Skip to Content

<

Hobit aneb Cesta tam

A cache by petr_simi & EllinorCZ Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 12/09/2016
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Vžijte se do role pana Bilba Pytlíka, hobita, který si poklidně žije ve své hobití noře, dokud ho jednoho dne čaroděj Gandalf nepošle na dlouhou a nebezpečnou výpravu za pokladem, který střeží drak Šmak. Tato epická hra vás provede okouzlujícím údolím Říčky, které je jako stvořené pro tento příběh.


Hobit aneb Cesta tam

(pro ty příchozivší autem - a zase zpátky)

Příběh


V jisté podzemní noře bydlel hobit jménem Pytlík. Nebyla to žádná ošklivá, špinavá, vlhká díra, kde by se nedalo na nic sednout a ničeho se najíst: byla to hobití nora, a to znamená komfort.

Pytlíkové žili v okolí Kopce od nepaměti a obyvatelé je pokládali za velmi vážené, nejenom proto, že byli většinou bohatí, nýbrž také proto, že se nikdy nezaplétali do žádných dobrodružství a nikdy neudělali nic neočekávaného. Náš příběh vypráví o tom, jak se jeden z Pytlíků do dobrodružstí přeci jen zapletl a shledal, že dělá věci naprosto neočekávané. Přišel tak možná o vážnost u svých sousedů, ale získal - inu, jestli něco získal, uvidíte nakonec sami.


V lesích kolem Brna se vyskytoval jistý Kačer. Nebyl to žádný černý, hluboký, neprostupný les: byl to les protkaný turistickými a cyklistickými stezkami, a to znamená pravidelnou možnost občerstvení.

Kačeři žili v okolí Brna od nepaměti a obyvatelé je pokládali za velké podivíny, nejenom proto, že bez své GPS navigace nevystrčili ani nos z domu, nýbrž také proto, že často vyhledávali různá dobrodružství a často dělali různé neočekávané věci. Náš příběh vypráví o tom, jak se jeden z Kačerů rozhodl svou dobrodružnou náturou pomoci panu Pytlíkovi k získání slíbené odměny za jeho náročnou a strastiplnou cestu. O vážnost u svých kamarádů tím určitě nepřijdete a třeba za to taky něco získáte - inu, jestli něco získáte, uvidíte nakonec sami :-)

Pokyny


Doporučená přístupová cesta na úvodní souřadnice je regionálním autobusem č. 202 (pro majitele brněnské šalinkarty - jízdenka stojí 20 Kč), zastávka "Ochoz u Brna, myslivna Pod Hádkem". Můžete také využít parkoviště pro své geovozidlo (viz waypointy).

Počítejte s délkou trasy samotné hry do 10 km, nicméně po dohrání hry to na nejbližší autobus (linka 55) bude zhruba stejně daleko jako zpátky k autu. Trasa je vhodná pro pěší, méně vhodná pro kolo (některé kratší úseky nejsou sjízdné ani pro nejdrsnější bikery - místy budete tlačit), naprosto nevhodná pro kočárek. Větší děti a psi jsou vítáni, ostatní zvířátka nedoporučuji :-)

Během cesty budete moci obdivovat přírodní krásy v údolí Říčky, mezi něž patří ojedinělá květena, vzácné druhy brouků a hmyzu, a zejména unikátní krasové jevy. Mnoho jeskyní je volně přístupných, vstup do nich je však na vlastní riziko. Mějte na paměti, že uvnitř není mobilní signál, dbejte proto na vlastní bezpečnost a nelezte tam, odkud si nejste jisti, že zvládnete opět vylézt (a už vůbec ne sami). Do některých (bezpečných) jeskyní vás zavede i tato hra. Jedná se o přírodní rezervaci ležící v CHKO Moravský kras, proto se zde prosím chovejte adekvátně.

CartridgeHru stahujte zde

Po dohrání hry prosím nezapomeňte zalogovat a odemknout hru i na webu wherigo.com!

Hra byla testována na následujících zařízeních/systémech. Přesto je téměř zcela jisté, že obsahuje chyby. Pokud narazíte na jakýkoliv problém, dejte mi prosím vědět. Pomůžete tím nejen mě, ale i všem dalším lovcům. Společnými silami uděláme Geocaching ještě lepším :)

 • Garmin Oregon 450 - Během testování došlo 1x k restartu zařízení. Pro jistotu je tedy lepší hru pravidelně ukládat, případně používat autosave. Nevýhodou je dlouhá doba ukládání. Výhodou je přesnost GPS signálu a dlouhá výdrž.
 • Android 4.1.1 - WhereYouGo 0.9.0 - Bez problému

Hádanky ve tmě


Než se vydáte na cestu, ujistěte se, že znáte odpovědi na následující hádanky. Bez znalosti odpovědí nebudete schopni hru dohrát. Odpovědi naleznete v knize "Hobit aneb cesta tam a zase zpátky", kterou napsal J. R. R. Tolkien. Upozorňuji, že filmové zpracování obsahuje pouze 4 hádanky. Originální kniha (a také tato hra) obsahuje 5 hádanek.

Kořeny má skryté v zemi,
vypíná se nad jedlemi,
stoupá pořád výš a výš,
ale růst ji nevidíš.


Bez hlasu pláče,
bez nehtů štípá,
bez nohou skáče,
bez pysků pípá.


Není ji vidět, není ji cítit,
není ji slyšet, nejde ji chytit.
Je za hvězdami a pod horami
a vyplňuje prázdné jámy.
Byla tu předtím a přijde pak
a nakonec ti vytře zrak.


Nemá plíce, přece dýchá,
studená a věčné tichá,
věčně pije na své zdraví
v brnění, co nerezaví.


Všechno žere, všechno se v něm ztrácí,
stromy, květy, zvířata i ptáci;
hryže kov i pláty z ocele,
tvrdý kámen na prach semele;
města rozvalí a krále skolí,
vysokánské hory svrhne do údolí.

Historie


Vývoj této kešky trval téměř 3 roky! :) Částečně to bylo způsobeno tím, že ještě nebyly natočené všechny tři díly filmu Hobit a já chtěl ve hře použít fotky z těchto filmů, především však mívám ve zvyku pouštět se do megalomanských projektů a pak je nedokončit.

Můj velký dík patří kačerce EllinorCZ, která mě celou dobu morálně podporovala, několikrát se mnou celou trasu prošla a také mi pomohla s některými dialogy. Jen škoda, že mě trochu víc nenutila do programování. Mohli jsme mít hru hotovou už před pár lety :-)

 • 2014-03-31 - Zahájení vývoje
 • 2014-05-11 - Dokončena cca 1/3 hry - pak následuje roční pauza :-(
 • 2015-09-28 - Opět jsem se ke hře vrátil
 • 2015-10-19 - Dokončeno cca 2/3 hry a opět následuje pauza
 • 2016-02-20 - Opět jsem se ke hře vrátil
 • 2016-05-02 - Dokončeno cca 90% práce. Ale znáte to, člověku se už prostě nechce...
 • 2016-12-04 - Rozhodl jsem se, že už se to prostě nedá dál odkládat a že hru musím dotáhnout do konce...
 • 2017-01-08 - HOTOVO!!! Hra je dokončena, teď je potřeba počkat na hezké počasí a zkusit pár beta testů... :-)
 • 2017-03-27 - Krásné počasí je konečně tady, publikujeme keš:-)
 • 2017-04-08 - Keška ukradena
 • 2017-04-16 - Změna umístění keše a update cartridge.
 • 2018-04-07 - Keš vyhrála stříbrné místo v soutěži BestWIG 2017, kategorie příroda.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

115 Logged Visits

Found it 104     Didn't find it 1     Write note 7     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 67 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.