Skip to Content

<

Lazany - 47. Letiste Skutec

A cache by Lazany Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/21/2015
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Teto keš vznikla ve 4.té fázi lažanských keší. Nechť potěší :)

Letiště Skuteč

První zmínky o létání ve Skutči jsou z třicátých let, kdy však letecké aktivity probíhaly mimo prostory současného letiště. Výstavba letiště v místech, kde se nachází nyní, byla zahájena v roce 1937. Kolaudace proběhla v roce 1939. Za války bylo německou armádou na letišti postaveno několik budov, které sloužily k výcviku pilotů. Po válce zde zůstala část vojenské techniky, např. 1x Focke Wulf, 24x Messerschmitt Bf 109, 6x Messerschmitt Me 362 Gigant. V srpnu 1945 převzala letiště československá armáda.

V roce 1945 byl založen Aeroklub Skuteč. V roce 1946 měl aeroklub již 89 členů. Létalo se na kluzáku ŠK 38 Glaider a motorovém letounu Piper Club. V roce 1954 byla zahájena výstavba nového letiště. Byly postaveny nové budovy, sklady PHM a hangár. V aeroklubu byla prováděna rozsáhlá letecká činnost. V roce 1966 bylo letiště Skuteč (v té době nejmodernější a největší letiště východočeského kraje) administrativně zrušeno z důvodu navýšení zemědělské produkce. Všechny budovy včetně hangáru získala Strojní traktorová stanice, která zde prováděla opravy těžkých zemědělských strojů. Letištní plocha připadla Státnímu statku Hlinsko za účelem zvýšení zemědělské produkce. K obnovení letiště došlo v roce 1968. Nikdy se však nepodařilo získat zpět budovy, hangár a letištní plochu. Vše bylo v majetku státu. Aeroklub si pronajal část bývalého hangáru a jednu místnost, která sloužila jako provozní. Letištní plocha byla dána aeroklubu pouze do užívání. Aeroklub dostal povolení provádět výcvik jen na kluzácích.

V roce 1989, vzhledem k obdržené výpovědi z hangáru a provozní místnosti, byla situace kritická. Svépomocí byla budována provozní budova a bylo rozhodnuto o vybudování nového hangáru. V roce 1992 byly získány dostatečné finanční prostředky a byla zahájenaa výstavba. V roce 1993 byly dokončeny stavební práce na hangáru a byly vybudovány provozní budovy a sklad pohonných hmot. Vzhledem k rozšiřování letecké činnosti a množství letecké techniky došlo v letech 2002-2003 k rozšíření hangáru a výstavbě technického zázemí.

Aeroklub v dnešní podobě disponuje dobrými podmínkami pro letecký provoz, podařilo se získat do vlastnictví všechny pozemky nutné pro vzlety, přistání a pohyb letadel.

Současný aeroklub využívá rozmanitou leteckou techniku. Část letecké techniky je majetkem Aeroklubu Skuteč a část je v pronájmu od Aeroklubu ČR.

čerpáno zde.

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.