Skip to Content

<

Toulani Toulavou #2 - Ze Sv. Anny na Sv. Annu

A cache by kotrdlenec Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 03/30/2017
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Chcete-li bodík zadarmo, tahle keš pro Vás nebude to pravé.

Čeká vás asi 27 km dlouhý výlet ze Svaté Anny v Táboře do Svaté Anny u Černovic.


Start...

Výchozí souřadnice vás přivedou ke kapličce na Svaté Anně v Táboře. Svoje geovozidlo můžete zaparkovat v blízké zástavbě. Případně je možné využít MHD (linka č. 30, zastávka "Měšice náměstí") nebo dálkových autobusů (zastávka "V průhonu").

Na úvodních souřadnicích najdete i první stage - číslo ze štítku na parapetu bočního okénka kapličky si zapište jako indicii "A".

Cestou...

Vaším úkolem bude posbírat 13 indicií, které vás dovedou k finálce. Jednotlivé stage jsou na nápadných geoobjektech, takže ani s jistou nepřesností v zaměření by neměl být problém je najít.
Poblíž trasy si můžete odlovit ještě dalších 15 keší - některé leží přímo na trase, k jiným je potřeba trochu si zajít. Procházet budete i několika vesnicemi, kde možná najdete otevřenou hospodu nebo obchůdek (Dlouhá lhota, Choustník, Mlýny, Vlčeves). Při betatestu objevil martin.stoky pekařství na návsi v Choustníku, které má otevřeno i v sobotu a v neděli (do 12:00h, v červenci a srpnu dokonce do 16:00, přes týden do 17:30).

Od první stage se vydejte Sezimovskou ulicí, která se na konci zástavby změní v polní cestu a míří na Kozí Hrádek. Lávka přes Kozský potok poblíž stage 2 má momentálně trochu kašel, ale kačera jateční váhy bez problémů unese. Po překonání potoka už budete celý zbytek cesty sledovat turistické značky. Nejprve červenou, po které projdete jen kolem Kozího hrádku na rozcestí "Kozí Hrádek - rybník Jezero", zde se napojíte na zelenou. Po té dojdete na rozcestí "Starý kravín - rybník", kde odbočíte na modrou, po které budete pokračovat až na náves v Choustníku. Na návsi se napojíte na zelenou, která vás dovede až do cíle.

Návrat...

Pro návrat zpět do Tábora je možné využít autobus, který jezdí ze zastávky Vlčeves, Svatá Anna. Spojení je však, obzvláště o víkendu, mizerné - v sobotu nejede vůbec nic, v neděli pouze jednou, v týdnu 3x denně. Alternativou může být vlak - ze zastávky Křeč nebo Černovice úzkokolejkou do Obrataně a odsud normálním vlakem do Tábora.
Vydat se můžete...


... pěšky

Pro pěší se jedná o nenáročnou trasu, bez náročného terénu nebo velkých kopců. Jediný větší kopec je k hradu Choustník.

Největší část cesty odpovídá terénu 2, pouze řádově několik desítek metrů může po deštích dosahovat úrovně terénu 3. Trasa vede převážně po lesních a polních cestách. Po silnici se budete pohybovat asi 1,5 km v okolí Mlýnů, ale provoz je i tady zanedbatelný.

Cesta by vám měla zabrat přibližně 6 hodin čisté chůze.
Příliš nedoporučuji vyrážet na cestu s kočárkem.

... na kole

Je to možné, kolo může být skvělá alternativa. Z velké části je cesta sjízdná na trekovém kole, ale jsou tu i úseky, kde bude, obzvlášť po deštích, potřeba tlačit i horské kolo. Jedná se odhadem o max. 1 km z celé trasy - především v turoveckém lese.

Výjezd k hradu Choustník nejkratší cestou z návsi po zelené je velmi strmý a rozbitý. Doporučuji proto o něco delší, ale pohodlnější alternativu - vyjeďte z Choustníku po silnici směrem na Mlýny a na N 49°20.166 E 14°50.832 odbočte do lesa. Nahoru tak vyjedete po udržované lesní cestě.

Cesta k finálce by vám měla zabrat asi 2,5 hodiny čisté jízdy. Celý výlet i s návratem do Tábora má cca 50 km.
Neškodilo by mít helmu pro případ, že by se někde něco nepovedlo.

Zajímavosti cestou

Kaplička svaté Anny

N 49° 24.072 E 014° 41.985
Kaple sv. Anny byla vystavěna na Měšickém vršku r. 1782, kde podle pověsti měly hnízdo straky, které kradly v měšickém zámku šperky. Z krádeží byla neprávem obviněna a za trest zazděna služebná Anna. V období normalizace byla kaple zbořena do základů. Obnovit do původní podoby se ji podařilo až v roce 2005.

Lom Svatá Anna

N 49°24.084 E 14°41.864
Lom na Svaté Anně, tzv. Duběnka, je první česká soukromá přírodní zóna. Jedná se o soukromý, ale veřejně přístupný revitalizovaný lom se spoustou uměleckých i přírodních zajímavostí.
Duběnce jsou věnovány hned dvě keše - GC6TJ9A a GC5P3JX.

Zřícenina Kozí Hrádek

N 49°23.396 E 14°43.405
První zmínky o Kozím Hrádku pocházejí z roku 1377, kdy byl v držení Vlčka z Kozího. Na hradě kázal a pracoval na svých vrcholných dílech Jan Hus. Od poloviny 16. století je hrad pustý.
Nedaleko si můžete odlovit hned tři keše - GCN93W, GC5ZC3T a GC68BN0.

Mykologická rezervace Luční

N 49°22.425 E 14°44.583
Jedná se o vůbec první vyhlášenou mykologickou rezervaci v ČR. Na této 300 m dlouhé hrázi rybníka rostou díky unikátnímu biotopu i velmi vzácné druhy hub. V době růstu zde můžete zahlédnout spoustu zajímavých exmplářů, obvykle opatřených informačními cedulkami.
Poblíž si můžete odlovit hned dvě keše - GC4DBG4 a GC6B93N, další dvě potkáte cestou na Choustník - GC31WG6 a GC5Z6X6.

Zřícenina hradu Choustník

N 49°19.858 E 14°51.152
Hrad byl založen ve 13. století. Největší důležitosti dosáhl po zboření hradu Příběnice, kdy se stal důležitým opěrným bodem rožmberského panství. Od počátku 17. století je hrad uváděn jako pustý. Z hradní věže je i dnes krásný výhled. Aktuální nformace o otvírací době a vstupné najdete zde.
Zřícenině jsou věnovány hned dvě keše - GCW9ZD a GC43EJB a další dvě dále po cestě - GC3RZJW a GC4APF9.

Svatá Anna u Černovic

N 49°22.050 E 14°54.520
Malebná vesnička Svatá Anna o dvaceti popisných číslech vznikla až v druhé polovině 18. století, kdy byl objeven místní léčivý pramen. Na místě byl zbudován kostelík a kaple, a také lázeňská budova ve švýcarském stylu. V současnosti už lázně nefungují, kostel ale slouží jako poutní místo, kam každoročně putují procesí z celého okolí.

Finálka


Už máte všechna čísla a tak zbývá jen dosadit do vzorce a hurá pro finálku :-)

X = A + B + C + D + E + F + G + H + I + J + K + L + M
Kontrola: ciferace čísla X = 5

N 49° (X*M - B*C - A - G)/1000

E 014° [X*(G+I) + E + F + L]/1000

Součet všech čísel obou souřadnic je 63. Nezapomeňte na přednost matematických operací!


Prosím nevkládejte žádné fotky, které by mohly prozradit umístění finálky!


Za betatest děkuji kačerovi martin.stoky!

Zdroje: wikipedia.org, commons.wikimedia.org, idnes.cz, sezimovo-usti.cz, kamineknaceste.blog.cz, geocaching.com, mapy.cz, maps.google.com

Additional Hints (Decrypt)

Mnfzngerw

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

44 Logged Visits

Found it 36     Write note 3     Temporarily Disable Listing 2     Enable Listing 2     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 67 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.