Skip to Content

This cache has been archived.

Busjaulabi: Arhivēju.
Gan jau būs atkal citas tikšanās.

More
<

01/01 11:11

A cache by Busjaulabi, StrelnieksA Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Friday, 01 January 2016
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Sākam jauno slēpņošanas gadu!

Let's start the new geo-caching year!


Jaunā gada pirmā mēneša pirmā diena. Plkst. 11:11.

Sākam jauno slēpņošanas gadu! Tur būs ugunskurs. Un prieks par katru, kas ap to laiku jau būs sapratis, kāds gads, cik pulkstenis, kas viņš pats, ar ko kopā. Vēl lielāks prieks būs par katru, kas, nezin’ kādu dziņu vadīts, būs ieradies norādītajā vietā un laikā. Priecājoties arī sāksim jauno slēpņošanas gadu!

Pasākumā tiek solīta galvenā atrakcija – dāvanu loterija. Lai tajā piedalītos, tev savās mājās, šķūnīti, garāžā vai kaut kur līdzīgā vietā jāatrod kāda tev vairs nevajadzīga, bet vēl izmantojama lieta (neko jaunu pirkt nedrīkst!), jāiesaiņo kādā avīžveidīgajā, lai nav redzams un nojaušams, kas tur iekšā ir, un tad šī dāvana jānodod pasākuma organizatoru rīcībā, kas sola tās nepaturēt sev, bet izlozes kārtībā aplaimot kādu citu pasākuma dalībnieku.

Ļoti iespējams, ka precīzā ugunskura vieta nebūs tieši norādītajās koordinātēs, taču noteikti tā nebūs tālāk par 100 m no tām.

Oficiālā pasākuma daļa beigsies 12:12 tanī pašā dienā.

 

ENG

Let’s start the new geocaching year by a bonfire! The main attraction of the event, besides meeting other geo-colleagues, will be the lottery. To participate you need to take with you a thing, not anymore necessary for you, wrapped in a newspaper and give to organizers. They promise to convert it into a present for somebody else present.

It might happen that the fire place will be not exactly in the given coordinates, but for sure it will be within 100m radius.

Officially the event will close at 12:12 the same day.

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.