Skip to Content

<

Baterija Nr 23

A cache by eldars Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 03/26/2016
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Slēpņa konteiners ir tematisks. T=3 noteikts, vadoties no attālumiem, kas veicami, apsekojot punktus un iespēju apsekot kādu bunkuru no iekšpuses. Gala vietā T ir zemāks.


 

Pēc noziedzīgā Molotova—Ribentropa pakta noslēgšanas 1939. gada 23. augustā, Padomju Krievija Baltijas valstīm uzspieda t.s. "Savstarpējās palīdzības" līgumus, kas paredzēja vairāku desmitu tūkstošu Sarkanās armijas karavīru, komisāru, politdarbinieku (poļitruku) un NKVD struktūru darbinieku (čekistu) izvietošanu un uzturēšanu Latvijā. Tāpat bija paredzēts izbūvēt flotes bāzēšanās punktus, lidlaukus un krasta apsardzes baterijas. Kopumā Latvijas un Igaunijas piekrastē bija plānots izvietot vairāk kā 100 dažādu kalibru lielgabalus. Padomju plānveida ekonomika, kas jau tā bija pārslogota ar militārajiem pasūtījumiem, šādu daudzumu savlaicīgi saražot nespēja, un artilērijas sistēmas ņēma no Tālo Austrumu krasta baterijām paredzētajām rezervēm. 

Novērtējot kopējās izmaksas, kas ietvēra sevī krasta aizsardzības bateriju, lidlauku, flotes bāzes punktu, sakaru līniju un kara pilsētiņu būvniecību un aprīkošanu, pusotra gada laikā Padomju valdība iedalīja 500 miljonus zelta rubļu 1939. gada cenās. Latvijas objektiem 200 miljonus, Igaunijas objektiem - 300 miljonus. Nauda šādiem projektiem tika iegūta, pārdodot par valūtu zemniekiem konfiscēto produkciju (kā rezultātā, 1930 gados Padomju Savienībā bada nāvē mira vairāk kā 30 miljoni cilvēku), kā arī izmantojot bezmaksas darbaspēku, ko neierobežotā apjomā piegādāja represīvais NKVD aparāts, valsts militārajai industrializācijai.

Par vienu no tām - Bateriju Nr 23 arī ir šis stāsts. 

Lai atrastu slēpni, Tev jebkurā secībā jāapmeklē dotie punkti, un jāatrod dabā nepieciešamās vērtības.

Pagaidu pozīcijas. Vērtība A. 

1939. gada 29. oktobrī plkst 11:00 Zilupes stacijā ieradās pirmais ešelons ar padomju karavīriem un jau pēc dažām dienām pirmās militāro celtnieku daļas izvietojās teltīs Liepājas ziemeļos uz atsavinātas (atņemtas) zemes un uzsāka celtniecības sagatavošanas darbus. 

Pirmie 3 trīspadsmit centimetru kalibra lielgabali tika novietoti uz koka klājumiem un to apkalpes uzsāka kaujas dežūras.

Paši klājumi nav saglabājušies, bet dabā ir atrodams dzelzceļa uzbērums, pa kuru lielgabali un munīcija tika pievesti. 

Tev jāatrod betona stabiņš ar horizontālu virsmu un jānosaka tā apkārtmērs cm. Rezultātam jādalās ar 5. 

Virsnieku sastāva mājas. Vērtība B. 

Pabeidzot baterijas būvniecību 1941. gada 5. maijā, šeit tika izvietotas virsnieku ģimenes. Koka ēkas nav saglabājušās. Otrā pasaules kara laikā te ierīkoti 2 bunkuri, kuru paliekas ir atrodamas dabā. 

Tev jānosaka bunkuru bedru forma.

ja tie ir apaļi - B=34

ja taisnstūrveida, tad B=72 un 

ja forma ir gara, izliekta, B=16.

Kazarmu vieta. 

Kazarmas/barakas nav saglabājušās, lai noteiktu vērtību C, Tev jādodas tuvākajā pakalnā/kāpā. 

Pazemes objekts. Vērtība C. 

Spriežot pēc kabeļu līnijām, kas no objekta iet uz katru no artilērijas pozīcijām, te varētu būt ievietota kāda sakaru sistēma. Objektā Tev jāatrod melns cipars. Tas arī būs Vērtība C.

 

Torņu vadības bunkurs.Vērtība D. 

Lai varētu sekmīgi koriģēt baterijas uguni pa mērķiem jūrā, tika izbūvēti novērošanas/tāluma mērīšanas torņi. Slēpņotājiem šie torņi ir labi pazīstami:) Tādēļ pievērsīsimies blakus esošajam torņu vadības bunkuram un nomērīsim tā neaizbērtās ieejas platumu cm. Rezultātam jādalās ar 5. Tas arī būs Vērtība D.

 

Aizsardzības pozīcija.Vērtība E. 

Baterija gatavojās ne tikai jūras mērķu iznīcināšanai. Tai bija arī savas aizsardzības pozīcijas, lai atvairītu sauszemes uzbrukumu. Viena no tām atrodas dotajās koordinātēs. Pozīcijā Tev jāatrod melns cipars un tam jāpieskaita 35. Rezultāts ir Vērtība E.

 

Baterijas vadības centrs.Vērtība F. 

Baterija, kas kopumā sastāvēja no daudzām struktūrvienībām, bija jāvada no drošas vietas. Tas ir vadības bunkurs, kam bija jādarbojas arī ķīmiska uzbrukuma apstākļos. Tādēļ bija nepieciešama attiecīga gaisa filtrācija un attīrīšana. Bunkura virspusē Tev jāatrod ventilācijas šahta un jāsaskaita, cik skrūvju ir saglabājušās. Viena no tām saliekta. Rezultāts ir Vērtība F. Ja kādu iemeslu dēļ tas nav iespējams, Tev jādodas iekšā bunkurā un jāuzmeklē šīs ventilācijas šahtas ieeja. Tai ir 2 ievadi. Apskati augšējo, saskaiti, cik stiprinājuma skrūvju ir ap taisnstūrveida "logu" un atņem 17. Rezultāts protams ir Vērtība F.

 

Ineženierpozīcija un katlu māja.Vērtība G. 

Inženierpozīcija un katlu māja bija neatņemamas baterijas sastāvdaļas. Te bija arī dziļurbums baterijas apgādei ar ūdeni. No katlu mājas līdz katrai artilērijas pozīcijai tika izbūvētas siltumtrases, kas ir saglabājušās diezgan labi un dabā ir atpazīstamas kā zemes uzbērumi ar periodiski izraktām bedrēm - tur atradās noslēgarmatūras (ventīļu) būdiņas. Tāpat baterijai bija sava ugunsdzēsības sistēma, kas sastāvēja no 2 ūdenstilpnēm un sūkņu stacijas. Ugunsdzēsības cauruļvadi tāpat bija ievilkti katrā artilērijas pozīcijā. Koordinātēs Tev jāatrod apaļas vertikālas ieejas siltumtrasē paliekas un jāsaskaita, cik metāla skavveida pakāpieni ir saglabājušies. Rezultāts ir Vērtība G.

 

Pazemes rezerves ģenerators.Vērtība H. 

Koordinātēs atrodas pazemes rezerves ģeneratora bunkurs. Bez elektrības nav sakaru un bez sakariem nav vadības. Bunkurā Tev jāatrod melns cipars, kas ir Vērtība H.

 

4. Artilērijas pozīcija. Vērtība I. 

Koordinātēs atrodas artilērijas pozīcijas paliekas. Pozīcijā Tev jāatrod melns cipars, kas ir Vērtība I.

 

3. Artilērijas pozīcija. Vērtība J. 

Koordinātēs atrodas artilērijas pozīcijas paliekas. No bunkura pa 2 caurulēm šaušanas laikā padeva pulveri un lādiņus. Caurules bija ~ 25 cm diametrā. Tev jāapseko pozīcija un jānoskaidro, cik šādu cauruļu ir saglabājušās dabā. Pie rezultāta pieskaiti 6, iegūtais skaitlis ir Vērtība J.

 

2. Artilērijas pozīcija. Vērtība K. 

Koordinātēs atrodas artilērijas pozīcijas paliekas. Pozīcijā Tev jāatrod melns cipars, kas ir Vērtība K.

 

1. Artilērijas pozīcija. Vērtība L. 

Koordinātēs atrodas artilērijas pozīcijas paliekas, kas daļēji iebrukušas jūrā. Uz artilērijas sistēmas pamatnes ir saglabājušās skrūves. Tev jāizmēra attālums starp jebkuru 2 skrūvju tuvākajām virsmām (cm), nevis starp centriem. Rezultātam jādalās ar 5 un tas ir Vērtība L.

 

 

Saskaiti visas atrastās vērtības kopā un to summu sareizini ar Baterijas Nr 23 šāviņu diametru milimetros un lielgabalu skaitu baterijā. Tu iegūsi skaitli КАЛИБР.

Slēpņa koordinātes:

N 56° Л(Л+К).(Л+И)РИ E 021° РР.(A+К)Б(A-Л)

 

 1941. gada 27. jūnijā, bēgot, Sarkanā armija bateriju uzspridzināja.

Additional Hints (Decrypt)

Arfcentfg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.