Skip to Content

<

S vodami Otavy

A cache by krovicko & parkis Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/20/2016
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
4.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Pojeďte s námi na jednodenní či víkendový výlet "životem" řeky Otavy - od jejího zrodu z Křemelné a Vydry u Čeňkovy pily až po sloučení jejích vod s Vltavou u hradu Zvíkov.

Celou cestu vás bude provádět Otavská cyklotrasa, a připravila si pro vás mnohá hezká překvapení, tak se pojďte nechat svézt :-) A pokud nemáte rádi překvapení, můžete se nejdříve připravit shlédnutím například tohoto videa. představující celou trasu Otavské cyklotrasy. A samozřejmě vám tu pár zajímavostí z trasy prozradíme i my :-)

Podél celé trasy je množství kempů, pro případné citlivky se najde určitě i mnoho ubytovacích zařízení, a naopak dobrodruzi si určitě najdou nějaká hezká zapadlá spací místečka. Také po cestě najdete mnoho míst pro doplnění energie či tekutin v různé formě.

Start - Čeňkova pila

Naše trasa začíná na Šumavě u Čeňkovy pily, kde se Otava rodí soutokem říčky Křemelné s řekou Vydrou. Pilu postavil obchodník se dřevem Čeněk Bubeníček v letech 1863-70. Tehdy se dřevo vázalo do vorů a plavilo dál po Otavě. Dnes je tu místo pily vodní elektrárna Čeňkova Pila, kterou vybudovalo město Kašperské hory v roce 1912. Elektrárna je zařazena mezi národní technické památky a určitě je co obdivovat i z venku.

Stage 3 - NS Hrátky se zvířátky

Za stagí 3 vede cyklotrasa chvíli souběžně s malým okruhem naučné stezky Hrátky se zvířátky. Naučná stezka je připravená spíše pro děti, ale krásné výtvory umístěné podél stezky určitě potěší i oko dospělého, doporučujeme si tu trasu lehce prodloužit a stezku si objet:-)

Stage 4 - Zámek Žichovice

Nyní hezky opravený zámek s příjemným parčíkem vznikl přestavbou původní tvrze ve stylu tzv. zaalpské renesance kolem roku 1603. V parku si můžete odpočinout a posvačit na příjemné lavičce se stříškou, odlovit místní kešku a pokochat se slunečními hodinami na jedné ze zdí zámku. Po trase přes Žichovice nás také provází výhled na nedaleký hrad Rabí.

Vaše trasa pokračuje až k mostku přes Otavu, za kterým začíná být trasa trochu "přírodnější" - z cyklostezky se stává pěšinka, ale stále rozumně sjízdná a cyklista se cítí ještě blíže k přírodě :-) V parku Ostrov před Horažďovicemi (stage 6) se povrch trasy zase rozšiřuje a později přejde v asfalt. Cyklotrasa nás provede krásným centrem Horažďovic, které opustíme u mlýna Mrskoš.

Stage 6-7 - Pramen sv. Anny

Za Horažďovicemi nás trasa dovede ke krásné poutní kapli Svaté Anny. Zde můžeme doplnit vodu z pramene, který je schovaný pod dřevěným příklopem u kaple. Doporučujeme se alespoň napít, již odedávna je pramen považovaný za léčivý a u kaple dokonce vznikly i malé lázně, jejichž sláva ale netrvala věčně, a tak je tu dnes příjemný klid. Třeba i na odlov místní tradičky, kde se o kapličce a její historii dozvíte více :-)

Nedaleko kapličky se také můžeme pozastavit (případně posvačit) u památníku krále Rudolfa či pobavit pohledem na vodáky u blízkého jezu. Dále nás čeká opět pěšinkovitý vzhled stezky, o to ale krásnější okolí, postupně pohádkovější, završené stagí 7, která je umístěna na výhledu - skoro to vypadá že tu možná bude někdy i možnost stanování, jsou tu lavičky se stolky, cedule a ohraničený prostor trochu vypadající že je pro stan.

Stage 7-8 - Žižkův most

Za Dolním Poříčím nás stezka zavede na kouzelné místo u Žižkova mostu. Ten byl postaven v 17./18. století pro formanské vozy, dnes už je zarostlý trávou a vytváří zvláštní atmostféru - koryto potoka bylo totiž ve dvacátých letech 20. století upraveno a most tak nabízí už jen suché přístřeší.

Dál nás cesta vede po pěšinkách a silničkách až do Strakonic, kde opět projíždíme krásným centrem. Za Strakonicemi projíždíme kolem rozličných rybníčků a kravích pastvin, až se dostáváme ke krásnému rybníku Řežabinec. Místo je významným hnízdištěm a tahovou zastávkou mnoha druhů vodních ptáků. Zajímavosti o místní rezervaci se lze dočíst na cedulích podél trasy, zájemci si mohou i odskočit na vyhlídkovou věž u západního břehu rybníka. Věž slouží jako pozorovatelna vodního ptactva, veřejně přístupné je pouze druhé patro.

Stezka se opět přibližuje k řece, její povrch se zlepšuje a vede nádherným prostředím s lesem a skalkami, kterým se dostaneme až do Písku, v jehož malebném centru je opět čím se kochat. Ani za Pískem stezka podél řeky nezklamává a je radost po ní jet až k plynové lávce.

Ovšem pro ty, kteří zvolili tuto keš absolvovat pěšky, může být zlepšení stezky nevítanou změnou. Pro ně nabízíme díky Čtyřhrance a Joe Trampovi alternativní stage pro pěší 11B, aby si nemuseli ničit nohy na asfaltu :-)

Dál už začíná být stezka trochu adrenalinovější, z asfaltky se mění v lesní cesty, ty se mění v pěšinky... v okolí lze pozorovat, že stezka nejspíš v budoucnosti dozná změn, díky kterým nepůjde jen o trasu v elektronické mapě, ale i ve skutečnosti. Nicméně okolí je stále romantické a určitě si i tuto část cesty vychutnáte:-)

Finále

Na každé zastávce hledejte malý štítek přibitý na rozcestníku či jiném objektu (viz popis zastávky), na kterém je dvoučíslí. Na většině zastávek jsou objekty dva, číslo na obou je stejné, takže stačí zjistit jen z jednoho z objektů.

Pro ověření si získaných čísel si lze odlovit bonusovou stage "BONUS" a vypočítat si kontrolní součet: (A+B+C+D+E+F+G+H+I+J+K+L+M+N+O+P+Q+R+S+T+U+V+W+X+Y+Z) + "BONUS" = 167

Finální souřadnice pak získáte za pomoci následujícího vzorečku:

49°(A + C + E + G + R) . (MOQ + SS + UWY)

14°(Z + X + V - T - L) . (SP + NH + IF + DB - H)

(vzoreček neobsahuje žádné násobení, písmena ve shlucích jen spojte do víceciferného čísla)

Po odlovení si finálky doporučujeme zajít si ještě na nedalekou vyhlídku, stojí za to :-)

V případě problémů nás můžete zkusit zastihnout na emailu či telefonu 608042388. Přejeme hodně štěstí a doufáme, že se vám bude projížďka líbit :-)

Additional Hints (Decrypt)

Araí an mrzv

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

26 Logged Visits

Found it 18     Write note 6     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 26 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.