Skip to Content

<

Jecmeniste a hradek Lampelberg

A cache by raptorking Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 02/24/2017
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Ječmeniště


a


hrádek Lampelberg
Přijměte pozvání do míst, která jsou mnohem zajímavější než by se na první pohled mohlo zdát.

Zaniklá ves Ječmeniště
Osada Ječmeniště vznikla roku 1787 na pozemcích zrušeného dvora na panství zrušeného Louckého kláštera. Jižně od někdejší vsi protéká Ječmenišťský potok.
Zajímavé je pojmenování Ječmeniště, které vzniklo jako překlad německého Gerstenfeld (Gerste – něm. ječmen). Ves ovšem nedostala jméno podle této obilniny, ale podle inženýra jménem von Gersten, který v těchto místech po zrušení Louckého kláštera dělil pozemky. Český název osady je doslovným překladem německého názvu. Zpočátku se zde usadilo 24 kolonistů ze Strachotic. Roku 1834 měla osada 35 domů se 150 obyvateli, roku 1890 40 domů s 230 obyvateli, roku 1900 zde žilo 262 obyvatel. Poslední záznam z roku 1930 hovoří o 57 domech a 273 obyvatelích.
Roku 1886 zde byla zřízena škola, kterou roku 1901 navštěvovalo 43 dětí. Ječmeniště bylo (a dosud je) proslulé kvalitním vínem. Roku 1860 byl severovýchodně od osady postaven na zdejším Ovčím vrchu hrádek Lampelberk. Roku 1861 zde pro jaroslavický zámek založil inspektor L. Queiss vinohrady. V dobách první republiky měla obec Ječmeniště přibližně 250 obyvatel. Po Mnichovu byla obec zabrána nacistickým Německem, později v jeho rámci začleněna do zemského hejtmanství Dolní Podunají, krátce na to se stala součástí říšské župy Dolní Podunají. V roce 1945 byli místní Němci odsunuti a domy byly osídleny českými správci.
Na jaře 1952 byla obec vysídlena, začleněna do hraničního pásma a následně zlikvidována. Ze zástavby obce zůstala kaple, která sloužila jako sklad ovoce a chemikálií. Druhá zachovalá budova je sídlo oddělení pohraniční finanční stráže (od roku 1924), později velitelství roty pohraniční stráže Ječmeniště (do roku 1990) a v současnosti část Penzionu Jelení farma Ječmeniště.


Kaple na historické fotce, v době, kdy ještě sloužila svému účelu. Nacházela se zřejmě na okraji vesničky. Fotografie zachycuje i dnes zničenou věžičku a původní dřevěné vchodové dveře, které jsou dnes nahrazeny plechovými vraty. Kaple se nachází nedaleko prvního zastavení, její souřadnice jsou ve waypointech.

Hrádek Lampelberg
Hrádek Lampelberg byl zbudován v roce 1860 na nejvyšším místě v okolí pro jaroslavického pána. Tato novoromantická stavba s kruhovou věží a vyhlídkovou terasou sloužila jako vinařská búda, pod věžičkou byla místnost pro hotaře (střážce vinic) a maštal pro koně.
Z vyhlídkové terasy je krásný rozhled na vinice rozkládající se pod hradem.
V současnosti slouží jako vinný hrádek, kde je přes letní sezonu otevřena degustační místnost nabízející ochutnávku vín Vinařství Lahofer.
V okolí hrádku se rozkládá několik viničních tratí – Lampelberg, Šác, Dolina a Vinná hora.

PP Ječmeniště
Přírodní památka Ječmeniště byla vyhlášena v roce 2013, svoji rozlohou zaujímá plochu 60 ha.
Předmětem ochrany jsou zachovalá teplomilná a suchomilná rostlinná společenstva, především úzkolisté a širokolisté suché trávníky, rozvolněné prosty křovin a na ně vázaný soubor vzácných, především teplomilných rostlinných i živočišných druhů.

Zdroje všech mouder výše uvedených:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Je%C4%8Dmeni%C5%A1t%C4%9B
http://www.jecmeniste.cz/o-nas/
http://www.turistika.cz/mista/lampelberk


Začínáme s lovem...
Čeká Vás jednoduchá, vycházková multina s celkem pěti zastávkami, která Vás provede vskutku nádherným kouskem přírody. Doporučuji absolvovat pěšky či na kole.
Jednotlivá zastavení jsou sice očíslována, ale pořadí v jakém je navštívíte nechám na Vašem uvážení, snad jen doporučím navštívit poslední zastavení opravdu až jako poslední :)
Nu a jak už to tak bývá i toto místo již v minulosti mělo svoji kešku - tradičku.

Zajímavé místo - N 48° 44.871 E 016° 07.584
Na tomto místě nemusíte nic zjišťovat. Dle historické mapy se právě nacházíte zhruba uprostřed zaniklé vesničky Ječmeniště.Zastavení první a výchozí souřadnice - N 48° 45.044 E 016° 07.044
Copak je tu mezi dvěma smrky k vidění?
- infocedule A=4
- torzo božích muk A=5
- lavička A=6
- jen dva smrky, nic víc A=7
- turistický rozcestník A=8
- posed A=9
- kaplička A=10

Zastavení druhé - N 48° 45.744 E 016° 07.836
Na tomto místě najdete ceduli s informacemi o viniční trati Lampelberg. Z ní zjistíte hned dva potřebné údaje.
B = Kolik procent odrůdové skladby zaujímá Rulandské šedé (RŠ)?
C = Kolik procent odrůdové skladby zaujímá Veltlínské zelené (VZ)?

Až si opíšete vše potřebné, otočte se zády k ceduli a pořádně se rozhlédněte.
Přímo před Vámi se naskýtá pohled na město Znojmo. Dále po pravé ruce můžete, v následujícím pořadí, pozorovat chladící věže jaderné elektrárny Dukovany, větrnou elektrárnu u Bantic, kousek dál vpravo pětici větrných elektráren u Břežan a úplně vpravo na horizontu vykukuje Pálava.
Tedy pokud máte štěstí na jasné počasí s výhledem dalekým, pokud štěstí nemáte, asi toho moc nevidíte.

Zastavení třetí - N 48° 44.810 E 016° 09.002
Na tomto místě snad nepřehlédnete infoceduli pojednávající o PP Ječmeniště. Obsahuje mnoho zajímavého, takže až si to vše pročtete, zaměřte se na následující údaj.
Na území PP Ječmeniště botanická inventarizace potvrdila výskyt ??? druhů vyšších rostlin. Ciferace této hodnoty je D.

Zastavení čtvrté - N 48° 45.222 E 016° 08.371
Právě jste dorazili do těsné blízkosti hrádku Lampelberg. Než vstoupíte na vyhlídku, prostudujte si rozměrnou infoceduli, která obsahuje opět mnoho zajímavého... Mimo jiné se z ní dozvíte že...
Vinařství má v téhle oblasti vskutku staletou tradici. První keře vinné révy v oblasti vysadili němečtí kolonisté z rýnské oblasti pravděpodobně již kolem roku ????. Ciferace tohoto letopočtu je E.

Zastavení páté - N 48° 45.217 E 016° 08.363
Teď už můžete vyrazit na vyhlídku. Po levé ruce, na boku věže snad nepřehlédnete kamennou pamětní desku s vyrytým, německy psaným textem. V textu najdete tři letopočty. Zajímá Vás ten úplně poslední, končí číslem devět. V pořadí druhou číslovku v tomto letopočtu si poznačte jako F.

Finále
Teď už byste měli mít všechna potřebná čísla, takže se můžete usadit a dát se do počítání...

N 48° ... (A*B*D*E*F) - (C*F*A)
E 016° 0... (A*A*D*E*F) - (B+D)*ENa výchozích souřadnicích kešku nehledejte, není tam ;)
Při logování se, prosím, pokuste vyhnout nápovědám o trase či uložení kešky, děkuji ;)
Stejně tak si dávejte pozor jaké fotky k logu nahrajete, ať příliš neprozradíte uložení kešky, děkuji ;)Nezapomeňte navštívit i mé ostatní výtvory :)

Šumenské putování
Šumenský hvozd
Jen tak pro radost
Nepojmenovaná
Hypické louky a zaniklá ves Hypice
Cesta je cíl - Reverse Wherigo
Pevnostní muzeum / Museum of Fortifications
Znojemská pokladnice / Treasure chest
In omnia paratus
Petrovy skály
Lehké opevnění vzor 37, typ C
Antický chrám
Znojemské kostely
1. Znojemský letterbox - Tajemné podzemíAdditional Hints (Decrypt)

wfrz m gbub an irgiv

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.