Skip to content

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching event. The date of this event has passed. In order to reduce confusion from inactive event listings, this event has been automatically archived. Event owners are encouraged to archive their events within 30 days after the event (Mega-/Giga-Events within 60 days). Attendees can still log archived events.

More
<

LES NIE JE SMETISKO II. (Čunovské jazerá)

A cache by Všestranko Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Saturday, 03 September 2016
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

SVK: LES NIE JE SMETISKO II. (Čunovské jazerá)

ENG: FOREST ISN'T A DUMP II. (Čunovo lakes)


SVK: LES NIE JE SMETISKO II. (Čunovské jazerá)

ZAČIATOK: Stretávame sa 3.9.2016 o 8:00 na Čunovských jazerách

PREDPOKLADANÝ KONIEC10:00

ČO SO SEBOU: Stačí dobrá nálada, rukavice sú zabezpečené, ale kľudne si prineste aj svoje

Toto CITO je organizované pri príležitosti Megaeventu, ktorý sa koná o deň skôr. Kedže my, kešeri, sa považujeme za ľudí, ktorým odpad v prírode prekáža, bude toto CITO zamerané na zbieranie odpadu a takisto pripravujeme malé vzdelávacie okienko na tému ako dlho sa odpady v prírode rozkladajú a čo spôsobujú. Kto príde a bude trošku súťažiť, dostane ako bonus SWG O.Z. Všestranko a tomu aj praktický balíček na odpad.

Registráciou max. do 16.8. (dajte prosím "Will attend" alebo "Zúčastním sa") si zabezpečíte SWG. 

Tešíme sa na Vás!

Mozme pocitat s tymito spojmi: 90 Linka pravidelnej MHD Odchod z arealu DV na Cunovske jazera: 09:03 trvanie 9minut (zastavka je na znamenie) Odchod z Bratislavy Nove SND: 08:18 trvanie 25 minut (zastavka je na znamenie) Kyvadlova doprava: Odchod z Bratislavy Nove SND: 7:00 trvanie bude kratsie ako 25minut, autobus pojde rovno na CITO 91 Linka pravidelnej MHD Odchod z Bratislavy Most SNP: 06:20, 06:40, 7:00, 7:20, 7:40, 8:00, 8:20, 8:40, 9:00, 9:20 trvanie 26 minut (zastavka je na znamenie) 90 Linka pravidelnej MHD Odchod zo zastavky Cunovske jazera na DV: : 08:43, 9:43, 10:43 (zastavka je na znamenie) Odchod do Bratislavy zo zastavky Cunovske jazera do Bratislavy Nove SND: 9:12, 10:12 (zastavka je na znamenie) 91 Linka pravidelnej MHD Odchod do Bratislavy zo zastavky Cunovske jazera do Bratislavy Most SNP: 9:30, 9:50, 10:10, 10:30 (zastavka je na znamenie)

 

ENG: FOREST ISN'T A DUMP II. (Čunovo lakes)

START: on 3.9.2016 at 8:00 on Čunovo lakes

EXPECTED END: 10:00

WHAT TO TAKE WITH: Good mood is enough, glowes and bags are secured

This CITO is organized at ocassion of the Megaevent which will happen the following day. Because we cachers consider ourselves to be people who find trash in the nature disgusting, this CITO will be focused not only on trash collecting, but also on a small educational lesson about how long does it take for trash to dissolve in the nature, as well as on what does each material do to the nature. Those who will come and will challenge a bit will be rewarded with SWG O.Z. and a practical trash bag as a bonus. 

By registration (until 8/16) you can secure a SWG for yourself. For registration hit "Will Attend" at the event's site. 

We are looking forward to you!

Additional Hints (No hints available.)