Skip to content

This cache has been archived.

sel-ist: It is over

More
<

2015 CITO Haftasonu / Weekend – Validebağ Korusu

A cache by sel-ist Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Saturday, 25 April 2015
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Bu sene 25 veya 26 Nisan 2015 tarihinde CITO etkinliklerine katılanlar profillerine özel bir Souvenir ekleyebilecekler.

 

This year, if you attend a CITO event on the 25th or 26th of April 2015, you can add a special Souvenir to your profile.


Bu sene doğaya karşı sorumluluğumuzu bu tarihlerde yapalım dedik. Validebağ Korusu, son zamanlarda rant kavgalarına sahne olmuş, yapılaşmaya karşı direnen parmakla gösterilecek kadar azalan İstanbul'un ciğerlerinden biridir. Yakınlarında, hatta korunun içinde bile Cache’ler olması da burayı seçmemiz için bir nedendi. Sabah buluşup, yaklaşık 2 saat boyunca koruda bulunan çöpleri elimizden geldiği kadar toplayacağız. Daha sonra birlikte yemek yiyebiliriz veya koruda çay içebiliriz.

/

YER: Validebağ Korusu

SAAT : 08:30

Ulaşım: Buraya Metrobüs ile Altunizade durağında inerek kısa bir yürüyüşten sonra kolayca ulaşabilirsiniz, ya da Üsküdar'dan veya Kadıköy'den bineceğiniz Koşuyolu Minibüsleri sizleri korunun kapısına kadar getirecektir.

This year we decided to hold CITO event at this date. Validebağ Korusu is a symbol of resistance for the citizens of Istanbul, who protected it several times from the occupation of buildings.

There are also some Caches around the spot. We will meet in the morning and collect trashes for 2 hours. Then we can have lunch together or a tea at the park..

PLACE: Validebağ Korusu

TIME: 08:30

HOW TO COME: With Metrobüs come to the Altunizade Stop, and a with short walking you can reach to the location. OR you can take Koşuyolu Minibuses from Üsküdar or Kadıköy and reach to the door of the Validebağ Koru.

Additional Hints (No hints available.)



Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.