Zapraszam Państwa na spacer do "Służewskiego Domu Kultury" który już od parunastu lat czuwa nad krzewieniem kultury na terenie całego Służewca. Ośrodek jest otwarty i dostępny dla wszystkich cały czas, ale zapewniam, że w świetle dziennym będzie można dostrzec więc szczegółów. A od rana do wieczora na wybiegu biegają zwierzęta.

Trochę o samym miejscu:
To jedyny taki Dom Kultury na mapie stolicy – miejsce, które nie tylko zaprasza bogatą ofertą kulturalną, artystyczną i edukacyjną, ale także miejsce, w którym ważne są idee ekologii i troski o świat, w którym żyjemy. Zaczynali w 1991 roku. Na Służewie powstało wówczas stowarzyszenie, które chciało zrobić coś dla lokalnej społeczności. Stworzyć przestrzeń, w której każdy znajdzie coś dla siebie, a służewscy artyści będą mogli rozwijać się i prezentować swoją twórczość. Wywalczyliśmy teren przy Bacha 15. A dokładnie baraki dawnej stołówki, które zostały tu po budowniczych metra i były przeznaczone do rozbiórki. Od tego czasu przebyliśmy daleką drogę. Dziś po barakach nie ma śladu. Doczekaliśmy się siedziby na miarę 21 wieku. Domu Kultury zbudowanego na wzór dawnych, służewskich siedlisk – z ogrodem warzywnym i zagrodą dla kóz. Domu Kultury idealnie wpisującego się w krajobraz Służewa nad Dolinką (tę wyjątkowość budynków ze szkła i drewna docenili eksperci przyznając nam Nagrodę Architektoniczną POLITYKI 2013). Architekci z pracowni WWAA i 137 kilo wysłuchali pracowników i bywalców SDK, w efekcie w kompleksie znajduje się dokładnie to czego potrzeba by obcować z kulturą: od ciemni fotograficznej czy pracowni komputerowej, przez salę taneczną aż po amfiteatr czy salę widowiskową. Wszystko po to by Służewski Dom Kultury był miejscem odpoczynku, rozwoju osobistego, zabawy, obcowania z kulturą i sztuką, aktywności ruchowej i rekreacji, a przede wszystkim przestrzenią spotkań z ludźmi i obcowania z przyrodą.

Skrzynka:
By zdobyć skrzynkę najpierw musisz odwiedzić parę miejsc oznaczonych waypointami. Te zaprowadzą Cię po kolei do:
1. Zagrody dla kóz
Koza to symbol SDK, widnieje nawet w logo. Kozy które tu spotkacie mieszkają w domu kultury już od lat 90 (z małą przerwą na przebudowę kompleksu). Kozy wypuszczane są w tylko w dzień, wieczorem kładą się spać w specjalnie wybudowanym dla nich budynku.
A = Ile kóz mieszka w SDK? Jeśli już śpią możesz się kogoś zapytać.
2. Pszczelarium
Po środku zagrody dla zwierząt stoi Pasieka. Jest to pierwsza w Warszawie Pracownia Miejskiego Pszczelarstwa prowadzona przez Pszczelarium. Pracownia jest otwarta dla wszystkich tych, którzy chcą w Warszawie hodować pszczołę miodną lub już to robią i chcą wymienić się doświadczeniami, a także skorzystać ze sprzętu pszczelarskiego np. miodarki. Regularnie prowadzone są także zajęcia dla dzieci na których te poznają wszystkie sekrety z pszczelego życia
B = Ile uli wchodzi w skład Pszczelarium?
3. Wiatrak prądotwórczy
Nowa siedziba SDK jest też proekologiczna. Część energii którą wykorzystuje kompleks powstaje na miejscu dzięki sile wiatru.
C = Ile łopat ma wiatrak?
4. Ścianka wspinaczkowa
Oprócz pracy umysłowej potrzeba też trochę ruchu. A czy ty jesteś w stanie przejść całą trasę po ścianie?
D = Ile intensywnie czerwonych kamieni znajduje się na ściance (wyraźnie czerwonych,a nie różowych, jest ich mało) ?
5. Park
SDK zadbało by zajęcia plenerowe (np. sesje Jogi) odbywały się w ładnej scenerii. Za Ośrodkiem uporządkowali park. Można nawet wypożyczyć jeden z leżaków by się trochę powylegiwać.
E = Ile drewnianych ław znajduje się w całym parku?
6. Ambona
Chcesz poobserwować ptaki mieszkające nad stawem, a może po prostu pobawić się w fort? Z góry na pewno wszystko wygląda lepiej ;)
F = Ile szczebli ma prowadząca na górę drabina?
7. Plac zabaw (rzeźba)
Tuż obok ogródków warzywnych znajduje się plac zabaw dla dzieci. A na jego środku stoi ekscentryczna ozdoba. Zjedź na zjeżdżalni i policz z ilu słupów się składa.
G = Ile słupów składa się na rzeźbę?
Masz już wszystkie odpowiedzi? Teraz czas na finał - wystarczy go tylko obliczyć.
Współrzędne:
N 52 10.[(A-C)(B*2)(D-2)]
E 021 01.[(E/3)(G-8)(F-1)]
Każdy nawias to jedna cyfra. Nie mnożymy ich!
Uwaga! Nie podejmuj skrzynki gdy obok jest dużo mugoli. Zaczekaj aż pójdą. Nie spal miejscówki!
Powodzenia ;-)