlastností, pomůže ti to poznat daného ptáka, ať už si bude prozpěvovat nebo řvát pozor a je jedno, v jaké zemi to bude. Pokud si chceš hlas vrýt do paměti, je dobré si někam zapsat, co ti ten hlas připomíná...je tichý, hlasitý, krákoravý...jak velký asi může být jeho majitel.... jak bys ho zapsal do nějaké věty? Např. budníček menší mě zní jako "Cucám si, cucám si, prst"...
3) D4,5: Jestli ti to ani tak moc nejde, použij hint, kde najdeš velice užitečný odkaz a návod, s kterým to půjde. Mým cílem není Vás mučit, ale ukázat různorodost a variabilitu ptačích hlasů v různých zemích skrze Vaše vlastní luštění. Právě tím Vám chci ukázát, jak jeden druh zpívá jinak v jedné zemi a úplně jinak ve vzdálenější.
4)D2,5-1: Pokud ti zadání v listingu přijde příliš těžké, nabízím v hintu několik možností snížení obtížnosti až (skoro) k nule. Prvním snížením je zůžení výběru ptáků z kterých vybíráš, na 20 (tedy každá druhá dopověď je pak správná).
5) Pokud si ale myslíš, že ti setkání s odkačerovačem nehrozí a chceš vyrazit do džungle velkoměsta bez těhle znalostí, nemám problém ti prozradit finální souřadnice :-) Respektuju, že tě tohle téma nemusí zajímat nebo zkusíš jen kousek. Rád si přečtu zajímavý log (viz níže), takže stačí, když mi napišeš EMAIL přes profil (se sdílením emailu) a já ti pošlu finálky, kde mimochodem odpočívá jeden takový nebojsa ;-). A protože je řada z Vás bojácnější, než jsem si myslel-co do statečnosti napsat si o souřadnice, přikládám pro ty, co nechtějí luštit, odkaz na zaheslovaný soubor se souřadnicemi do stejného hintu viz výše...
6)Jinak všeobecně platí, že:
Rád porádím/potvrdím/nasměřuji....GeoCheck.org


Děkuju za návštěvu. A když budete mít chuť, budu rád, když do logu připojíte Vaše zážitky s pozorováním ptáků a jejich rozlišováním podle hlasu. Zvlášť by mě zajímalo, jestli na Vás luštění nějak poznamenalo ;-). A pokud narazíte na kešku s podobnou tématikou, kterou ještě nemám v bookmarku, budu rád za info :-).

Additional Hints (Decrypt)

Q4,5: anwqv fv fgenaxl jjj.krab-pnagb.bet
anuber qb iluyrqninpr fv mnqrw yngvafxr cbwzrabinav cgnxn m gnohyxl n ilfyrqxl fv frenq qyr "glcr" chfg fv anuenixh "nynez pnyy" f cevuyrqahgvz x gbzh, m xgrer mrzr anuenixn cbpunmv (ir imqnyrarwfvpu mrzvpu bq anf mav cgnx ivpr bqyvfar cebgb bfz m qrfrgv anuenirx wr cevzb m bxbyavpu fgngh, gl qir wfrz anfry arwxinyvgarwfv b gebpuh qnyr, nyr cbmangr wr v m anuenirx m bxbyavpu fgngh)-ivm fybhcprx "pbhagel". Cbxhq fv arwfv wvfgl, enq gv gb birevz arob cebmenqvz, cbxhq gr grzn armnwvzn - cebfgr zv wra ancvf.

Q2,5-Q1: Cbxhq fr puprf chfgvg qb yhfgrav, nyr bevtvanyav mnqnav gv cevwqr cevyvf mgrmxr, anwqrf i bqxnmh avmr favmrav bogvmabfgv pv cebmenmrav svayavpu fbhenqavp! I fbhobeh wr iloenab 20 qehuh cgnxh, m xgrelpu znf iloeng qrfrg yhfgvpvpu anuenirx. Imuyrqrz x imberpxh wr cnx fanqar oehgabhg erfrav, gnxuyr anovqxn wr nyr bceniqh ceb gl, xgrer grzn mnwvzn, pugrwv yhfgvg, nyr bevtvanyav mnqnav wr ceb ar cevyvf grmxr. Cbxhq olfgr pugryv mxbhfrg enqrwv oehgabhg imberprx orm yhfgrav, wrqabqhfr fv ancvfgr b fbhenqavpr arob mxhfgr yvax n mboenmgr fv svanyxh fnzv :-). Wr grql an inf, wrfgyv fr qb gbub chfgvgr n wnxbh bogvmabfg mibyvgr. Wn fr ohqh grfvg an inf ybt :-).
uggcf://qevir.tbbtyr.pbz/svyr/q/0O4GWOkH79md1JUDkMHVgGGDlDyH/ivrj?hfc=funevat

SVANY: fpueáaxn fr bgriíeá mcenin mrmnqh yruxýz anqmirqahgíz obxh. Cebfíz žáqaé aáfyvyí.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.