Skip to content

<

Melnezers (lake)

A cache by KristsT Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/20/2015
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Slēpnis atrodas Melnezera tuvumā. Slēpnis sastāv no mikro konteinera un viesu grāmatiņas. Rakstāmais jāņem līdzi pašiem.
ENG: Cache is located near lake Melnezers. Cache components are micro container and logbook. Bring your own pen.


Melnezers, kas ir viens no četriem bijušā Limbažu rajona ezeriem ar šādu nosaukumu, atrodas prom no "civilizācijas", mežā, purvainā teritorijā, netālu no Limbažiem. Ezera platība ir 6,3 hektāri, vidējais dziļums 3,4 metri, maksimālais dziļums 11,5 metri. Ezeru datubāzē ir rakstīts, ka zivju maz un dzīvo tikai karūsa un asaris, bet no zinātājiem ir dzirdēts, ka tur ir labas copes vietas. Apkārt ir ļoti skaista, neskarta daba. Tāpat ezeru datubāzē maldās par to, ka krasti nav pieejami. Piekļuve slēpnim nav bīstama, tomēr, dodoties pēc slēpņa, iesaku paņemt līdzi zābakus. Uzmanīgi pārvietojoties un sausā laikā, slēpnim vajadzētu varēt piekļūt sausām kājām arī ar ielas apaviem.
Meklējot slēpni, varbūt paveiksies un izdosies ieraudzīt Latvijā reti sastopamo lāci - 2015.gada 15.maijā tas ir staigājis gar šosejas Limbaži - Ragana malu netālu no Limbažu pilsētas un tā pēdas iepriekš manītas purvā aiz vecās dzelzceļa līnijas Melnezera apkārtnē.

ENG: Lake "Melnezers" (translated as Black lake), which is one of four lakes with this name in former Limbažu district, is located away from "civilization", in woods, swampy territory, near Limbaži. Area of lake is 6,3 hectares, average depth is 3,4 meters, but maximal depth is 11,5 meters. Near the lake is very beautiful, untouched nature. Access to cache is not dangerous, but, when you are going for cache, I recommend bringing boots with you. If you are moving carefully and in dry weather, it should be possible to access cache with street shoes too.
When you are searching for cache, maybe you will be lucky and will see bear - rare animal in Latvia. At 15th May, 2015, it had been walking along highway Limbaži - Ragana near Limbaži city and its footsteps had been discovered before in swamp near old railroad line in Melnezers vicinity.

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.