Skip to Content

<

Toulka lesem

A cache by jardus Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 02/28/2016
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

*****************Hurá do lesa ! ! ! :-)*****************

Multikeš, která vás zavede do pěkných koutů lesa, trocha divočiny, trocha terénu, radost z hledání a hlavně procházka na čerstvém vzduchu ! ! !


neviditelny text

Vítejte na lesní procházce, v rámci které si projdeme 4 stage a pak následuje finálka. Nebudete potřebovat ani minutu sezení u kompu, datlování souřadnic do GPS nebo telefonu použijete jen nakonec při zadávání finálních souřadnic, pokud vám v postupu postačí buzola na určení azimutu a máte dobrý odhad vzdálenosti.

........a jestli vám les připadal něčím výjimečný, nebo dokonce strašidelný, napište to do logů :-)


neviditelny text

Přírodní, činností člověka téměř nedotčené lesy se u nás na území dnešní republiky vyskytovaly přibližně do 4. tisíciletí př. n. l., v paleolitu a mezolitu. Tedy v době, kdy byl člověk lovcem, rybářem a sběračem přírodních plodin a ještě neexistovalo zemědělství. Později se tu začínají usazovat neolitičtí zemědělci, kteří krajinu postupně přizpůsobují novému způsobu obživy, tedy obdělávání půdy a pastevectví. Mění tak podobu lesů kolem svých sídel. V další etapě dochází ke změně způsobu hospodaření a rozšiřuje se chov dobytka, zejména ovcí, koz, prasat a koní. V důsledku toho se značně rozmáhá lesní pastva, která má zásadní vliv na skladbu dřevin. Postupně se také zvyšují nároky na spotřebu dřeva a dřevěného uhlí při zpracování kovů, zejména v době bronzové a železné. Lidé začínají pronikat do vyšších poloh našich hor. S rozšiřováním osídlení se postupně zvětšuje plocha kulturní stepi na úkor lesa. Stabilizace českého státu za vlády posledních Přemyslovců se projevila růstem počtu obyvatelstva, jemuž se nedostávalo obživy, proto panovník, šlechta a církev začali osídlovat dosud pustá území. Plochy lesů se značně redukovaly. Tak jak narůstala potřeba obyvatelstva k využívání zdrojů z lesa, přestala stačit doposud pouze toulavá seč a pomístná těžba, při níž se lesy navíc silně prořeďovaly a jejich stav zhoršoval. Proto se lesy začaly těžit holosečným způsobem, který vyžadoval péči o jejich obnovu. Systém hospodaření se neustále zdokonaloval až do podoby, kterou známe dnes.

Myslíte, že se lidé v lesích báli?

neviditelny text


Strach z lesa provází lidstvo již odedávna. Les se stává synonymem tmy a především strachu, který bývá jako antropologická konstanta připisován všem jedincům i společnostem ve všech stádiích vývoje. Les středověkého a raněnovověkého člověka si většinou představujeme jako neprostupný divoký prales plný čarodějnic, skřetů, bludiček nebo hejkalů. Již v té době však člověk využíval zdroje a i lesy si přizpůsoboval k účelu svému. Proto je představa o tehdejší Evropě jako homogenním celku, jemuž byl vlastní strach z lesa chybná a zavádějící. Postupem času člověk stále více pronikal do divočiny a rozlohy lesních porostů se neustále zmenšovaly. Strach však přetrvává u některých dodnes. Ať už jsou to povídačky a legendy nebo pravdivá historie o místu, občas se nám stane, že nepříjemný pocit zažijeme, kor když padne tma.

Strach z lesa má i svůj vědecký název, kterým je HYLOFOBIE.

neviditelny text

Určitě hodně strašidelným lesem je známý Aokigahara. Nachází se na úpatí hory Fudži v Japonsku. Les má historickou spojitost s démony z japonské mytologie a je velmi oblíbeným cílem sebevrahů. Každý rok tu ukončí život i několik desítek nešťastníků, což les činí druhým místem s největším počtem sebevražd hned po Golden Gate Bridge v Kalifornii. Úřady si s touto situací nevědí rady – les nechávají hlídat, zdobí ho cedule s nápisy na téma "važte si života", ale sebevrazi míří do lesa dál. Od roku 1970 pročesává každoročně les speciální jednotka hledající těla sebevrahů. Ty pak tito lidé z řad dobrovolníků pomohou i pohřbít.

neviditelny text

neviditelny text

V anglickém hrabství Essex se nachází další zajímavý Eppingský les , který je proslulý ve spojení s trestnou činností. Slavný lupič Dick Turpin zde měl úkryt a žil mnoho let v jeskyni. Vzhledem blízkosti města Londýn, je les také notoricky znám, jako pohřebiště obětí vražd. Dalším důvodem, proč je tento les tak proslulý, je spousta strašidelných příběhů, které se o něm vypráví. Lidé zde viděli podivná světla a zjevení a o místě, které se nazývá Oběšencův kopec, někteří tvrdí, že když zde nechali auto běžet na neutrál, jakoby bylo taženo vzhůru.

neviditelny text

neviditelny text

V Anglii je také Wychwoodský les. Pocestní tady slýchají podivné zvuky, někteří z nich by i přísahali, že jim na rameno sáhla něčí neviditelná ruka. Byl zde spatřen i přízrak vozu taženého koňmi, uvnitř kterého naříkala dvojice dětí. Legenda související s Wychwoodským lesem praví, že v roce 1588 lovil ve zdejším lese Robert Dudley, což byl blízký přítel královny Alžběty I. Právě zde se mu zjevila jeho mrtvá manželka Amy Robsartová a předpověděla mu jeho brzkou smrt. Několik dní po této příhodě Robert Dudley skutečně umírá.

neviditelny text

neviditelny text

V USA v Illinois je zvláštní Robinson wood. Lesem se linou podivné zvuky a vůně a svědci zde zahlédli zvláštní světélka. Nejzajímavější je ovšem chování místní zvěře. Skupinky srnců zde s oblibou obklopují příchozí a se zájmem si je prohlížejí. Dokonce se nebojí přijít přímo k návštěvníkům a nechat se pohladit.

neviditelny text

neviditelny text

Clinton Road v New Jersey je některými považována za nejstrašidelnější silnici světa. Jedná se o úsek šestnáct kilometrů dlouhé odlehlé silnice, obklopené hustými lesy. Opakovaně tu prý dochází k podivným úkazům, lidé vidějí duchy nebo jiná zvláštní stvoření. Množství z nich popisuje také nevysvětlitelné pocity úzkosti a narůstající hrůzy. Jedním z nejčastějších mýtů je postava mrtvého chlapce, který se zjevuje u jednoho z mostů. Dříve se tu měla konat setkání čarodějnic, satanistů nebo členů Ku-klux-klanu, jedna z legend také říká, že lesy sloužily jako pohřebiště obětí profesionálních vrahů.

neviditelny text

neviditelny text

Za tajemnými, legendami opředenými lesy nemusíme ale chodit daleko. V naší republice je třeba dost známý Branišovský les u Českých Budějovic. Údajně se v něm dějí zvláštní věci, ozývají se podivné zvuky, lidé v něm vidí přízraky, k tomu prostředí temného lesa se spoustou močálů, oběšencův strom, na kterém si údajně mnoho lidí vzalo život.

neviditelny text

Zdroje:

- extrastory.cz

- dejinyasoucasnost.cz

- rekreant.cz

- tajemnamista.cz

- mezistromy.cz

neviditelny text

Ke keši

Ať už je to jak chce, v místech, kde se při odlovu keše budete pohybovat, zřejmě na duchy, oběšence ani jiná překvapení nenarazíte (i když člověk nikdy neví :-) )

Upozorňuji předem, nejedná se o rychlou multikeš, není to procházka pro rychlý bod. Vezměte si pevné boty, občas se asi i zapotíte nějakým tím výstupem. Hvězdičky terénu jsou dány hlavně převýšením, které budete zdolávat nahoru i dolů, občas možná narazíte na trochu lesního bahýnka. Záleží pouze na vás, jestli zvolíte pohodlnější, ale delší postup po lesních cestách, nebo to vezmete za šipkou. Pak se bude hodit i trošku fyzičky. Od výchozích souřadnic je to k finálce cca 4 kilometry. Keš nedoporučuji lovit za sněhu.

Postup je jednoduchý. Na úvodních souřadnicích najdi petku, která ti prozradí postup na stage 2, stejným způsobem dorazíte až k stage 4, která vydá tajemství finálních souřadnic. Nezapomeňte si na jednotlivých zastávkách zapsat indicie, které dosadíte do vzorce pro výpočet finálky!

Kdyby byl nějaký problém, jsem na čísle 724166424.

Finální schránku prosím otvírejte horem, použijte úchyty, díky :-)

Přeji úspěšný lov!

Additional Hints (Decrypt)

Fgntr 1: an qhoh
Fgntr 2,4: xynfvpxl trbbowrxg - znyl, znz cbq prcvpv
Fgntr 3: zrpubil cnevmrx
SVANY: arav geron ancbivqng

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.