
Rok 1297
Kostel - trocha historie neuškodí…
Moravská Ostrava, jejíž název je poprvé uveden v závěti olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburku v roce 1267, byla uděleným statutem, tedy městem, již před rokem 1279. Nově budované město se stalo střediskem pro biskupské vesnice v okolí. Jeho jádro tvořilo čtyřúhelníkové náměstí - dnešní Masarykovo náměstí. Jedinou kamennou budovou ve městě byl, spolu se zámkem coby sídlem purkrabího, pouze kostel sv. Václava o němž je první písemná zmínka rovněž z roku 1297.

Postaven byl v pozdně gotickém stylu, budova samotná však stojí na starším románském základě. Podle pověstí se kdysi jednalo o pohanskou svatyni, v níž působili svatý Cyril a Metoděj. Presbytář nové budovy byl postaven okolo roku 1310, loď byla dokončena kolem roku 1340. Nový kostel byl postaven jako trojlodní s odsazeným presbytářem ukončeným pěti stranami osmiúhelníku. Oproti mnoha podobným kostelům jeho vnitřek zůstal nezaklenut a byl uzavřen pouze trámovým stropem, který již dnes neuvidíme. Příčná loď a věž byly přistavěny počátkem 14. století.
Kostel byl následně rozšířen v století šestnáctém. Původní trámový strop nahradila v r.1539 cihlová síťová klenba. Roku 1583 byla budova nově zastřešena, v roce 1603 vestavěna Kruchta. V téže době byl interiér vybaven renesančními doplňky, např. dvěma sloupky s korintskými hlavicemi, podklenutí hřebínkovou klenbou a dekorativními malbami ve cviklech arkád. V baroku byly přistavěny postranní centrální kaple se třemi apsidami završené kopulí s lucernou. Došlo také k úpravám oken a k protažení věže.

V 19. století proběhla přestavba ve stylu klasicismu, která odstranila některé gotické prvky. V roce 1803 byla zbořena gotická Sakristie na evangelijní (severní) straně, roku 1839 byla dřevěná střecha nahrazena plechovou a v letech 1893 - 98 proběhla generální oprava v duchu novogotiky
Vlivem dlouhodobého podmáčení, provozu těžké dopravy v okolí, poddolování a nedostatečné údržby došlo postupně k vážnému narušení statiky kostela. Od roku1997 proto probíhala rozsáhlá rekonstrukce, která skončila v roce 2004. Dnes můžete kolem kostela volně procházet, ze strany od centra u ulice Kostelní je prostranství upraveno na volnou plochu a jsou zde patrny zbytky románského zdiva a základů.
O keši:
Keška je sice relativně mudlovzdorná, ale kačera schovka trkne – aspoň v to doufám – hned.
Je to petka ukrytá za stromem, a ani GPSku k odlovu potřebovat nebudete. Logujte prosím pokud možno nenápadně poblíž, a ne za stromem, at nám kešule dlouho vydrží. Místo uložení po sobě zanechejte tak jak jste je našli.