Skip to Content

<

Kolejova vozidla (1) - rada 380

A cache by MusikliebhaberJF Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 01/18/2017
Difficulty:
4.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Kolejová vozidla na Ostravsku - keš č. 1

lokomotivní řada 380

přezdívky:
"messerschmitt" - podle továrního označení 109E
"zátopek" - podle komerčního označení výrobcem


Vítejte u první ze série keší věnovaných železničním kolejovým vozidlům, která je možno vídat na síti SŽDC a různých průmyslových vlečkách v Ostravě a blízkém okolí. Postupně budete seznamováni převážně s hnacími vozidly (HV) různých výkonů, trakcí a také stáří. V každé keši najdete bonusové číslo, které se bude jednou hodit :-) Jako první vám představím lokomotivu řady 380, jejímž výrobcem je Škoda Transportation.

Lokomotivní řada 380 je aktuálně nejmodernějším a nejvýkonnějším HV, které lze v Ostravě pravidelně (při turnusových výkonech) vídat. Je určena pro provoz na tratích elektrifikovaných třemi hlavními napájecími systémy používanými ve střední Evropě: střídavé napětí 25 kV 50 Hz, 15 kV 16,7 Hz a stejnosměrné napětí 3 kV. Ve všech třech napájecích soustavách umožňuje rekuperační dynamické brzdění. Pro případ nemožnosti vracení energie do trakčního vedení je lokomotiva vybavena i brzdovými odporníky.

Podle výrobce vyhovuje lokomotiva přísným limitům rušení nynějších zabezpečovacích systémů. Lokomotiva je osazena několika vlakovými zabezpečovači používanými v ČR i v okolních zemích - MIREL VZ1 v03 pro ČR, Slovensko a Maďarsko (uvažuje se rovněž o použití ETCS STM modulu LS 06 po jeho schválení), LZB 80E spolu s integrovaným modulem PZB 90 pro Německo a Rakousko a SHP EDA3 pro Polsko. Do budoucna se počítá s použitím jednotného evropského zabezpečovacího systému ETCS.

Lokomotiva má být schválena pro maximální rychlost 200 km/h. Maximální výkon je 7,2 MW.

Při výrobě byly použity některé technologie obvyklé u závodních automobilů, například vláknové kompozity pro duté hřídele nebo hliníkové brzdové kotouče. Lokomotiva je konstruována na dnešní nároky protipožární bezpečnosti (samohasicí zařízení, odolná stěna mezi kabinou a strojovnou). Deformační zóny by měly zachovat prostor kolem strojvůdce i při nárazu při rychlosti 110 km/h do cisternového vozu o hmotnosti 15 tun, deformační díly lokomotivy jsou vyměnitelné.

Tolik k základní technické charakteristice stroje. Vzhledem k tomu, že listing kešky by mohl být obsáhlý až neúnosně a stejně by nepostihl všechny zajímavé údaje, omezil jsem se jen na výše zmíněnou krátkou citaci z wikipedie. Abyste se ale o lokomotivě dozvěděli něco více (dlouhý listing by nikdo nečetl :-), zaměřím se v malém testu na několik detailnějších technických vlastností tohoto HV. Zdrojem základních informací vám budiž odkaz, viz Related Web Page. Na wiki však odpovědi na všechny otázky jistě nenaleznete, tak rychlé to nebude; lokomotiva řady 380 je přeci jen poněkud sofistikovanější stroj :-)

Budu rád, když svůj log doprovodíte fotkou loko ř. 380, nejlépe z waypointu. Důrazně prosím o dodržení tématu, fotky jiných vozidel budou smazány (k dalším vozidlům vzniknou samostatné kešky). Stejně tak jakákoli fotodokumentace na místě finálovek, která by mohla naznačit místo uložení kešky, bude v zájmu hry a poctivého luštění mazána. Děkuji za pochopení.

Cílové souřadnice kešky:

N 49°A(B*C-B).DEF'

E 018°ST.(U+V)(X+Y+W−3)Z'

 1. Počet poloh ovladače pantografů na panelu strojvedoucího odpovídá písmenu A.

 2. Pohotovost k jízdě. Mezi vyhodnocované parametry patří také informace o:
  - tlaku v hlavním vzduchojemu, který musí být > B bar
  - maximálním tlaku za rozvaděčem, který musí být < C bar

 3. Vyhláška UIC, která specifikuje komunikační standard vlakové sběrnice WTB má označení UICxxx (použitá např. pro komunikaci mezi vozidly v případě vícečlenného řízení)? Proveďte ciferaci čísla vyhlášky. Dostanete tak č. D.

 4. Počet segmentů bezpečnostní smyčky pro DC napájecí systém odpovídá písmenu E.

 5. Lokomotivní řada 380 umožňuje nastavit v součtu za všechny napájecí systémy celkem F možností elektrického napájení průběžného vedení vlaku. 

  ---------------------------------------------------------------------------------------------------

 6. Slovenský národní dopravce ZSSK provozuje dvě lokomotivy odvozené od české řady 380. Číslici S odpovídá poslední číslice číselného označení této řady.

 7. Je lokomotiva ř. 380 schopna při rychlosti 180 km/h vyvíjet tažnou sílu 160kN? Pokud ano, pak T = 4, pokud ne, T = 3

 8. Na následujícím obrázku vidíte lokomotivu 380 008 připravenou k výkonu v čele vlaku vyšší kategorie. Určete číslo vlaku (foceno v létě 2015). U = (ciferace čísla vlaku)-2.

 9. Lokomotiva řady 380 umožňuje jízdu pod třemi napájecími systémy. Kolik z nich se uplatní při tažení mezinárodních expresů z Prahy do Žiliny (přes Horní Lideč)? V = ?

 10. Pod otázkou uvedený symbol (označuje tlačítko na mezistěně) je spojen s funkcí brzdového systému. Jedná-li se o:

  a) tlačítko vysokotlakého švihu, pak W = 0
  b) tlačítko nízkotlakého přebití, pak W = 1
  c) tlačítko parkovací brzdy, pak W = 2
  d) tlačítko odvětrání rozvaděče, pak W = 3

 11. Kolika typy brzd disponuje lokomotiva řady 380? X = ? (pozn. EDB uvažujte souhrnně jako jeden typ - nerozlišujte na rekuprační a odporovou)

 12. Vozový počítač vyhodnotí režim nouzového brzdění při splnění podmínky poklesu tlaku v hlavním potrubí pod Y barů. Y = ?

 13. Zjistěte UIC označení lokomotivy na níže uvedeném snímku: Z = a - b + c, kde (a) odpovídá 1. číslici UIC označení, (b) odpovídá 12. číslici UIC označení a (c) odpovídá číslu na snímku aktivní kabiny.

Keš je uložena mimo provozovanou drážní cestu. Do kolejí ani do jejich těsné blízkosti nevstupujte!!! !Nezapomeňte si opsat bonusové číslo!

 

Additional Hints (Decrypt)

Xynfvpxá crgxn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.