Skip to Content

This cache has been archived.

Asterix.cz: Tak bohužel. Tabule tam opravdu není.

More
<

Kontinentalni drift (zoo)

A cache by Asterix.cz, kopec76 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 2/4/2017
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato Earthcache vás zavede do areálu zoo, přesněji do pavilonu dinosaurů a hmyzu, kde si můžete prohlédnout napodobeniny dinosaurů ve skutečné velikosti.

Na výchozích souřadnicích vejděte do pavilonu a na konci najdete infotabuli "Kontinentální drift"


Kontinentální drift (pohyb světadílů)

je teorie navržená v roce 1912 německým meteorologem a geofyzikem Alfredem Wegenerem vysvětlující vznik kontinentů rozpadem původního superkontinentu Pangea. Původní myšlenku, že kontinenty do sebe „zapadají“ podpořil Wegener srovnáním geologických a paleontologických nálezů především z pobřeží Afriky a Jižní Ameriky. Zásadní chybou Wegnerova pojetí bylo, že považoval za hnací sílu pohybu kontinentů Coriolisovu sílu (ta je mnohařádově nedostatečná pro takový proces). Dnes je teorie kontinentálního driftu součástí teorie deskové tektoniky, která vysvětluje nejen pohyb kontinentů, ale i dynamiku zemského pláště.

 

Pangea (řecky všechny země)

je jméno běžně používané pro superkontinent, který se formoval přibližně před 300 miliony let, existoval v paleozinku a mezozoiku předtím, než se přibližně před 200 miliony let důsledkem deskové tektoniky rozdělil na menší kontinenty. Když se kontinenty poprvé spojily v Pangeu, vytvořilo se mnoho hor, z nichž některé existují dodnes, např. Ural nebo Atlas. Oceán obklopující Pangeu se nazývá Panthalassa.

Pangea měla tvar písmene C. Kvůli její obrovské rozloze nedocházelo ve vnitrozemí k dešťovým srážkám, tudíž bylo extrémně suché. Jednolitost území umožnila suchozemské zvěři migrovat od jižního pólu k severnímu.

Plášť pod původním umístěním Pangey byl více rozpálen než zbytek země a tudíž se snažil vyvyšovat. Jako důsledek je dnešní Afrika o několik desítek metrů výše než ostatní kontinenty.

 

 

Pangea pravděpodobně nebyla první superkontinent. Předpokládá se, že Pannotia se zformovala před 600 miliony let a rozpadla se před 550 miliony let, Rodinie se pak zformovala přibližně před 1 100 miliony let a rozdělila před 750 miliony let.

Během jury a křídy se Pangea rozpadla na dvě části, jižní část Gondwanu a severní část Laurasii. Tyto kontinenty oddělil oceán Tethys.

 

Otázky na tuto Earthcache (z infotabule)

  1. Zjistěte z infotabule, jak jdou za sebou všechny vývojové etapy Země.
  2. Jelikož je celá zoo věnována Africe, zjistěte, jakou barvu má tento kontinent.
  3. Jakou barvu má Jura, Trias a Devon?
  4. ZOO, to je krásný areál, osobně bychom byli rádi za nějaké foto (nepovinné). Prosím, nefoťte infotabuli.

Nejprve pošlete přes profil odpovědi na všechny úkoly a poté se zalogujte. Pokud bude nějaká nesrovnalost v odpovědích, ozvu se.

Discovered It: PCTBCA

Zdroj: Wikipedie

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

275 Logged Visits

Found it 265     Didn't find it 3     Write note 4     Archive 1     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 283 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.