Skip to content

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching event! The date of the event has passed. We automatically archive events after 30 days (60 days for Mega- and Giga-Events). Attendees can still log archived events, log trackables, and share their experiences.

More
<

How Many Roads: Return to the Powder Tower

A cache by ivss_xx Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Saturday, 13 May 2017
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

13.05.2017. 14:00 Latvijas Kara muzeja lielajā zālē - Smilšu ielā 20.
Viesu grāmata būs pieejama no 13:30 līdz vismaz 15:30.

[LAT]
Pārcelta darbadiena? Neviens taču tāpat pa īstam šodien nestrādās... Tie, kuriem nav jāstrādā, bet līdz līdz Jēkabpilij gluži neaizvilks, var pievienoties Kara muzeja darbiniekiem, kuriem es pastāstīšu, par to, kur es pēdējos divarpus gadus biju pazudis.
Šis nav oficiāls vai publisks pasākums, bet tā kā visu manu slēpņotāja mūžu līdz 2014. gada septembrim, viena no manām galvenajām bāzēm bija Kara muzejs, tika lemts, ka man viņiem jāatskaitās, kāpēc pēc šī septembra es šos jaukos mūrus pametu. Tagad jau no priekšniecības vairs nav ko slēpt, ka bieži vien es darba laikā pēc FTF skrēju.
Tā kā vēl nav skaidrs kur/vai/kā/kad es par to varētu atskaitītes tikai ekskluzīvi slēpņotājiem, nolēmu nopublicēt šo arī kā eventu, ja nu kādam Pulvertornis sanāk pa ceļam šodien.

[ENG]
Latvian War museum (20 Smilšu St), conference hall on ground floor. 2PM (The logbook will be available from 1:30PM until at least 3:30PM.
In this event I will show the pictures and tell the story about my travels from Latvia to New Zealand, and about the 15 countries I went through (and geocached in!!) on the way. Unfortunately, I'll speak in Latvian but international geocachers are welcome too, you'll still see the pics and I'm happy to talk to you after or before my rant in Latvian.

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.