Skip to content

This cache has been archived.

Leptoceratops: Hello!
I'm archiving your cache as it has been disabled for more than a one month and it is lost, completely damaged or inappropriate. Caches should be visited and maintained within 30 days after disabling.
Archiving a geocache is meant to be a permanent action. If a cache is archived by a reviewer or staff for lack of maintenance, it will not be unarchived.

If there are still leftovers from container I would appreciate if other players could collect them so that there is no trash in the nature.

Happy geocaching!

More
<

Galono ežeras

A cache by GintareLaukyte Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/12/2016
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Studentai skautai savo vasaros stovyklos žygio metu nusprendė, kad reikia ne tik patiems grožėtis nuostabiais Nemenčinės miškais, bet ir paslėpti savo pirmąjį geocache'ą. Tikim, jog atradę šią gražią miško vietą Galono ežero pakrantėje, bent akimirkai sustosite ir panirsite į gamtos ramybę ir grožį.


Skautų akademikų veikla remiasi pagrindiniais skautybės principais: religiniu, tautiniu - pilietiniu ir visuomeniniu - humanistiniu bei siekia šių principų įgyvendinimo. Pagrindinis akademikų tikslas - įstojusiems mokytis į aukštąsias mokyklas skautams padėti išlaikyti skautišką dvasią, neatitrūkti nuo skautų veiklos, o kartu - plėsti savo erudiciją ir tobulėti dvasiškai, įsitvirtinti naujoje - studentiškoje aplinkoje. Akademikai siekia glaudaus visų Lietuvoje veikiančių skautų organizacijų bendradarbiavimo, palaiko ryšius su kitomis studentų organizacijomis bei korporacijomis, skatina jaunimo pilietinį aktyvumą, stiprina jo organizuotumą ir įtaką visuomenėje.

Additional Hints (No hints available.)