Skip to Content

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching event. The date of this event has passed. In order to reduce confusion from inactive event listings, this event has been automatically archived. Event owners are encouraged to archive their events within 30 days after the event (Mega-/Giga-Events within 60 days). Attendees can still log archived events.

More
<

Strecovske rozlouceni s Pius43

A cache by G+K Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Thursday, 18 August 2016
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Vítek Papež - Pius 43, největší kačer, jakého jsme kdy znali, odešel 10. 8. 2016 hledat nebeské krabičky. Přijďte prosím splnit jeho poslední přání a společně zavzpomínat na našeho společného kamaráda.

Čtvrtek, 18. 8., v18:00 na Ústředním hřbitově v Brně.


Pozor - upřesnění:

- Program eventu začne v uvedeném čase na souřadnicích, po cca. 30 minutách se můžou zájemci přesunout do nedaleké Hospůdky na hřišti (http://www.hospudkanahristi.cz/), kde máme rezervaci. Přece jen pro ty, kteří si chtějí i popovídat, případně Piusovu památku zapít, není ústřední hřbitov úplně ideální místo.

- Kdo uvažuje o účasti na smutečním obřadu, vězte, že se koná o den později, tedy v pátek 19., ve 14:45. Obřad bude veřejný a rodina souhlasí s účastí kačerstva.

Nemusíme asi popisovat, jaký byl - pro spoustu lidí byl zejména přítelem a inspirací, kterak i v pokročilém věku se může stát člověk dítětem. Do hledání kešek se vrhnul s elánem, každým nálezem omládl o několik minut a ostatní kolem něj mládli s ním. Geocaching se stal jeho vášní a přinášel mu sílu. Ale nemoc si nevybírá a vleklé zdravotní potíže unavily jeho srdce už příliš.

Jedním z posledních přání byl event, kterým by se s vámi mohl rozloučit a logbook byl pohřben s ním. Proto v předvečer pohřbu jeho přání splníme. Můžete přijít zavzpomínat společně s námi. Po cca. 30 minutách se přesuneme připít na jeho počest, místo upřesníme, ale předpokládáme některou restauraci v Bohunicích. 

 

 

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

148 Logged Visits

Write note 12     Archive 1     Will Attend 58     Attended 73     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     Announcement 2     

View Logbook | View the Image Gallery of 46 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.