Skip to content

This cache has been archived.

SimonCooper.sk: Ďakujem všetkým odvážlivcom za spoločnosť pri ďalšom spoznávaní Slovenského raja.
Archív.

More
<

40 rokov po... Ferraty v Raji

A cache by SimonCooper.sk & Algolka Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Saturday, 17 September 2016
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Ahojte, pozývame vás tentokrát na spoznávanie pravej divočiny, kde donedávna 40 rokov nevstúpila noha bežného turistu v Slovenskom raji.
Kyseľ bol turisticky sprístupnený od roku 1925, kedy pracovníci Rušňového depa v Spišskej Novej Vsi umiestnili v tiesňave prvé kovové mostíky a rebríky. Údajne v dôsledku odhodenej cigarety alebo zápalky tu 17. júla 1976 vypukol ničivý požiar, ktorému podľahlo vyše 30 hektárov lesa. Spodná časť tiesňavy Kyseľ tak bola uzavretá od roku 1976 až do dnešných dní z dôvodov ochrany prírody ako aj ochrany zdravia návštevníkov. Nánosy sutín a dreva, ktoré sa do rokliny zosunuli z okolitých svahov síce zmenili jej pôvodnú tvár, ale vytvorili nové, neopakovateľné scenérie. Roklina Kyseľ je najprísnejšie chráneným územím patriacej do zóny A národného parku Slovenský raj.
Pred požiarom bol Kyseľ najnavštevovanejšou roklinou v Slovenskom raji.
Najobtiažnejším úsekom ferraty je strmý výstup pri impozantom Obrovskom vodopáde. Ferrata končí na mostíku nad vodopádom. Tu je osadená bránička, kde sa pripája náhradná trasa Kyseľ dostupná aj pre bežného návštevníka v smere zhora.

Viac informácií o rokline nájdeš v listingoch okolitých kešiek. Na rozdiel od iných roklín Slovenského raja je úsek od ústia rokliny pri Bielom potoku po mostík nad Obrovským vodpopádom sprístupnený formou ferraty, teda zabezpečenej cesty vybavenej istiacimi fixnými lanami a železnými stúpačkami.
Prechod roklinou je náročnou túrou, ktorá sa neodporúča deťom do 6 rokov!


Prechod ferratou je možný len v jednom smere zdola nahor a len s platným lístkom, ktorý vydáva Správa NP Slovenský raj v opačnom prípade hrozí bloková pokuta.

Jednodňové vstupenky si môžete zakúpiť na miestach uvedených a priebežne aktualizovaných na webových stránkach NP Slovenský raj.

Spolu so vstupenkou každý návštevník dostane podrobnú plnofarebnú skladačku o ferrate vo formáte A2, ktorá opisuje miesta ferraty, prírodné hodnoty tiesňavy a mnoho ďalších zaujímavostí o Kyseli. Odporúčam zakúpenie poistenia pre prípadný zásah Horskej služby (nie je v cene lístka)!


Legenda:
1. do tiesňavy Kyseľ vstupujeme pri informačnom paneli
2. roklina sa pomaly uzatvára, vzduch je cititeľne vlhší a studenší. Cez množstvo napadaného dreva kráčame k prvým stupačkám, kt. sa objavujú po 430 metroch putovanie roklinou
3. Barikádový vodopád je prvým vodopádom v rokline. Ferrata vedie niekoľko metrov nad dnom.
4. Objavuje sa skalný útvar nazývaný Udiareň
5. Kaplnkový vodopád je miestom, ktoré bolo po požiari najviac zmenené
6. Romantický úsek - najkrajšia skalná úžina Slovenského raja. Vstupujeme do Temnice, s machnatými a vlhkými skalami
7. Úsek nad Temnicou charakterizuje sutinový les tvorený najmä javorom horským
8. Najobtiažnejśí výstup ferraty - strmý výstup pri Obrovskom vodopáde
9. Karolínyho vodopád sa nachádza pod rázcestím Malého a Veĺkého Kyseľa, teda mimo trasy ferraty

Viac informácií a návštevný poriadok nájdeš po otvorení obrázkov nižšie. Trasa
1. Podlesok (Geostanovačka III) - Nad Podleskom - Kláštorisko - Kláštorná lúka - Kyseľ, ústie - Nad Kyseľom – Kláštorisko - Kláštorská roklina, ústie - Podlesok
2. Čingov-Ďurkovec (parkovisko) – Čingov, centrum – Biely potok, ústie – Kyseľ, ústie – Nad Kyseľom – Kláštorisko – Kláštorská roklina, ústie – Letanovský mlyn – Tomášovský výhľad – Čingov-Ďurkovec
Samotná trasa na ferrate trvá zhruba 2 hodiny pohodovým tempom a príchod z Čingova na úvodné súradnice približne hodinu a pol. Z Podlesku treba počítať okolo 2 hodín na Kyseľ, ústie. Späť na stanovačke (pozri waypoint), resp. parkingu na Čingove by sme tak mali byť okolo druhej, tretej poobede. Samozrejme, že to záleží na návale na ferratách.
Upozorňujem, že parkoviska sú spoplatňované.

Čaká nás 1500m dlhá ferrata, 420 stúpačiek, 380 metrov istiaceho lana, 150 oceľových konzol.
Eventové SWG budú k dispozícií zdarma pre všetkých zúčastnených (1 nick / 1 ks), ktorí sa zalogujú WA logom najneskôr do 9. 9. 2016 (piatok). Deti nad 6 rokov vezmite podľa vlastného uváženia avśak určite by mali mať skúsenosti, aby nedošlo k záchvatom paniky niekde uprostred...
Potrebné vybavenie (helma, úväz, ferratový set s tlmičom pádu) však potrebné je a odporúčam doplniť aj odsedákom (plochá slučka so skrutkovacou karabínou). Na mnohých miestach je skala previsnutá, takže je treba sa trochu vyvesiť do rúk a to už nie je bez istenia optimálne. Taktiež v sezóne možno očakávať väčší počet ľudí a v odsedáku sa príjemnejšie čaká. Okrem povinného vybavenia potrebujete vysokú pevnú obuv a vopred zakúpený lístok.
Stretávame sa na súradniciach 17. 9. 2016 o 10:00, kde bude k dispozícií logbook, počkáme do 10:30 a spoločne sa vyberieme na ferraty. Miesto stretnutia si nevyžaduje ferratový set a je prístupné aj s deťmi.


NEVÁHAJ MA KONTAKTOVAŤ, AK:
- si z časových dôvodov nestíhaš zakúpiť lístok na ferratu
- si neskúsený lezec, nováčik a potrebuješ pomôcť (doprovod)
- si potrebuješ zapožičať komplet alebo časť výbavy na ferratu
(možnosť zapožičania v lezeckých halách)
S tým všetkým ti radi pomôžeme.

Náučný chodník s ferratou spravuje Štátna ochrana prírody SR - Správa NP Slovenský raj spoločne s Horskou záchrannou službou. Zdroj použitých fotografií pre účel listingu: npslovenskyraj.sk.
TIESŇOVÉ VOLANIE: 18 300 (Horská služba)

STOP STAV na 45 osôb (uvádzajte počet osôb, prosím)!
Dohodnuté so správou NP Slovenský raj, že účasť na evente nad 50 osôb (s ownermi) prekročená nebude.

Additional Hints (Decrypt)

mqbyn anube, evnqvg fn cbxlazv bjarebi n cenpbiavxbi Fcenil AC Fybirafxl enw

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.