Skip to content

<

Orla perć 5

A cache by M.K.844 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/12/2015
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
4.5 out of 5

Size: Size:  small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Orla Perć najtrudniejszy i najbardziej niebezpieczny szlak w Tatrach i w całej Polsce poprowadzony stokami oraz granią przez przełęcze i szczyty, między przełęczami Zawrat i Krzyżne i dalej grzbietem Wołoszyna na Polanę pod Wołoszynem. Jest to najdłuższy graniowy szlak w Tatrach Wysokich, prowadzący większością długiej wschodniej grani Świnicy.

 


Statystyki wypadków

Gdy 100 lat temu ksiądz Walenty Gadowski budował Orlą Perć, z pewnością nie przypuszczał, że ten jeden z "najbardziej honornych" szlaków turystycznych będzie miejscem wielu wypadków i tragedii.

Od 1909 do 2004 roku w rejonie Orlej Perci doszło do 86 śmiertelnych wypadków. W tym samym okresie w Polskich Tatrach zginęło 707 osób. Tak więc w rejonie Orlej Perci zdarzyło się ponad 12% wszystkich śmiertelnych wypadków.

W rozbiciu na poszczególne szczyty, przełęcze czy żleby w rejonie Orlej Perci rozkład ilości wypadków śmiertelnych przedstawia się następująco:

L.p. Miejsce Ilość
1.
Zawrat, Zawratowy Żleb + zejście z Zawratu na płd.
17
2.
Wyżnia Zmarzła Przełączka
6
3.
Zmarzła Przeł.
3
4.
Kozia Przeł.
13
5.
Kozie Czuby
9
6.
Kozia Przeł. Wyżnia
4
7.
Kozi Wierch
8
8.
Rysa Zaruskiego
1
9.
Żleb Kulczyńskiego
4
10.
Granaty
6
11.
Granacka Przeł.
4
12.
Orla Baszta
2
13.
Orle Turniczki
1
14.
Buczynowe Turnie
3
15.
Krzyżne
5

Wypadki do jakich doszło w rejonie Orlej Perci w ciągu ostatnich 10 lat:

Rok Ilość wypadków W tym wypadki śmiertelne
1995
5
2
1996
13
2
1997
6
1
1998
14
3
1999
13
3
2000
17
3
2001
15
2
2002
13
2
2003
11
2
2004
5
1
Razem 112 21

Szlak

Odcinek od Krzyżnego do Polany pod Wołoszynem jest od 1932 roku zamknięty i nie przewiduje się jego otwarcia. Na Orlej Perci dominują trawersy, miejscami szlak prowadzi właściwie granią, ale z powodu ukształtowania terenu często oddala się od niej, omijając szczyty i turnie. Jako szlak główny jest oznakowany kolorem czerwonym. Na szlaku znajdują się ułatwienia (łańcuchy, klamry i 2 stalowe drabinki), mimo to jednak szlak ten nie jest odpowiedni dla początkujących turystów górskich, wymaga pewnego obycia z górami, sposobem korzystania z łańcuchów, wreszcie umiejętności wyszukiwania właściwych chwytów i stopni. Szczególnie istotne jest to przy złej pogodzie. Liczne ekspozycje na szlaku są stosunkowo silne, dlatego też szlak ten jest odradzany osobom z lękiem wysokości.

Od czasu otwarcia szlaku w roku 1906, zginęło na nim ponad 100 osób.


Historia

Pomysłodawcą budowy Orlej Perci był Franciszek Henryk Nowicki, który zaproponował w 1901 r. wytyczenie drogi od Wodogrzmotów Mickiewicza przez Wołoszyn, Krzyżne, Granaty, Kozi Wierch i dalej do Zawratu. Tutaj szlak miał łączyć się z istniejącym już szlakiem na Świnicę, a dalej biegnąć przez Kasprowy Wierch i Czerwone Wierchy aż do Doliny Kościeliskiej.

Szlak został wytrasowany w latach 1903–1906 nakładami Towarzystwa Tatrzańskiego i wielkiego miłośnika Tatr księdza Walentego Gadowskiego, któremu pomagali Jakub Gąsienica Wawrytko, Klemens Bachleda i kilku innych górali. W latach 1904 i 1911 wytrasowano szlaki łącznikowe, które pozwalają na pokonywanie trasy w krótszych odcinkach, przy czym szlak Zmarzły Staw Gąsienicowy – Kozia Przełęcz – Dolinka Pusta wytrasowano w 1912, zamknięto w 1925 i ponownie wyznakowano w 1953.

W zimie zamknięty dziś odcinek od Krzyżnego do Polany pod Wołoszynem jako pierwsi przeszli Witold Henryk Paryski i Tadeusz Pawłowski 31 grudnia 1932 r. Z kolei szlak w obecnym kształcie (od Zawratu po Krzyżne) zimą jako pierwsi przebyli Zbigniew Jaworowski i Andrzej Manda w dniach 17–18 kwietnia 1949 r.

Pod koniec 2006 r. z apelem „Orla Perć – następne stulecie” do władz Tatrzańskiego Parku Narodowego o polepszenie zabezpieczeń na szlaku i zamianę trasy na via ferratę wystąpiły dwie osoby: przewodnik tatrzański Irena Rubinowska oraz reżyser filmowy Piotr Mikucki. Władze Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego proponowały natomiast demontaż wszystkich klamer i łańcuchów. Argumentowały, że tak trudny szlak powinien być dostępny tylko dla ludzi z doświadczeniem taternickim, którzy dysponują i potrafią posługiwać się sprzętem asekuracyjnym. Ostatecznie uznano, że jest to szlak historyczny i pozostanie w niezmienionej formie. Jako że wiele wypadków miało miejsce podczas mijania się turystów idących w przeciwnych kierunkach, dyrekcja TPN od lipca 2007 r. wprowadziła ruch jednokierunkowy na Orlej Perci na odcinku od Zawratu do Koziego Wierchu. Wyjątkiem jest jednak kilkanaście metrów w okolicy Koziej Przełęczy, gdzie żółty szlak z Doliny Pięciu Stawów Polskich prowadzi po Orlej Perci i to w trudnym terenie.


Trasa

Najlepszymi punktami wypadowymi na Orlą Perć są schronisko „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej i schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Przejście Orlą Percią najlepiej podzielić na kilka części, np.:

 • Zawrat – Kozia Przełęcz (szczyt: Mały Kozi Wierch). Od lipca 2007 r. ruch turystyczny na odcinku Zawrat – Kozia Przełęcz jest jednokierunkowy; czas przejścia: 1:20 h.
 • Kozia Przełęcz – Kozi Wierch (szczyty: Kozie Czuby, Kozi Wierch). Od lipca 2007 r. ruch turystyczny na odcinku Kozia Przełęcz – Kozi Wierch jest jednokierunkowy (nie licząc dwukierunkowego gzymsu pod Kozią Przełęczą); czas przejścia: 1:30 h.
 • Kozi Wierch – Skrajny Granat (szczyty: Kozi Wierch, Zadni Granat, Pośredni Granat, Skrajny Granat); czas przejścia: 1:35 h.
 • Skrajny Granat – Krzyżne (szczyt: Skrajny Granat); czas przejścia: 2:15 h. Należy pamiętać, że z tego odcinka nie ma możliwości wcześniejszego zejścia ze szlaku.

Czasy przejść podane według mapy w innych źródłach mogą się znacznie różnić. Przejście całego szlaku zajmuje w warunkach letnich 6-8 godzin.

Kolejna część Orlej Perci prowadząca granią Wołoszyna, z częściowym obejściem jej ostrza, jest zamknięta dla ruchu turystycznego. Ze względu na ochronę przyrody (cały teren Wołoszyna stanowi obszar ochrony ścisłej) nie przewiduje się jej otwarcia.

Odcinek między Świnicą i Zawratem, również oznakowany na czerwono, nie jest częścią Orlej Perci.

Dokładny opis szlaku pod tym linkiem: http://www.tatry.turystyka-gorska.pl/orla_perc.htm

Szlaki dojściowe

W rejon Orlej Perci prowadzi wiele popularnych szlaków dojściowych, część z nich jest też często samodzielnym celem wycieczek. Orla Perć jest osiągalna od strony:

Kasprowego Wierchu i Świnicy:

 • szlak turystyczny czerwony szlakiem czerwonym wzdłuż grani – trasa trudna, eksponowana, z ułatwieniami w postaci łańcuchów i klamer, 2:25 h.
 • szlak turystyczny niebieski szlakiem niebieskim na Zawrat – trasa trudna, eksponowana, ubezpieczana łańcuchami, 2:20 h.
 • szlak turystyczny żółty szlakiem żółtym na Kozią Przełęcz – trasa trudna, ubezpieczana łańcuchami, 2 h.
 • szlak turystyczny czarny szlakiem czarnym, prowadzącym przez Rysę Zaruskiego i Żleb Kulczyńskiego – trasa trudna, ubezpieczana łańcuchami, 2:30 h.
 • szlak turystyczny zielony szlakiem zielonym wyprowadzającym między Zadnią Sieczkową Przełączkę a Zadni Granat – trasa średnio trudna, 2:30 h.
 • szlak turystyczny żółty szlakiem żółtym tuż pod wierzchołek Skrajnego Granata – trasa średnio trudna, 2:25 h.
 • szlak turystyczny żółty szlakiem żółtym przez dolinę Pańszczycę na Krzyżne – trasa o niewielkich trudnościach technicznych, ale dość żmudna i długa, 2:45 h.

Doliny Pięciu Stawów Polskich ze schroniska:

 • szlak turystyczny niebieski szlakiem niebieskim na Zawrat – trasa o niewielkich trudnościach technicznych, 1:40 h.
 • szlak turystyczny żółty szlakiem żółtym na Kozią Przełęcz – trasa trudna, eksponowana, z łańcuchami i klamrami, 1:50 h.
 • szlak turystyczny czarny szlakiem czarnym na Kozi Wierch – trasa średnio trudna, żmudna, 1:55 h.
 • szlak turystyczny żółty szlakiem żółtym na Krzyżne – trasa o niewielkich trudnościach technicznych, trochę żmudna, 2:05 h.

Przydatne linki:

Numery alarmowe:

 • 985
 • 601 100 300

Seria "Orla Perć" powstała z myślą o ludziach dla których wycieczka w góry nie kończy się nad Morskim Okiem, ale lubią wyjść wyżej :) Rozpoczyna się na przełęczy Zawrat i docelowo będzie kończyć się na przełęczy Krzyżne. Trudność terenu określona jest dla poruszających się czerwonym szlakiem Orlej Perci. Nie polecamy jej dla początkujących turystów. Teren 4 - 4,5 może wydawać się łatwe, ale to nie są "miejskie" trudności. Pamiętaj, że tu możesz polecieć w dół nawet 200m, a to nijak ma się do upadku z murku czy drzewa. Kesze podejmujesz na własne ryzyko. Zawsze stawiaj bezpieczeństwo na pierwszym miejscu! Pamiętaj też, że znajdujesz się w Parku Narodowym, więc nie schodź ze szlaku. Podjecie keszy tego nie wymaga. Wszystkie kesze ukryte są na szlaku lub tuż obok. Milej zabawy :)

Additional Hints (No hints available.)