Skip to Content

<

Kontroverzni "velikani" - Radovan Krejcir

A cache by geofamily-cz Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/20/2015
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Kontroverzní "velikáni" - Radovan Krejčíř


Ne-ne..., nezbláznil jsem se... :)

Když jsem začal přemýšlet nad touto malou sérií T-5 keší, nápadů bylo hned několik.

Nakonec jsem se ale rozhodl zrovna pro tohle téma a sérii nazval Kontroverzní "velikáni"

Ano..., už to slyším..., Petr říká... : "no on se snad úplně zbláznil", Eva s Jirkou... : "no tak to tady ještě nebylo"

a třeba Franta zase...: " super, hned několik T-5 pohromadě"

Podotýkám, že tyto čtyři jména jsou vymyšlena a nemají žádnou souvislost s žádným z kešerů... :)

To jen pro pořádek, kdyby byl náhodou někdo hodně vztahovačný... :)

Takovýchto "velikánů" bylo, je a bude spousta a já se rozhodl zrovna pro tyto čtyři,

kteří jsou poměrně hodně známí nejen u nás, ale i v zahraničí.

Druhý takový je Radovan Krejčíř.

 

Ing. Radovan Krejčíř

(* 4. listopadu 1968 Dolní Žukov, Československo) je český podnikatel odsouzený za trestnou činnost, známý svým útěkem policii.

 

Život

Absolvoval Fakultu ekonomickou Vysoké školy báňské v Ostravě. Velký majetek získal údajně na počátku 90. let, kdy s dalšími lidmi založil společnost Corado, shromáždil tisíce kuponových knížek a úspěšně je investoval. Česká média jej v roce 2005 označovala za miliardáře, byl považován za jednoho z nejbohatších Čechů. Hledala jej Policie ČR jako podezřelého z přípravy vraždy celníka a podvodu, finanční policie jej zároveň stíhá pro další podvod, nedovolené ozbrojování, podílnictví a zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Jeho trestná činnost je spojována mimo jiné se společností Čepro. Také je podezřelý z únosu podnikatele Jakuba Konečného, se kterým měl dříve okrást Ministerstvo vnitra ČR o více než 60 milionů Kč.

Útěk

Dne 18. června 2005 během policejní domovní prohlídky v luxusní černošické vile, kterou alespoň formálně vlastní jeho manželka, uprchl přes přítomnost přibližně deseti policistů a od té doby se skrýval. Jeho útěk donutil k rezignaci tehdejšího policejního prezidenta Jiřího Koláře. Na začátku září 2005 jej vypátral Interpol na Seychelách s manželkou Kateřinou a dvanáctiletým synem Denisem. Téměř rok po jeho útěku z vily označila policie jako hlavní organizátorku útěku jeho manželku; stíhání bylo zastaveno s odůvodněním, že se jedná o osobu blízkou.

Na konci roku 2005 vydal autobiografickou knihu Radovan Krejčíř, ve které se vyjadřuje ke svým kauzám. K autorskému podílu na knize se po několika měsících anonymity přihlásil ostravský spisovatel Filip Sklenář, který vyjádřil velmi kritický postoj jak k výsledkům své vlastní práce, tak k věrohodnosti spisu. Autor následující knihy Radovan Krejčíř - Odhalení zůstává neznámý.

Jihoafrická republika

Dne 21. dubna 2007 byl v 18:00 zadržen jihoafrickou policií na mezinárodním letišti O R Tamba v Johannesburgu, když přicestoval údajně na falešný pas se jménem Egbert Jules Savy z Madagaskaru. Na akci se podílely bezpečnostní složky z více než pěti zemí včetně přispění české civilní rozvědky. Česká republika zahájila jednání s úřady JAR o jeho vydání. Ministerstvo spravedlnosti tehdy předpokládalo, že k vydání dojde v řádu týdnů až měsíců. Nakonec ale JAR nepovolila vydání Krejčíře do České republiky, protože Krejčíř podal žádost o azyl, která sice byla zamítnuta, ale o Krejčířově odvolání proti zamítnutí dosud rozhodnuto nebylo. Zároveň podle informací z roku 2013 Krejčíř do JAR přicestoval legálně.

V roce 2011 mu úřady zkonfiskovaly luxusní sportovní automobily Lamborghini a Ferrari. Hodnotu Krejčířova majetku v Jihoafrické republice na 130 milionů randů (přibližně 255 milionů Kč).

V květnu 2012 Vrchní soud v Praze potvrdil (v nepřítomnosti) jeho souhrnný osmiletý trest vězení. V listopadu téhož roku jej Městský soud v Praze shledal vinným za daňový únik v jihlavské společnosti M5 ve výši půl miliardy korun. Uložil mu, vedle povinnosti zaplatit pokutu ve výši tří milionů korun, souhrnný jedenáctiletý trest vězení, který již také zahrnuje jeho předchozí osmiletý trest. Rozsudek zatím není pravomocný.

Po příjezdu do JAR Kejčíř poměrně rychle navázal kontakty na tamní podsvětí. Je spojován s nejméně deseti vraždami svých spolupracovníků a nepřátel, zavražděni byli například německý obchodník s automobily Uwe Gemballa, majitel striptýzových barů Lolly Jackson, údajný šéf tamního podsvětí Cyril Beeka či libanonský podnikatel Bassam Issa zvaný Černý Sam. V roce 2013 ho média obviňovala z toho, že se pokouší ovládnout kriminální scénu v Kapském Městě. V červenci 2013 těsně unikl pokusu o vraždu - bylo na něj vypáleno několik kulek z dálkově ovládaného zbraňového mechanismu ukrytého v prázdném Volkswagenu Polo naproti přes parkoviště. Vrah se však netrefil a auto bylo posléze odpáleno pomocí dálkově ovládané nálože. Podle listu Sunday World si Krejčíř vybudoval blízké vztahy s tamní vlivnou figurou Markem Lifmanem. Podle jiného deníku se Krejčíř zná se synem jihoafrického prezidenta Jacoba Zumy Duduzanem. Sdílejí prý spolu vášeň pro rychlé motorky.

V listopadu 2013 došlo k výbuchu nastražené nálože v Krejčířově obchodě v Bedfordview, při kterém zahynuli dva jeho spolupracovníci. Podle jihoafrických médií došlo v okolí Radovana Krejčíře v letech 2009-2013 celkem ke 12 vraždám.

Dne 15. listopadu 2013 nařídil jihoafrický finanční úřad kvůli podezření z daňového úniku zablokování Krejčířova movitého i nemovitého majetku. O týden později Krejčíře zadržela jihoafrická policie kvůli pokusu o vraždu a únosu.

 

Veškeré údaje v listingu byly čerpány z

http://cs.wikipedia.org

Informace jsou neověřeny a tudiž bez záruky...

Zveřejněné fotografie byly použity z

www.zpravy.e15.cz

www.ceskatelevize.cz

 

Keš je klasická stromová T-5, ke které samozřejmě budete potřebovat patřičné lezecké vybavení.

Jakékoliv počínání při odlovu budete konat na vlastní nebezpečí.

V žádném případě nepřeceňujte své síly a lovte minimálně ve dvojici.

 

a nezapomeňte si opsat bonusové číslo...

 

UPOZORNĚNÍ

k žádné z těchto čtyř osob nemám žádný vztah, ani nejsou mí blízcí

/ pro případ, že by snad někoho napadlo, že sympatizuji s těmito lidmi /

i tito lidé žel bohu patří k naši malé zemi, ať se nám to líbí nebo ne...

 

na závěr ještě musím samozřejmě poděkovat

baobaab, julinaova a REN-TOM za betatest...

Additional Hints (Decrypt)

anuber ppn 15z

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.