Skip to content

This cache has been archived.

ValenReviewer: Archivace listingu keše. Protože výzvy k obnově nebyly vyslyšeny, jsem nucen keš archivovat. Takto archivovanou keš již nelze odarchivovat, v případě zájmu o obnovu keše je nutné založit nový listing.

More
<

Nosovicky val

A cache by RostiHani Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/20/2016
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keš se nachází na okraji Nošovic, kde ještě nedávno byla jen rozlehlá pole.


Historie obce

Nošovice, viz [1], původně Potměnošovice, vznikly kolem roku 1447. Pověst vypráví, že původní název obce byl odvozen od toho, že místní lidé tajně v noci – tedy potmě – nosili v nůších sukno na panskou valchu, aby nemuseli platit vrchnosti poplatek. K tomu byl vybrán jeden obyvatel a ten dostal přezdívku Potměnoš. Tato pověst se stala námětem na vytvoření znaku obce, který vznikl v roce 1997.

O valu

Val byl postaven okolo roku 2006-2007, kdy se stavěla automobilka Hyundai. Má za úkol izolovat občany okolních vesnic od hluku, prachu apod. Původně měly být po celé délce valu vysázeny stromy a val měl mít takovou výšku, aby automobilka nenarušila prostředí okolních obcí, ale k tomu bohužel nedošlo. V současné době (květen 2016) se v okolí areálu občas pořádají akce podporující životní prostředí, které organizuje automobilka ve spolupráci s okolními obcemi. Poslední takovou akcí byla výsadba stromů na valu na konci dubna-16, kde se sešli pracovníci automobilky a občané Nošovic.

Kdo by měl zájem se dozvědět více o výstavbě areálu i z jiného pohledu, může se podívat na dokumentární film „Vše pro dobro světa a Nošovic“.

O keši

Pokud kačeříte autem, tak se ke keši dá dojít pěšky podél valu z parkoviště u hřbitova v Nižních Lhotách (je ve waypointech). Pěško-kačeři a cyklo-kačeři se zde můžou dostat jakoukoliv jinou polní cestou. Ke keši se za sucha můžou dostat kočárky a myslím, že i vozíčkaři.

Pro ty co mají rádi procházky, doporučuji se projít až k drobnému sakrálnímu objektu, který byl při výstavbě areálu přesunut z původního umístění v místech automobilky (rovněž ve waypointech).

Z místa umístění kešky je při dobré viditelnosti krásný výhled na část Beskyd (např. Travný, Lysá hora, Smrk, Kněhyně a Ondřejník) a pokud uděláte malý „výšlap“ na val, tak uvidíte rovněž průmyslovou zónu.

Výhled z místa keše

Odkazy

[1] - http://www.nosovice.cz/

Ti nejrychlejsi

Poradi

Additional Hints (No hints available.)