Skip to Content

<

Revoluční dny 1945 v Puklicích

A cache by Džochy Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/17/2015
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Revoluční dny 1945 v Puklicích

Všichni občané v Puklicích prožívali stejné starosti a měli stejné dojmy jak před koncem války tak i v revolučních dnech. Když Němci bojovali o Vídeň a Brno, připravoval se každý na to, že i přes naši obec se přežene fronta. Někteří občané si na různých místech zřídili kryty a byli připraveni i na opuštění obce. Měli připravená zavazadla s nejnutnějšími životními potřebami. Někteří si pořídili na svahu zahrady kryt, který se málem stal jejich společným hrobem, neboť dělostřelecký granát vybuchl jen o malý kousek dále.

Dne 5. května se konala v krytu Karla Tesaře schůze, na které byl ustaven Revoluční národní výbor (dále jen RNV) a jeho předsedou byl zvolen dělník Josef Hron. Téhož dne večer byly postaveny z řad hasičů a vojáků v záloze stráže a to ve velkostatku a na pokraji obce. V kanceláři RNV se vnoci konala jeho první schůze.

Příští den se opět v obci hlídkovalo a ostatní byli shromážděni v horním hostinci, kde občané poslouchali pražský rozhlas, který zoufale volal další české bojovníky na obranu Prahy.

V neděli 6. května odpoledne projížděl přes Puklice vojenský povoz s několika německými vojáky. Když spatřili na budově školy československou vlajku tak do ní stříleli. V pondělí 7. května a v úterý 8. května byly již hlavní silnice v mracích prachu od prchající německé armády.

V úterý 8. května asi v 10 hodin večer se Rudá armáda přiblížila k Jihlavě, odkud ve středu v ranních hodinách začalo její dělostřelectvo střílet směrem na Puklice, neboť zjistilo na kopci Kolíbl německé tanky a povozy. Ve zbytcích fašistické armády nastal naprostý zmatek. Zahazovali zbraně, tanky i vozy nechali osudu a prchali do lesů, kde se ukryli. V noční době chtěli pokračovat v cestě na západ. V okolí obce dopadlo a explodovalo několik dělostřeleckých granátů. Prchající Němci před opuštěním tanku stroj ve většině případů zapálili. Ve Studénkách shořel terénní pancéřový vůz a v něm pak byla nalezena kostra. Tento voják se asi napřed zastřelil a jeho mrtvola pak ve voze uhořela.

Na louce "Ve Žlabě" zůstal trčet německý tank, ve kterém celé odpoledne vybuchovaly granáty. Na silnici Puklice - Příseka (poblíž výchozích souřadnic kešky) zůstal opuštěný pancéřový vůz. Po okolí zůstalo po německé armádě mnoho různých nábojů, min, kulometů a pušek a nábojů. Mnoho pušek a několik kulometů občané sebrali a odevzdali RNV. Hlídka na rozcestí silnice do Příseky plnila velmi dobře své poslání, neboť přijíždějícím německým tankům na jejich dotazy vědomě udávala nesprávný směr. Tím v Němcích způsobila naprostý chaos. Řidič německého obrněného vozu, kterému u domku Jana Kuchyni vykolejil pás, raději z vozu uprchl než aby závadu odstrašoval.

Občané potom opustili své kryty a očekávali příjezd Rudé armády. Kolem 9. hodiny odpoledne projel přes Puklice motocykl Rudé armády, z něhož se mimo řidiče z přívěsného vozíku na občany zubila kulatá usměvavá tvář. Rudoarmejci byli občany velice srdečně pozdravováni. A zanedlouho po tomto okamžiku uvítala dechová hudba z Puklic u domku Aloise Hotového první sovětský tank, který musel zastavit, neboť několik občanů na tank naskákalo a jeho osádku líbali. Pak přijížděly další a další tanky a auta s vojskem a všichni se ptali pouze na jedno: "Kuda na Prágu?" Tam spěchali všichni - pomoci bojující Praze, neboť ještě nevěděli, že naše hlavní město již osvobodily tanky maršála Rybalka.

Několik dnů projížděla naší obcí Rudá armáda. Jeden vojín opravil vykolejený pás u pancéřového vozu u domku Jana Kuchyni, ozdobil ho rudou vlajkou a jel s ním ku Praze. Rudoarmejci prohledali les Valdek, na jehož okraji se nachází keška a právě ve Valdeku pochytali velké množství německých vojáků, které pak vedli přes Puklice do Jihlavy.

les Valdek

les Valdekles Valdek

V neděli 12. května provedli někteří vojáci v záloze ozbrojeni sebranými zbraněmi prohlídku "v panském lese", přičemž zajali dalších 12 německých vojáků, mezi nimiž byl i plukovník. Byli odvedení do sběrného tábora v Jihlavě. Při další hledačce v lese za Farkaškou se rozpoutala přestřelka, při níž byl jeden voják zastřelen, když se snažil zastřelit Josefa Tišla, kterému se pohotově podařilo v posledním okamžiku vyrazit mu pažbou pušky z ruky pistoli. Jeden voják byl zajat. Další byli přivedeni od Svatoslavi, jeden od Černého rybníka a jeden od lihovaru. Zastřelené vojáky, jak v panském lese tak za Farkaškou, byli donuceni Němci ze Studének pohřbít. Ve Studénkách byl také zastřelen tamní německý učitel a pohřben za školou.

Do Puklic byl k výslechu přivezen německý správce velkostatku Rokahr. Jeho výslech se prováděl ve škole a pak byl odvezen do Luk na četnickou stanici. Dále byl k výslechu přivezen František Čermák ze Studének, který na začátku okupace dělal v Puklicích za starostu vládního komisaře. Po výslechu jej uvěznili v zámku, kde se do rána oběsil. Pohřben byl na poli u Kamenného rybníka.

V červenci projížděla přes Puklice ve vzorném pořádku rumunská armáda, která se vracela do své vlasti a později jsme byli svědky odchodu Rudé armády.

Zdroj: „almanach“ Naše obec Puklice (vydáno u příležitosti setkání rodáků v roce 2005)

památník obětem obou světových válek v Puklicích před obchodem

Památník

N 49° 21.047 E 015° 39.677

Souřadnice vyluštíte z listingu. Ke kešce se nejlépe dostanete od výchozích souřadnic, kde zanechte svoje vozidlo. Po polní cestě se dostanete až k potoku, přes který vede lávka. Ale jestli se chcete projít, můžete vozidlo nechat na druhé straně lesa (viz. waypoint P2) a po lesní cestě dojdete také až ke kešce...

Additional Hints (Decrypt)

ar ifr wr prear an ovyrz, fxiven

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.