Skip to Content

This cache has been archived.

Sopdet Reviewer: Archivace listingu keše

Sopdet Reviewer - Reviewer pro ČR (především kraje Jihočeský, Plzeňský a Karlovarský)

More
<

DOUDLEBY NAD ORLICI ZAMEK 1

A cache by GMKłodzko Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 03/13/2015
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Ve středověku stávala na místě dnešního zámku gotická tvrz. Pozdně renesanční zámek zde vznikl patrně koncem 16. století. Je to jednopodlažní budova čtvercového půdorysu, nad nádvorními arkádami se na úrovni prvního poschodí zděný ochoz, z něhož se vchází do jednotlivých zámeckých komnat. Před severním průčelím zámku je menší část parku s mohutnými stromy.

W okresie średniowiecza w miejscu dzisiejszego zamku stała gotycka twierdza. Późnorenesansowy zamek powstał prawdopodobnie pod koniec XVI wieku. Jest to jednopiętrowy budynek o czworokątnym planie, nad arkadami na dziedzińcu, na wysokości pierwszego piętra biegnie murowany krużganek, z którego wchodzi się do poszczególnych komnat zamku. Przed północną fasadą zamku znajduje się mniejsza część parku z olbrzymimi drzewami.

In the Middle Ages, there used to be a gothic stronghold here. The late-Renaissance castle was built probably at the end of the 16th century. It is a two-story building on a square plan with arcades in the courtyard. A brick gallery is located on the upper floor and leads to the castle chambers. A smaller part of the park is located in front of the north facade of the castle and features enormous trees.

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.