Skip to Content

<

Celestynske nudle

A cache by sedahlava Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/20/2015
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Celestýnské nudle, aneb na Plesnou cestou necestou

18 km pěší okruh se začátkem a koncem v blízkosti Železné Rudy, při kterém se vystoupí na vrchol Plesná 1.337 m n. m.


Co mají společného celestýnské nudle a vrchol Plesné ? Nic, ale při trošce fantazie (a několika panácích:-)) si lze představit popadané a trouchnivějící stromy (poničené orkánem nebo kůrovcem) jako mohutné nudle na talíři, ale proč zrovna celestýnské ? Před nedávnem mi totiž můj dlouholetý kamarád a ostřílený kačer s nickname "Celestýn", co ke mně se svou rodinou už mnoho let jezdí na dovolenou do penzionu, řekl:

"Když už jsi také ten kačer, tak nám tam připrav na příště nějakou pěknou novou kešku. Ale vymysli něco, kde jsme ještě nebyli." A tak vznikly Celestýnské nudle :-).

Takže "Celestýni", zde to máte, užijte si to.  A snad se bude líbit i všem ostatním kačerům.

Výstup/sestup je veden většinou mimo značené cesty, proto název "necestou", je třeba překonávat překážky v podobě potoků, vysoké trávy, podmáčených cest a samozřejmě převýšení více jak 500 m. Popadané stromy, které tvořily další přírodní překážky, už dnes neexisují, protože na podzim 2015 došlo (asi správcem lesa) k prořezání a vyčištění celé trasy po hranicích. Z tohoto důvodu se i trochu zkrátila potřebná doba na cca 4 - 5hod.

Na okruhu jsou umístěny 3 indicie (1. při výstupu, 2. na vrcholu a 3. při sestupu), kde se nachází nápovědy k výpočtu finálních souřadnic. Krabička není umístěna na vrcholu ale až v závěru cesty.

Plesná (též Debrník, německy Lackenberg) je 1337 m n. m. vysoká hora na severozápadní Šumavě v Železnorudské hornatině přímo na hranicích s Německem. Pod severovýchodní stěnou leží jezero Laka (1085 m n. m.). Dříve byl vrchol zalesněn smrkovým lesem, poději poškozen větrem a kůrovcem, po orkánu Kyrill (18.1.2007) jsou vrcholové partie odlesněny. Z vrcholu je krásný rozhled po okolí.

Celý okruh prochází volně přístupnou části NP Šumava. Vrchol Plesná leží na okraji I. zóny, do které není přístup povolen. Ta se  rozprostírá z vrcholu dále po státní hranici směrem k jihu a směrem do českého vnitrozemí k jezeru Laka. V závěru stoupání cesta prochází tzv. jádrovým územím" a vstup je zde povolen od 15.7. do 15.11. Kromě tohoto omezení je třeba během celého putování dodržovat obecně známá pravidla ochrany přírody.

Geo-vozidlo lze zaparkovat kdekoliv v Železné Rudě, nejlépe u hotelu Grádl nebo někde v blízkosti Lyžařského areálu Samoty. Odtud je třeba se dostat libovolně (buď po značených cestách, nebo "na divoko" přímo lesem)  na startovací souřadnice - Stage 1. - turistický rozcestník  "Zámecký les" N 49° 07.403 E 013° 15.571

Další postupový bod cesty je Stage 2. -  "Hranice - lávka" N 49° 07.181 E 013° 16.289

K tomuto místu vzdáleném cca 1 km lze dojít po lesní cestě, která začíná hned kousek za rozcestníkem a vede doprava směrem k hranici. Na cestě je několik rozcestí, navigační směr k bodu napoví, kterou se dát. Kousek před státní hranicí se cesta postupně ztratí a poprvé je třeba překonávat popadané nudle (pardon stromy :-))

Z  "Hranice - lávka" vede cesta cca 1,3 km dále k Stage 3 - "Indicie č.1 - Patník" " N 49° 07.121 E 013° 17.351

Cesta je to orientačně jednoduchá, protože sleduje tyčové hraniční značení. Indicie č. 1 se nachází na hraničním patníku, na něm je vytesané číslo patníku. Opsat toto číslo patníku  - nápověda A. (jednociferné číslo)

Od tohoto hraničního patníku je to cca 2,4 km na vrchol Plesná, což je vlastně cíl cesty - Stage 4 - "Indicie č.2 - Vrchol Plesná" N 49° 06.271 E 013° 18.765

Cesta na vrchol pokračuje stále po tyčích vzhůru, otevírají se pohledy na okolní vrcholy. Na cestě se nachází odbočka na Falkenstein a ukazatel do sedla Pod Plesnou. Místy jsou také patrné zbytky chodníku (vyskládané kameny nebo lávky přes potoky) z dob socialismu. Na plochém a nezalesněném vrcholu Plesná je dřevěný ukazatel s označením NP Šumava, na něm byla ukryta nápověda B. Tu však někdo ukradl, takže nová nápověda B je nyní umístěna zezadu na plechové ceduli "Pozor, státní hranice", která se nachází hned vedle, nyní v podobě malé zelené nálepky (3ciferné číslo)

Následuje postupový bod Stage 5. - "Odbočka z asfaltky" N 49° 07.180 E 013° 17.707

Z  vrcholu odbočuje pěšina kolmo směrem do ČR, míjí posed a později se mění na širší cestu a klesá do sedla. Otevírá se pohled na Polom, za ním vykukuje Pancíř, nalevo Špičák a další. A je už také vidět asfaltová cesta a Sedlo pod Polomem, kde prochází červená turistická značka. Sestoupit až na tuto asfaltku a po ní  dojít až k Stage 5.

(Pozn.: cestou je  možné odlovit krabičku "Sedlo pod Polomem" )

 V bodě Stage 5 opustit asfaltku a napravo po nevýrazné trávou zarostlé a už opět neznačené cestě pokračovat do Stage 6. -  Indicie č.3 - Strom" N 49° 07.600 E 013° 17.447. Zde kousek nad cestou roste listnatý strom a na kmenu kdosi namaloval výrazný barevný pruh, který je využit pro nápovědu C.

Barva určí nápovědu C: Modrá = 4, Červená = 5, Zelená = 6, Oranžová = 7, Bílá = 8, Žlutá = 9

Tím jsou k dispozici všechny nápovědy (A,B,C) a lze vypočítat finální souřadnice a po lesních cestách (v závěrečné části podmáčené) dojít až ke krabičce. Jedná se o klasický malý LOCK-LOCK box umístěný v ochranném tmavě modrém silonovém obalu. Při logování je třeba dát pozor nejen na sebe, ale také dát pozor při vyjímání a ukládání krabičky.

Výpočet finálních souřadnic: N 49° 0(A-1).B E 013° 1C.2(A-1)C

Additional Hints (Decrypt)

fyhapr gnz avxql arfivgv

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

41 Logged Visits

Found it 31     Didn't find it 1     Write note 5     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 100 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.