Skip to Content

<

Eisb.Pz.Zg.26

A cache by eldars Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/30/2015
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Slēpnis ir tematisks, satur viesgrāmatu un rakstāmo.

Pateicoties Kroko001, norādes, daļēji oriģinālas, daļēji atjaunotas, Tu vari atrast slēpņa 6. Kurzemes Lielkauja gala vietā.


 

Šis ir bonusa slēpnis. Lai to atrastu, Tev iesākumā jāatrod 6. Kurzemes Lielkaujas slēpnis. Tur arī atradīsi nepieciešamās norādes. Pats par sevi saprotams, ka slēpnis atrodas dzelzceļa tuvumā, tādēļ - ESAM UZMANĪGI!

Meklējot informāciju slēpnim 6. Kurzemes Lielkauja, vairākos avotos uzdūros ziņām, ka kaujās piedalījās arī vācu bruņuvilciens. Pameklējot un atrodot informāciju par to, izlēmu veidot atsevišķu slēpni, kā bonusu. Tātad nedaudz par 26. Bruņuvilcienu, jeb saīsinājumā no vācu militārās valodas – Eisb.Pz.Zg.26 (der Eisenbahn Panzer Zug). Interesanti, ka vācu valodā vārds der Zug cita starpā apzīmē gan vilcienu, gan militāru vienību – vadu. Jā, latviešu valodā vārdam vads arī ir vairākas nozīmes. Arī vārds der Panzer nozīmē gan tanku (kā bruņutehnikas vienību), gan bruņas kā tādas.

Bet nu pie lietas.

Eisb.Pz.Zg.26 bija platsliežu (Krievijas standarta sliežu platuma) bruņuvilciens, kam bija pat sava kara lauka pasta (die Feldpost) adrese – Feldpost Nr. 40046. Eisb.Pz.Zg.26 tika uzbūvēts programmas „Panzerzug 1941” ietvaros izmantošanai Padomju savienības teritorijā 1941. gada sākumā Vācijā, Wehrkreis VIII – Breslau, t.i. VIII Militārajā abgabalā ar centru Breslau pilsētā. Pirmsākumos Eisb.Pz.Zg.26 bija aprīkots ar 57. tipa lokomotīvi (britu dīzeļlokomotīvju apzīmējums) bez bruņojuma, vairākām atklātām platformām un diviem vagoniem, kur bija novietotas franču Souma S-35 tanketes. Operācijas Barbarossa īstenošanai Eisb.Pz.Zg.26 tika norīkots Vērmahta 16. Armijas sastāvā un tika dislocēts Kēnigsbergā.

Pirmais Eisb.Pz.Zg.26 kaujas uzdevums bija izvirzīties no Eydtkau, arī Eydtkuhnen Austrumprūsijā uz Kauņu Lietuvā. 1941. gada vasarā Eisb.Pz.Zg.26 tika pārdislocēts no Kauņas uz Viļņu, tad uz Daugavpili un Rēzekni, no turienes uz Idricu (Идрица) un Novosokoļņiki (Новосокольники) Krievijā, kur tas aktīvi dienēja līdz 1941. gada ziemai. Šajā laikā Eisb.Pz.Zg.26 pildīja kaujas uzdevumus Ļeņingradas apkārtnē. 1942.gada aprīlī Eisb.Pz.Zg.26 tika modernizēts, lai varētu izmantot Eiropas standarta sliežu platuma dzelzceļa līnijas, jo Vācijas Vērmahts bija pārbūvējis dzelzceļa sliežu ceļus uz Eiropas platumu okupētajā Krievijas teritorijā. Pēc tam, 1942. gada maijā Eisb.Pz.Zg.26 aktīvi karoja Staraja Russa (Старая Русса) rajonā.

1943. gada 8. martā Eisb.Pz.Zg.26 tika noņemts no frontes līnijas un apmēram gada laikā Zwikau rūpnīcās tam tika veikts pilnīgs kapitālais remonts. Bruņuvilciens atgriezās ierindā 1944. gada 19. februārī. Atgriežoties ierindā, Eisb.Pz.Zg.26 devās uz Rēzekni, kur kopā ar Eisb.Pz.Zg.51, kas savulaik bija Polijas armijas bruņuvilciens, uzsāka Rēzeknes un Daugavpils dzelzceļa līniju kaujas apsardzību.

Nedaudz par 51. Bruņuvilcienu - Eisenbahn-Panzerzug51 sākumā tika apbruņots un paredzēts kā dzelzceļu līniju apsardzes vilciens, tomēr 1942. gada jūnijā tas tika pārbūvēts par kaujas bruņuvilcienu. Pēc operācijas Barbarosa sākuma neremontējamie trofeju tanki tika izmantoti bruņuvilcienu pārapbruņošanai. Šim bruņuvilcienam tika četri BT-7 tanku torņi ar standarta 76 mm lielgabaliem. Pats nosaukums BT – 7 ir cēlies no krievu val. быстроходный танк - БТ. Ātrgaitas tanks, 7. modifikācija. Ātrgaitas tanks? Kas tas tāds? Lieta tāda, ka šādus tankus Padomju savienībā ražoja lielos apjomos, gatavojoties iebrukumam Eiropā. Tanka īpatnība un priekšrocība bija tā ritošā daļa. Izvirzoties uzbrukumam Krievijas bezceļos, tas izmantotu kāpurķēdes, bet ierodoties Eiropā, kāpurķēdes bija viegli nomontējamas, un tālāk tanks brauktu ar projektēto ātrumu vismaz 90 km/h pa asfaltētajiem ceļiem un autobāņiem, izmantojot gumijotos metāla vadripuļus (izskats apskatāms tīmekļa plašumos), taču tas ir jau pavisam cits stāsts....

Vēlāk, 1944. gada maijā, Daugavpilī, Eisb.Pz.Zg.26 tika modernizēts, pievienojot tam divus vagonus ar padomju ražojuma tanku T-34 torņiem. Uzreiz pēc modernizācijas, Eisb.Pz.Zg.26 tika nosūtīts uz Nēveles (Нeвель) apkaimi Pleskavas apgabalā. 1944. gada jūlijā Eisb.Pz.Zg.26 piedalījās kaujās pie Polotskas un atkal pie Idricas. 26. jūlijā notika divkauja starp Eisb.Pz.Zg.26 un Sarkanās armijas tanku vienību pie Bigosovo ciema. Eisb.Pz.Zg.26 iznīcināja sešus padomju tankus, tomēr uzbrūkošās sarkano vienības sadragāja Eisb.Pz.Zg.26 vadības vagonu. Eisb.Pz.Zg.26 spēja atiet un izkļūt no aplenkuma, bet atbalsta vilciens, kas pārvietoja Vērmahta kājniekus, krita Sarkanās armijas gūstā. 1944. gada vasarā Eisb.Pz.Zg.26 izcīnīja vairākas kaujas un bija spiests doties uz Rīgu papildus remontam. Tā paša gada augustā bruņuvilciens tika norīkots Jelgavas iecirknī un no turienes devās kaujas gaitās uz Igaunijas dienvidiem. Igaunijā Eisb.Pz.Zg.26 nodrošināja artilērijas uguns atbalstu vācu un igauņu vienībām Lepassaare un Husari apkaimēs. 1944. gada 11. augustā Sarkanās armijas gaisa spēku triecienā smagi cieta ne tikai Eisb.Pz.Zg.26, bet arī netālu uz tās pašas līnijas esošais Eisb.Pz.Zg.51. Divas dienas pēc tam, 13. augustā, Eisb.Pz.Zg.51 Sarkanās armijas trieciena rezultātā tika nolaists no sliedēm netālu no Sõmerpalu miesta. Eisb.Pz.Zg.26 spēja izkļūt no ielenkuma, dodoties uz Anstla un tālāk uz Anne. Kaujas laikā Eisb.Pz.Zg.26 iznīcināja visus Sarkanās armijas tankus, kas bija bloķējuši dzelzceļu Anstla tuvumā un atbrīvoja ceļu. Anne stacijā, kas atrodas uz pašlaik nelietotas dzelzceļa līnijas Valga – Pečori, bruņuvilciens stāvēja līdz 1944. gada 20. augustam. Šajā laikā bruņuvilciens uzņēma ne tikai iznīcinātā Eisb.Pz.Zg.51 apkalpi, bet arī bruņuvilciena Nr 67 – Eisb.Pz.Zg.67 karavīrus. Pats 67. Bruņuvilciens savas kaujas gaitas sāka 1943. gada vasaras beigās. Jau 1944. gada janvārī tas stipri cieta kaujās Latvijas teritorijā un 1944. gada 27. jūlijā bruņuvilciena aplakpe to uzpridzināja uz dienvidiem no Jelgavas.

Tad 26. Bruņuvilciens devās no Anne Igaunijā uz Tukumu Latvijā. Kurzemē bruņuvilciens tika aktīvi izmantots līdz pat oficiālajām kara beigām. Tajā pat laikā tika izstrādāts plāns bruņuvilciena evakuācijai uz Vāciju, taču to īstenot neizdevās. Piedaloties daudzās Kurzemes cietokšņa aizstāvēšanas kaujās, tai skaitā arī mūsu apskatītajā 6. Kurzemes Lielkaujā, atsitot Sarkanās armijas triecienus, 26. Bruņuvilciens smagi cieta. 1945. gada aprīļa beigās Bruņuvilciena artilērijas platformas un kaujas vadības vagoni tika pilnīgi sadragāti. Bruņuvilciens devās uz Liepāju remontam, un aktīvās kaujās vairs nespēja piedalīties.

Bruņuvilciens Eisb.Pz.Zg.26 krita Sarkanās armijas rokās 1945. gada 9. maijā.

Meklējot fona attēlu, man diemžēl neizdevās atrast paša 26. Bruņuvilciena attēlu, tomēr pievienoju bildi ar vācu Bruņuvilcienu Nr. 52, kam uzstādīti padomju tanku T-34 un T-70 torņi. Tas būvēts PSRS un oriģināli bruņots ar tanku torņiem. Kā trofeju Vērmahts to izmantoja pret Sarkano armiju.

Kā parasti - pirmajam atradējam - tradicionāli - patriotisks suvenīrs.

Additional Hints (Decrypt)

N

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.