Skip to Content

<

Prirodni pamatka Moucne pytle

A cache by 3*2=7 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/23/2016
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Přírodní památka Moučné pytle

Moucne pytle

Moučné pytle je přírodní památka vyhlášená v roce 1997 v Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les o rozloze 0,61 ha. Předmětem ochrany je několik skalních výchozů a skalek. Moučné pytle jsou součástí Geoparku Egeria, části Česko-bavorského geoparku. Lokalita leží přibližně 1 km západně od obce Cihelny, 2,8 km jižně od Doubí u Karlových Varů. Přírodní památka se nachází na jižním svahu Jelením vrchu (644 m n/m) v Hornoslavkovské vrchovině, při zeleně značené cestě z Karlových Varů do Horního Slavkova, asi 1 km od hájovny Bor. Na Jelení vrch se dostaneme také z Karlových Var po cyklotrase 2017 od vesničky SOS. Kromě úžasných skalních útvarů je z Jeleního vrchu nádherný výhled do kraje, dohlédnout se dá až na Krušné hory.
Název Moučné pytle vznikl z legendy, podle které jde o zkamenělý náklad jednoho lakomého sedláka. Geologové takovým skalním útvarům říkají mrazové sruby a skalní hradby. Nejde ovšem o zmrzlé stavby k bydlení, ale o odborný termín pro boční zvětrávání v době ledové. Neustálým zamrzáním a rozmrzáním skála po stranách pukala a uvolněné kameny pak vypadaly. Moučné pytle mají natolik specifický tvar, že jiné podobné skály ve Slavkovském lese nenajdete.

Moucne pytle Moucne pytle Moucne pytle

Moučné pytle mají užší základnu a do výšky se rozšiřují. Tomuto skalnímu útvaru říkají geologové Tor. Tory najdete kromě skromného zastoupení na Jelením vrchu také ve vrcholových částech Novohradských hor, Šumavy, Krkonoš, Hrubého Jeseníku, Jizerských hor, Beskyd a Žďárských vrchů. Typickým torem v Krkonoších jsou Dívčí kameny nebo vrchol Tvarožníku.
Na jednom z moučných pytlů na Jelením vrchu jsou k vidění také takzvané skalní mísy. Téměř symetrické oválné jamky o velikosti několika desítek centimetrů jsou důsledkem zvětrávání a odnosu hornin. Dokonale vytvarované jsou právě v žulových horninách, tedy i na Jelením vrchu. Vytvářely se mechanickým, chemickým i biochemickým zvětráváním horniny. Skalní mísy jsou ale vzhledem ke svému umístění na vrcholu skály nedostupné.

Sklani misy
vyhled

Pro zalogování keše musíte odpovědět na otázky. Odpovědi najdete na informační tabuli na výchozích souřadnicích. Logujte rovnou, když se mi něco nebude líbit, ozvu se vám. Odpovědi zašlete přes můj profil.

  1. Která hornina tvoří přírodní památku Moučné pytle?
  2. Čím jsou skály zajímavé?
  3. K čemu došlo ve třetihorách a jak k tomu došlo?
  4. Kdy skalní bloky dotvořil mráz?
  5. Co je na vrcholu největší hradby skály?
  6. Odhadněte jak je vysoká sklaní věž poblíž výchozích souřadnic?
  7. Jaké zvíře je zobrazené na infotabuli? (u výchozích souřadnic - horní infotabule)
  8. Vyfotografujte se (nebo alespoň vaši GPS) u skal a foto přiložte ke svému logu (nepovinný úkol).

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

123 Logged Visits

Found it 119     Write note 2     Publish Listing 1     Owner Maintenance 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 99 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.