Skip to Content

<

Divi tilti

A cache by AigarsR, Nemeda Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/08/2016
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

[LV] Slēpnis atrodas pa vidu starp diviem tiltiem. Bijušo pontonu tiltu un paceļamo tiltu.

[EN] The cache is located in between the former location of pontoon bridge and the current bridge.


Pontonu tilts

Pontonu tilts

Sākotnēji no viena krasta uz otru varēja pārcelties vien laiviņās. Ventspilī ir bijušas divas stabilas pārceltuves – Plosta ielas galā un Sarkanmuižas dambja galā. 1868. gadā brāļi Gūtšmiti izcīnīja koncesiju tilta būvei Plosta ielas galā un tapa tilts uz plostiem. Gar malām to norobežoja ķēdes, bet par tā šķērsošanu bija jāmaksā. Taču tie pilsētnieku, kuriem pļavas bija Ventas labajā krastā nu varēja savus siena vezumus ievest pilsētā. Tāpat ērtāka kļuva preču piegāde Ventspils ostai. Tilts tika iesvētīts 1868. gada 11. maijā. Taču, kad Ventā cēlās ūdens līmenis, bet enkurtauvas neļāva plostiem uzpeldēt augstāk, straume skalojās tiltam pāri un zirdziņiem nācās brist pa ūdeni. 1901. gadā, kad Pārventā uzcēla dzelzceļa pasažieru staciju, tiltu pārvietoja uz Sarkanmuižas dambja galu.

1923. gadā pār Ventu tiek atklāts 2,5 miljonu rubļu vērtais tilts. Projekta autors – inženieris M. Krivošapkins, būvuzņēmējs E. Bauls. Tilts tika uzbūvēts uz 14 liellaivām, 174,6 metru garš, 8,5 metru plats. Mazie tvaikoņi varēja izbraukt pa apakšu. Savukārt lielo tvaikoņu vajadzībām kalpoja tilta izgriežamā daļa. Par godu tilta atklāšanai notika svinīga sēde pilsētas domē. Taču prieki bija īsi, nepagāja ne mēnesis un tiltu sabojāja vētra. Velkonis Varonis iedragāja tiltu, vedot divus prāmjus no upes augšas uz leju. Vēlāk komisija atklāja būtiskus trūkumus un visi bija izbrīnīti, ka būvprojekts nemaz nav bijis saskaņots ne ar atbildīgajām iestādēm, ne ar ostas valdi, ne ar biržas komiteju, ne pilsētas valdi. Atklājās, ka tilts nav atbilstošs kuģošanas prasībām. Runas par jauna tilta nepieciešamības nerimās arī vēlākos gados.  1936. gada laikrakstā Ventas Balss atrodama šāda ziņa: «Sestdien Ventspils ostas valdē notika ieinteresēto iestāžu pārstāvju apspriede Ventspils tilta jautājumā. Apspriedi vadīja ostas valdes vecākais inženieris N. Bērziņš, un tajā piedalījās pilsētas galva A. Sniķeris, apriņķa priekšnieks J.Priede, apriņķa vecākais J. Dzenis, tirdzniecības un rūpniecības kameras pārstāvis K. Bulle, Biržas komitejas priekšsēdētāja biedrs inženieris Feitelbergs, muitas priekšnieks P. Strazdiņš un 10 ceļu iecirkņa priekšnieka palīgs E. Beteihers. Pēc inž. N. Bērziņa ziņojuma apspriedēji lietišķās pārrunās atzina, ka tilta jautājumā Ventspilij ir gluži aktuāls un ir pēdējais laiks rūpēties par jauna tilta būvi. To neatliekami prasa Ventspils kuģniecības un satiksmes intereses. Atzina, ka tilts ceļams tagadējā ploškautu tilta rajonā, vietā, kuru galīgi noteiks speciālisti, rēķinoties ar kuģu caurlaišanas vajadzību. Pāri tiltam ietu arī dzelzceļš. Apspriedes vienbalsīgo atzinumu nosūtīs Jūrniecības departamentam tālākai rīcībai.»  Taču šie plāni netika realizēti. Pontonu tilts kuģiniekiem neērtajā vietā atradās un kalpoja vēl ilgi, līdz pat 1964. gadam.

Paceļamais tilts

Paceļamais tilts

 

Ventspils paceļamais tilts ir vienīgā šādas konstrukcijas būve Latvijā. Tas tika uzbūvēts 1963. gadā. Tilta vidējā daļa jau sākotnēji tika projektēta un būvēta kā paceļama, taču vēlāk atklājās tehniskas problēmas un to tā arī nebija iespējams izmantot kā paceļamo tiltu. Tilta brauktuve sastāvēja no divām joslām ar kopējo platumu 10,5 m, kā arī divām gājēju joslām, katra – 1,25 m plata.  Taču divtūkstošo gadu sākumā Ventspils brīvostas pārvalde pieņēma lēmumu veikt tilta rekonstrukciju un nodrošināt, lai tilts patiešām būtu paceļams un dotu iespēju attīstīt Ventspils ostas teritoriju arī aiz tilta.

Paceļamā tilta otrā elpa

 Pēdējās vērienīgās tilta rekonstrukcijas laikā būtībā tika radīts pavisam jauns tilts – no vecā tilta tika saglabāti tikai upes balsti. Divi vidējie telpiskie balsti tika daļēji demontēti un papildus nostiprināti ar skrūvpāļiem. Savukārt krasta pāļiem tika saglabāta tikai pamatne, pārējā konstrukcija tika izveidota pilnībā no jauna. Tilta paceļamā daļa šobrīd divpusēji paceļama pa diviem posmiem, un to atvēršanās leņķis ir 85 grādi.  Rekonstruētā tilta garums ir 281 m, platums – 19,2 m. Divu braukšanas joslu vietā nu ir četras, bet abās pusēs izbūvētas ietves, no kurām viena apvienota ar veloceliņu.  Malējie balstu laidumi ir veidoti no monolīta dzelzsbetona, visi pārējie, izņemot paceļamo daļu, no tēraudbetona, kas sastāv no tērauda sijas ar dzelzsbetona plātni. Vidējais paceļamais laidums ir tērauda konstrukcija. Paceļamās daļas priekšā abās pusēs izveidota speciāla metāla konstrukcijas jeb vadulas, kuru uzdevums ir aizsargāt paceļamās daļas balstus no kuģu uzgrūšanās.  Tilta rekonstrukciju pēc Ventspils brīvostas pārvaldes pasūtījuma projektēja holandiešu kompānija Witteveen + Boss. Būvniecības darbu ģenerāluzņēmējs bija Latvijas kompānija AS Latvijas tilti. Paceļamo mehānismu un visu automātiku uz tilta uzstādīja Ventspils elektromontāžas kompānija AS SZMA V.  Rekonstrukcijas darbi notika no 2009. gada 15. augusta līdz 2010. gada 25. decembrim. Darbu izmaksas – aptuveni 8,8 miljoni latu ar Eiropas Kohēzijas fonda līdzfinansējumu. Tilts tika atklāts 2010. gada pirmajos Ziemassvētkos.  Tilta paceļamo mehānismu kontrolē Ostas kapteiņa dienesta ostas uzraugi ar specializētas vadības programmas palīdzību. Tilts izveidots arī par gaismas objektu.

Additional Hints (Decrypt)

pnhehyr ncnxfun/ ghor obggbz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.