Event Cache

Brno zidovske

A cache by Zi.raficky Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Sunday, May 21, 2017
In Jihomoravsky kraj, Czech Republic
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Cache Issues:

  • This cache is temporarily unavailable. Read the logs below to read the status for this cache.
Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Komentovaná procházka hlavními místy bohaté židovské historie v Brně se špičkovou průvodkyní. Limitovaný počet míst. Peníze je nutné zaplatit předem.

Pokud vás téma eventu zaujalo, doporučujeme vám také event GC73JMG ve městě s ještě více zachovanou historií a architekturou - Boskovicích.


Tento event volně navazuje na úspěšné loňské komentované prohlídky brněnského židovského hřbitova s paní Skořepovou. Obsah procházek ale není nijak propojený, takže pokud jste na té hřbitovní nebyli, nijak to nevadí.

Datum prvního usazení židů v Brně není přesně známé, jistě zde bydleli za vlády krále Přemysla Otakara II. (1253–1278), první písemný doklad židovského osídlení v Brně ovšem pochází až z roku 1273. V této době sice museli židé bydlet v ghettu, ve své činnosti však příliš omezováni dosud nebyli. Židovská komunita v Brně v polovině 14. století představovala zřejmě největší židovskou obec v Moravském markrabství. Od roku 1345 se počet židů ještě více zvyšoval, neboť Karel IV. povolil židům svobodné usazování ve městě. Židovská čtvrť se nakonec rozkládala oblasti, kterou přibližně vymezovala Židovská brána (postavena roku 1350), Měnínská brána a Zelný trh. Středem této oblasti procházela Židovská ulice (Judengasse, dnes Masarykova), synagoga stála na místě dnešního kostela svaté Maří Magdaleny a židovský hřbitov se nacházel v oblasti dnešního hlavního nádraží.
V roce 1454 však vydal král Ladislav Pohrobek na popud brněnských měšťanů zákon o vyhnání Židů z královských měst, na základě něhož museli židé do 11. listopadu 1454 opustit také Brno. Tento stav trval v podstatě 400 let, i když od roku 1782 mohli už židé navštěvovat v Brně školy. Až Březnová ústava z roku 1849 zaručovala všem občanům říše, tedy i židům, rovná práva a svobodu stěhování v rámci říše. Židé toho využili a začali se ve značné míře do Brna z bývalých vrchnostenských měst stěhovat. I přes další "házení klacků pod nohy" se židovskému náboženskému spolku podařilo v několika následujících letech zřídit židovský hřbitov v Židenicích (1852), postavit na předměstí Křenová synagogu (1853–1855) a konečně roku 1859 se transformovat v brněnskou židovskou obec.

Zdroj: Wikipedie

CO vás čeká: Přibližně 3 km dlouhá procházka Brnem na 2 (max. 2,5) hodiny s průvodkyní autorizovanou židovskou obcí. Prohlídku začneme na nádvoří Staré radnice. Přes Zelný trh projdeme na Římské náměstí, kde sídlili brněnští židé ve středověku. Přejdeme k jediné činné synagoze na ulici Skořepka, prohlédneme si její interiér. Pohovoříme o židovských svátcích a zmíníme bohužel nepřístupnou suku, používanou na svátek stánků (sukot). Na ulici Vlhké se seznámíme s kameny zmizelých (Stolpersteine). Přes ulici Ponávku, kde stála synagoga zbořená v roce 1986, se vydáme na náměstí 28. října k památníku holocaustu. Prohlídku zakončíme na tř. Kapitána Jaroše ve výstavní síni židovské obce a pobočky pražského židovského muzea. Během prohlídky buď uvidíme nebo budou zmíněny pamětní desky a zbývající památky na židovskou komunitu v Brně a její současnost.

Pro KOHO NENÍ akce určena: Žádná zásadní omezení nejsou, berte však v úvahu vaše fyzické schopnosti v porovnáním s délkou trasy. Při návštěvě synagogy či židovské obce se počítá s tím, že návštěvníci zachovají vhodnou míru úcty. Není možné vzít s sebou psa (či jiné zvíře). U dětí prosím zvažte, zda opravdu vydrží délku a program celé prohlídky.

KDY se akce koná: V neděli 21.5.2017. Jsou domluveny dvě skupiny. Pokud by se dvě skupiny nepodařilo naplnit, bude procházka pouze jedna a to dopolední.
9:30 - 10:00 = oficiální část eventu, která je zároveň srazem první skupiny. Zde proběhne zalogování, prodej CWG a případně ukázky/výměny trackovatelných předmětů.
10:00 - cca 12:00 = procházka židovským Brnem první skupina.
14:00 - cca 16:00 = procházka židovským Brnem druhá skupina. Druhá skupina samozřejmě nemusí chodit na ranní "oficiální část eventu". CWG budou pro vás nachystána před 14:00 na místě srazu procházky. Přijďte prosím včas!

KOLIK lidí se může zúčastnit: Kapacita každé skupiny je 25 lidí, tedy celkem 50 lidí. (Kapacita byla později po dohodě navýšena na 27 osob, tedy 54 celkem.)

Co S SEBOU: Nic speciálního není třeba, snad kromě oblečení odpovídajícího charakteru místa. Vzhledem k délce prohlídky zvažte, zda si nevzít něco malého k pití/jídlu. Dle počasí může být třeba deštník.

Co za to: Cena za osobu je 50 Kč. V logu prosím uveďte POČET OSOB, které hlásíte a taky SKUPINU, do níž je hlásíte. Peníze je třeba zaplatit PŘEDEM. Místa si tedy rezervujete ve "Will Attend" logu eventu, ale rezervace vám vyprší za 5 dní, pokud do té doby od vás nepřijde platba. Tu pošlete na účet číslo 2100084837 / 2010 (Fio banka) a do poznámky uveďte svůj nick, jinak platbu nemáme jak rozpoznat. Okamžikem zaplacení je vaše rezervace pevná a účast jistá.


Seznam účastníků k 5.5.2017:


Additional Hints (No hints available.) 

Find...

76 Logged Visits

Write note 13     Will Attend 33     Attended 24     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     Announcement 4     

View Logbook | View the Image Gallery of 21 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated: on 5/22/2017 3:48:26 PM Pacific Daylight Time (10:48 PM GMT)
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum