Skip to Content

This cache has been archived.

DarkLord Reviewer: Archivace listingu keše

DarkLord Reviewer

More
<

Vyhlidka na Kamenicke strani

A cache by chakuza Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/20/2015
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato kes Vas zavede na vyhlidku na Kamenicke strani za obci Ruzova. Kes je par set metru od vyhlidky,. I tak doporucuji odlov a navstevu vyhlidky ,predevsim v dennich hodinach ...v noci z vyhlidky neni videt vubec nic.
 


Vyhlídka na kamenické stráni


 

Nejvyšší nadmořská výška: 302 m. n. m.

Nejnižší nadmořská výška: 261 m. n. m.

Z Kamenické Stráně vede lesní pěšina ke Kamenické vyhlídce, která se nachází nad údolím říčky Kamenice nedaleko Dolského mlýna. Výhled z tohoto místa není sice do daleké krajiny, ale i tak nahlédnutí do sevřeného údolí nabízí atraktivní zážitek.

 

Ves Kamenická Stráň (původně Neudorf – Nová Ves, později Neudorf Kamnitzer – Nová Ves Kamenická, později Kamnitzleiten – Kamenická Stráň) se poprvé písemně připomíná až roku 1614, její původ se ale předpokádá nejpozději na přelomu 15. a 16. století. Stojí v blízkosti hrany strmého levého břehu Kamenice, která teče asi o 150 m níže. Na katastru Kamenické Stráně se nachází i zřícenina Dolského mlýna (viz heslo).

Současná převažující dřevěná zástavba pochází z 18. a 19. století. Jedná se většinou o přízemní domky se zděnou hospodářskou a roubenou obytnou částí s podstávkou, která nese podkroví s bedněnými štíty. Několik objektů je vybaveno hrázděným patrem. Spíše výjimečně se dochovala hospodářská roubená stavení. Na některých částečně dřevěných stavbách nacházíme vlivy pozdního 19. století až secese na počátku století dvacátého. Z doby mezi lety 1900–1930 najdeme ve vsi i objekty zděné, kterých se modernizační zásahy dotkly výrazněji.

Po roce 1945 byli vyhnáni původní německy mluvící obyvatelé. Ves postihly demolice zejména statků, menší obydlí domkářů přežila díky rozvoji chalupářství. Kromě domů se zachovala i drobná sakrální architektura. Vesnická památková zóna byla vyhlášena roku 1995.

 

 

Kamenická Stráň (součást obce Růžová) stojí vysoko nad levým břehem Kamenice severně od dominanty širokého okolí: Růžovského vrchu (619 m n. m.). Silniční spojení po místní komunikaci z Růžové, veřejná doprava nejblíže tamtéž (autobusová linka Děčín - Janov, i ve volných dnech). Přes ves prochází naučná stezka Růžová a žlutá turistická značka ze Srbské Kamenice přes Růžovský vrch a Kamenickou Stráň k Dolskému mlýnu (nádherná, vzhledem ke značným výškovým rozdílům poměrně náročná).

 

Dominantou obce, která vás při příjezdu upoutá, je barokní kostel sv. Petra 
a Pavla. Odtud se můžete vydat na zhruba desetikilometrový okruh, který spojuje Růžovou, Pastevní vrch s nádhernou vyhlídkou (i na stolové hory v Sasku), Kamenickou Stráň s ojedinělým souborem lidové architektury, Dolský mlýn v soutěsce Kamenice a úbočí Růžovského vrchu.

Trasa naučné stezky je koncipována jako okružní a prostřednictvím deseti informačních panelů vás seznámí s přírodními zajímavostmi a bohatou historií nádherné krajiny mezi obcemi Růžová a Jetřichovice. Jedinečný zážitek poskytuje vyhlídka do soutěsky Kamenice u Kamenické Stráně.

Délka trasy: 10 km, Čas procházky: výletním tempem asi 4 až 5 hodin, Nejnižší bod: Dolský mlýn (189 m n. m.), Nejvyšší bod: Pastevní vrch (402 m. n. m.)

Fyzická náročnost: nejnáročnější je prudký sestup 
k Dolskému mlýnu a následné stoupání směrem na Kamenickou Stráň, ale jinak by měl trasu zvládnout každý průměrně zdatný výletník.

Trasa je určena pro pěší návštěvníky, není však upravena pro pohyb osob s tělesným postižením či pro kočárky a malé děti.

Výchozí místo: doporučujeme obec Růžová. Příjezd: autobusem: linky č. 423 (zastávka Růžová), 412 a 424 (zastávky Jetřichovice, Vysoká Lípa a Srbská Kamenice), 434 (turistická linka – zastávky Jetřichovice a Vysoká Lípa),

autem: parkování 
v Růžové, Jetřichovicích, Vysoké Lípě a v Srbské Kamenici.

Bonus navíc: Za návštěvu v Růžové stojí
i mýdlárna Rubens u paní Hrachovcové.

 

 

Zastavení v téhle části Národního parku České Švýcarsko začneme v malé rekreační osadě Kamenická Stráň, kde nalezneme řadu pohádkově malebných lidových staveb. Tyto přízemní a patrové chalupy s brázděnými patry a štíty jsou citlivě zasazeny do nenarušené krajinné scenérie vytvářející tak hřejivý pocit klidu a harmonie. Pohádkový a tak trochu tajemný pocit zažijeme v údolí Kamenice, kde nás osloví poslední zbytky Dolského Mlýnu známého z pohádky Pyšná princezna.


 


 

Víska Kamenická Stráň je malebným koutem naší země, kde na vás okamžitě dýchne pohádková atmosféra.  Zachoval se zde nesmírně hodnotný komplex lidové domů. Ten tvoří převážně domkářská stavení patřící k ojedinělým památkám lidového stavitelství. Zdejší vesnice byly v minulosti velmi lidnaté a lidé z tohoto kraje se vedle zemědělství živili hlavně prací v lese, při plavbě dřeva, výrobou dřevěného uhlí a smůly či domáckou výrobou příze a tkalcovstvím. Dnes zde žijí především chataři, kteří úzkostlivě pečují o půvabné domy.

 

 

 

 

 

Z osady Kamenická Stráň se tedy vydáváme klesající lesní cestou po žluté turistické značce. Míjíme malebné lidové domky s upravenou zelení okolo a po chvíli vcházíme do lesa, kde nás vítá pískovcový obelisk s nápisem Národní park České Švýcarsko. Pokračujeme dále lesem k odbočce ke Kamenické vyhlídce, kde rozmýšlíme, zda jít na vyhlídku nyní nebo až cestou nazpět. Naše nedočkavost vítězí a už si to šineme k cca 300 m vzdálené vyhlídce. Impozantnost a vzdušnost výhledu je mrazivě nádherná a vzrušující. S jistým pocitem v žaludku usedáme na lavičku a kocháme se skalnatým okolím s doprovodným ševelením říčky Kamenice a větru.

Po adrenalinové porci se vracíme zpět k odbočce a natěšeni pokračujeme k Dolskému Mlýnu. Vycházíme ze stínu lesa a naše zraky si postupně zvykají na sluncem ozářené kamenné zbytky bývalého mlýna. Obklopuje nás tajemné ticho, které tu a tam naruší šumění říčky Kamenice a zpěv ptáků. Tak tady se natáčela pohádka o Pyšné princezně. Vybavuji si scény z pohádky a vydávám se podrobněji prozkoumávat toto romantické místo. Před mnoha lety měl Dolský mlýn důležité postavení mezi mlýny v kraji. Později  sloužil jako výletní restaurace při dolní stanici člunové dopravy jižní části Srbskokamenické soutěsky. Po vydatném prozkoumání všelijakých zákoutí a lehkém občerstvení pokračujeme přes dva dřevěné můstky proti proudu říčky po modré značce. Po chvíli přicházíme k malému mostu, který byl postavený začátkem 20. století. Jedná se o první železobetonovou stavbu na území bývalého Rakouska - Uherska. Kousek od můstku se vypíná Královský smrk starý 180 let a s výškou okolo 27 m. Za ním se rozprostírá malebná louka se skalisky obklopená lesy. Nasáváme chvíli sílu tohoto čarovného koutu přírody a s blaženými pocity se připravujeme na závěrečné stoupání lesem po žluté značce zpět kol Kamenické vyhlídky do Kamenické Stráně.

Pokud máte ještě trochu času můžete navštívit nedaleko Růžové - pod vrchem Petřín, další pohádkovou stavbu a to zděný větrný mlýn holandského typu z 19. století. Méně pohádková ale velmi oblíbená je i blízká indiánská vesnička Březová.

 

 

Additional Hints (Decrypt)

Cnerm n zrpu

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.