Skip to Content

This cache has been archived.

geJulie: pozabudla som poslat do archivu :D
takze dnes sa s eventom lucim

More
<

Valentínske zamykačky 3

A cache by geJulie Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Sunday, 14 February 2016
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Slovak
Viete ako vznikol deň sv. Valentína?

V 3. stor. n. l. za vlády cisára Claudia žil kňaz a lekár Valentín. Claudius bol krutý náladový tyran, ktorý sa rozhodol zrušiť manželstvo. Ženatých mužov totiž nepovažoval za dobrých bojovníkov. Manželky a deti pokladal za príťaž a príčinu zbabelstva. Sobášenie tvrdo zakázal! Kňaz Valentín sa proti cisárovi vzbúril, mladých milencov pozýval k sebe a sobášil ich potajme. Preto sa Valentínovi hovorí aj priateľ milencov. Hoci to bola vzbura tichá, Cladius sa to dozvedel. Claudius kňaza uväznil a pokúšal sa ho presvedčiť, aby zanechal kresťanstvo a vyhlásil, že prijíma vieru rímskych bohov. Valentín sa však nemienil vzdať svojho zmýšľania. Lásku medzi mužom a ženou pokladal za posvätnú, rovnako ako zväzok, ktorý uzavreli. Ani kruté zaobchádzanie neodvrátilo Valentína od jeho presvedčenia. Preto cisár rozhodol o jeho poprave. Vo väzení sa Valentín zamiloval do žalárnikovej dcéry, ktorú liečil, mladé dievča bolo totiž slepé. Vďaka svojmu lekárskemu umeniu prinavrátil Valentín Astérii zrak. 14. februára 296 jej poslal svoje posledné vyznanie lásky. List končil slovami: „Od Tvojho Valentína.“ Potom Valentína kruto popravili. V roku 496 pápež Gelasius vyhlásil 14. februára za sviatok sv. Valentína. Neskôr sa tento deň stal dňom milencov a sv. Valentín ich patrónom.
(zdroj: http://www.oasl.edu.sk/casopis/cislo3rocnik1.pdf)


V posledných rokoch sa už aj do našich končín dostáva tradícia tohto sviatku.
Každý z nás potrebuje k životu prejavy lásky a priateľstva v podobe bozkov či objatí alebo pohladení, ktoré v každom z nás prebúdzajú tie najkrajšie pocity.
Prečo teda aspoň jeden deň v roku neprežívať lásku ešte intenzívnejšie? Ponukou vám je tento event…

Stretneme sa 14. februára o 14:00 hod.
(logbook bude k dispozicii minimalne do 14:30 hod.)

na mimoriadne symbolickom mieste. Event sa uskutoční v Devínskej Novej Vsi na tak populárnom:

MOSTE SLOBODY

Keď sa dnes prejdete po tomto moste, nemôžete si v jeho strede nevšimnúť, ako na zabrádli utešene pribúdaju tzv. zámky lásky. Tento trend poisťovania si partnerskej duality je vo svete mimoriadne známy, a jeho prejavy je možné nájsť v takmer všetkých väčších mestách. Zamilované páriky týmto spôsobom vyjadrujú nezlomnosť a oceľovú pevnosť spoločného puta, a ešte i po mnohých rokoch sa vracajú k svojim zamkom, aby ich ukázali potomkom, priateľom, milencom... a tak všelijak. Náš most je viac ako symbolické miesto pre takýto počin, kedže práve on je symbolom znovuspojenia dvoch blízkych susedov po rokoch predelov železnou oponou. Cvaknutím jedného takéhoto zámku nevzdáte hold len svojej láske, ale i jemu samotnému. Skrátka, chceme vás pozvať k pokochaniu sa črtajúcou sa tradícou v našich končinách, a za predpokladu, že nie ste single, pripli nejaký ten zámoček za vás dvoch na náš most.

Ak sa rozhodnete, že zámok nie je váš štýl, môžete si pripraviť pre svoju polovičku, lásku či priateľa malé prekvapenie vo forme ,,valentínky”.

Keby ste aj boli single, či odporca lásky z presvedčenia, zastavte sa aspoň pokecať s kamarátmi, či jednoducho pre lacný bodík.

Pre získanie "bezplatného" SWG dodaného Recoilom zaloguj záujem do 7.2.2016.

http://coord.info/GC4T3BB
Valentinske zamykacky 2014
http://coord.info/GC4T3BB
Valentinske zamykacky 2015

English
Do you know, how the St. Valentine’s Day came into being?

During the 3rd century AD, time of reign of the emperor Claudius, a priest and doctor Valentine lived. Claudius was a cruel and moody tyrranizer, who decided to abolish marriage, since he didn’t rate married men as good warriors. He treated wives and children as burden and reason of cowardliness. The weddings were strictly abandoned! As a revolt, Valentine invited young couples and married them secretly. Therefore, Valentine is often called Friend of lovers. No matter how secret this revolt was, Claudius learned about it. He imprisoned Valentine and tried to persuade him, to give up Christianity and declare his trust to Roman gods. Valentine, though, did not give up. He saw love and marriage sacred. Nor cruel treatment made Valentine change his belief. Therefore, the emperor decided about his execution. In prison, Valentine fell in love with jailor’s daughter, whom he treated from blindness. Thanks to his medical skills, he managed to heal Asteria’s eyes. On February 14, 296, he sent her his last love confession, with final words: “From your Valentine”. Afterwards, Valentine was cruelly executed. In 496, pope Gelasius declared February 14 the Day of St. Valentine. This day turned to day of lovers and st. Valentine became their patron.
(source: http://www.oasl.edu.sk/casopis/cislo3rocnik1.pdf)


Within the past few years, this day has become a tradition in our area as well.
Each of us needs love and friendship to survive, as well as their expression as kiss, hug, caress.
Why not one day a year make the feeling even more intensive? This event may be the option…

We’ll meet on February 14, at 2 p.m.
(till 2,30 p.m.)

at the very symbolic spot. The event will be held at Devinska Nova Ves at the popular

Bridge of Freedom

When walking along the bridge, you won’t miss the growing number of locks at the banisters. The trend of assuring the partnership duality has been spread all over the world and can be seen in most large cities. The couples declare this way the steel firmness of their union, and, after years, keep coming back to show them to their offsprings, friends, lovers… etc. Our bridge is more than symbolic spot for this act, as a symbol of reunion of the two close neighbours, after the years of iron courtain separation. Locking your lock will not only celebrate your love, but the Bridge of Freedom itself as well. We just want to invite you for sharing the new tradition, and, if you are not single, leaving your lock reminding your love.

If the lock is not your style, you are welcome to prepare a Valentine or some surprise for your love, or friends.

If you are single or confirmed love-objector, just stop by to have a chat with friends or to get a cheap point.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

156 Logged Visits

Write note 5     Archive 1     Needs Archived 1     Will Attend 66     Attended 82     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 14 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.